• bir elmayı dalından koparıp yiyebiliyor iken, sağa sola koşturan bir tavuğu yerden alıp pişirmeden yiyemiyoruz. bir martı balığı , bir aslan ceylanı, bir kurt kuzuyu pişirmeden afiyetle yiyebiliyor iken biz pişirdiğimiz halde sindirmemiz günler sürüyor uzun süreli tüketimde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz. çiğ yemeyi saymıyorum bile. durum bu şekilde iken acaba yanlış mı yapıyoruz?

edit: köpek dişleriyle çiğ et kemiren delikanlıları hariç tutuyorum tabi. sözüm leblebi yerken dişleri kırılan yumuşaklara

edit2: vegan olmadığımı belirtmek ve başlığı açmadan 15 dakika önce tek başıma yarım kilo balık yiyen bir insan azmanı olduğumu belirtmek isterim. ancak çiğ et ile beslenen bir insan kaç yıl yaşayabilir ve ne kadar sağlıklı olabilir? sonuçta kola, sigara da içiyoruz ama ben hayatımda hiç kola ağacı görmedim

edit3: arkadaşlar çoğunuzun ağzında diş kalmamış, kalan dişlerin de içine amalgam doldurmuşlar hala köpek dişinden bahsediyorsunuz.
  • köpek dişleri olan tek otoburlar biziz bu durumda. gözlerimizin de yine otoburlardaki gibi yanda değil, diğer etoburlardaki gibi yüzün önünde olması falan komple yanlış olmuş o zaman. ilginç.

ekleme: bu arada fırsat buldukça bahsettiğim bir şey var; biliyorsunuz bizim sindirim sistemimiz otobur canlılar ile beslenmeye daha müsait, bu bağlamda full vegan arkadaşları da yiyebileceğimizi düşünüyorum. bu hem dünyadaki açlık sorununu hem de gereksiz nüfus fazlalığını çözecek bir öneridir.

okuduğunu anlayamayan ama başlık açabilen editi: köpek dişinle çiğ et ye yazmıyor, madem et yemek doğanda yok, neden köpek dişin var yazıyor.
  • neden insanoğlunun köpek dişi olur ki sorusunu sorduran önerme.sadece et yiyebilen canlılarda köpek dişi olabilir diye düşünüyorum. eğer insanoğlu sadece bitki ile beslenmesi gerekiyorsa dişlerinin de buna göre evrimleşmesi gerekmez mi?
  • la bi kesin, et yemeyen gitsin gofret yesin ne diyim artık
  • et yiyerek büyüyen ve et yemeyerek büyüyen iki çocuğu inceleyip neyin insan doğasında olduğunu daha rahat anlayabiliriz.

(bkz: vegan çiftin bebeklerinin ölümüne yol açması)
  • atası bizon kemiren adamın söylediği şeylere bak.
  • kısır döngü.

kafan çalışmadığı için et yemiyorsun sonrasında da et yemediğin için kafan çalışmıyor.
  • vegan zırvasıdır. insan dişleri omnivor yapıda evrilmiştir.

insanlar ateşi keşfetmeden önce meyvelere ek olarak çiğ et ve böcek de yemekteydi. çoğu balık ve et taze olduğu (yeni öldüğü) sürece insanlar tarafından çiğ de tüketilebilir. eti pişirerek yemek sadece etin saklanarak daha sonra tüketileceği zamanlarda önemlidir.
  • doğamda olup olmaması önemli değil goblin de olsam et yerim. martının doğasında da simit yemek yok mesela ama yiyor?
  • insan ırkının zihinsel gelişiminin et yemeye başlaması ile artmış olduğunu bilmeyen kişi iddiası.

bize çok yaramış et.
hesabın var mı? giriş yap