• "evrim neden aptallığa çare olmadı" konusunu çok merak ediyorum. az çok bildiğim şeyler var, eyvallah evrim o şekilde çalışmıyor denilebilir de, neden böyle bir seçim yapmadı...yüzbinlerce yıl geçmiş hala mağara zihniyetinde yaşamlar sürüyoruz...evrim neden bu seçimi yapmış

edit: hepimiz biliyoruz ki dünyaya muhteşem insanlar geldi, evrim neden güzel insanları harcıyor ve neden seçmiyor? evet siliyor, bilinçli bir seçim bu. net olarak bu bilinçli seçimin sorgulanması üzerine bir soru

bu arada aptal dediğimiz insanların bunu çözmesi ve buna göre hareket etmesi takdir edilesidir. hangisi aptal, uyum sağlayan mı reddeden mi? buna uyum sağlamasan ezerim seni diyor!

edit: aklınıza sağlık evrimin akıllıları, umarım evrim sizi harcamaz, çok güzel cevaplar okudum.

edit: soru saçma, cahil, git oku diyen akıl küpü arkadaşlar. evrim sizi seviyor...

edit açıklama:

1- evrim dediğiniz şey sadece fiziksel değildir.
    2- soru felsefe, psikoloji, sosyoloji vb. konuları içerir.
    2-aptaldan kasıt sadece zeka geriliği değildir, akıllı cehaletini de vb. saçma şeyleri de içerir. neden açıklama gereği duydum ki.
    3- örnek vermek isterdim ama bu sizlere hakaret olacaktır. görmüyorsan ne yapalım. evet çok geliştik...taş kesicilerden uzaya...maymunları eğitebiliyoruz...
    4- aç bir haritayı ve dünyayı kimler yönetiyor bak!
    5- dünyayı 5 aile yönetiyor, rotçildler, nadia komaniçiler, bridget bardotlar, bastian schweinsteigerler, nuri bilge ceylanlar
    4- soru aptalca gelebilir çünkü, akıllı değilim...

bonus- elon musk'ı tanıyan varsa bana ulaşsın. maymunları nöron ve yapay zeka ile eğitip tekrar bir başlangıç yapma gibi bir fikrim var
  • hepimizin deney ürünü olması ile ilgili olabilir.

yaratıcılar deney başarısız olunca olduğu gibi bırakıp gitmişler gibi geliyor bana.
  • belkide evrim yüzünden insan gitgide aptallaşıyordur böyle de bakmak lazım. ilk insanın yaptığı en büyük aptallık yasak elma yemek onun haricinde her şey yolundaymış, daha akıllı tercihler yapmıştır.
  • zaten olmuştu. aptal adam kabileler olarak yaşadığımız dönemde eleniyordu.

sonra din ve demokrasi geldi.
  • evrim probleme care aramaz, farkli varyasyonlar arasinda en adapte olan turun devamini saglar ve zeka her zaman odullendirilmez.

en basarili canlilar en zekiler olmak zorunda degil. nesli tukenmek uzere olan cok zeki canlilar var. (bkz: vaquita)

benzer ortamda yasayan gorece cok daha aptal olan fakat nesli tukenme tehlikesi gecirmeyen de tonla balik var.

ayni durum insanlar icin de gecerli. sizce en cok ureyenler, en fazla "bulunanlar" en zeki olanlar mi?
  • aslında oldu,

ellerinde cep telefonlarıyla gezenlerden anlaşılabilir.
  • evrim aptallığa çare oluyordu biz hümanizm diye tutturduk ve çoğalmadan ölecek malların yaşamasını sağladık. yetmedi bunların sorumsuzca çoğalıp kendi başlarına bakmayacakları çocuklarının da yaşamasını sağladık. sonuç bu oldu.
  • çünkü milyarlarca insan ve milyarlarca gen var. hala gelip burada deney faresi, simülasyon muhabbeti ceviriyorsunuz. o kadar şiir, şarkı, hisler, aşklar, yaşamın anlamını arayan düşünürler aptal mı aq? her şeyi de biliyorsunuz.
  • "insan hakları" kavramı bir bütün olarak tüm dünyada kapsayıcı hale gelip ortak bir üst kabul halini aldığı için olabilir. en aptal, en güçsüz, en beceriksiz dahi olsanız hayatta kalabilme hakkınız her şeye rağmen korunuyor. dolayısıyla aptal dahi olsanız bir biçimde soyunuzu sonraki nesillere aktarabiliyorsunuz.
  • aptallar senden benden daha fazla ürüyor da ondan. ben aksine gittikçe aptallaştığımızı düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap