• kıl yumağı, tek ayakkabılı, uğur gürsoy eseri.faik olarak köşelendirilmeden önce ' 1 yeteleye ihtiyacı olan adam' dı. faik, gerek bankadan kredi çeksin, gerekse gözlüklü adamdan para istesin miktar hep 1 ytl'le sınırlı. ne zaman okusam 'faik'i gördüğüm yerde evime alıcam, onuda kedisinide evimde beslicem' düşüncesine maruz bırakmaktadır. beni benden alan dialoğu;
    faik bakkala girer ve bakkala,

f: pardon geçen ay bi topkek ayırtmıştım, onu bi ay daha bekletebilir misiniz? başka yere ödemelerim çıktı da, bu ay alamıycam..

b: tamam topkek'in bende, merak etme satmam

f: sana da çok ayıp oldu... zor durumda kaldın...
  • - pardon bu vitrindeki kitap bir gün bende kalabilir mi acaba ?.. herhangi bişiyi satın alamıyorum da ben!..
    + şşt !.. dokanma bilader!..
    - en azından önsözünü okiyim... çatlıycam meraktan!..

edit : nemtersis, mrtksn ve nickfallin'in uyarılarıyla kitabın adını yazmayı unuttugumu farkettim, diyaloğu yazıp geçip gitmişim..

faik'in almak istediği kitap :

paraya yön vermek
    yazarı, j.wilyım
  • var mısın yok musun'a katılıp da kutusundan 1 ytl çıkmasını temenni ettiğimdir. evet gaddarca, daha yüksek bi meblağ kazanabilir lakin o azla yetinmeyen çoğu bulamaz adamıdır.
  • uğur gürsoyun evsiz* tipi. bankadan kredi çekmek için kefil olarak sokak kedisi getirir.*
  • topkek hastası şahsına münhasır kişi..
    faik otobüs terminalindedir;
    -iyi akşamlar bayan otobüste verilen top kekinizi eğer yemezseniz dönüşte bir süreliğine alabilir miyim?
    -teee yazın dönecem ben amca
    -tam bir tarih verebilir misiniz acaba?
  • siyah çöp torbasını dükkanın önüne bırakmıştır. dükkan sahibi çöpü almasını söyler. ''çantam o benim, küçük bi seyehate çıkıyorum'' der. ''haa pardon poşet siyah olunca'' şeklinde tepkiler veren dükkan sahibine: ''poşette siyahı tercih ediyorum, asil renk, bi de modası geçmiyo sonuçta'' der...
    klişelerin en bi güzel yakıştığı karakterdir faik.
  • geçen ay bakkala ayırttığı topkek'i bu ay da alamayacağını utana sıkıla söylerken aslında bakkalın mağduriyetini düşünecek kadar ince fikirli insan.
  • bu hafta benzin istasyonuna gidip fırça olarak çalışmak için iş başvurusu yapan kişi. gerçek bir paraya ilk kez bu kadar yaklaştığını beyan ediyor kendisi bu iş görüşmesini yaparken.

- bundan sonraki arabada dönmeye başlıyorum..

şu replik tarifsiz bir gülme krizine soktu beni..
  • uykusuz dergisinin 236. sayısındaki flashback ile türk karikatür tarihinin en komik karakterlerinden biriyken birden en trajik karakterlerin arasına terfi etmiş hayal kahramanı. ne için istediği belli olmayan 1 lira için dilenirken bile kibarlığını asla elden bırakmayan, o 1 liranın karşılığını vermek için akla gelmeyecek hizmetler uyduran, dünyanın en naif dilencisi. aslında dilenci de değil. tıp okumuş, şampiyonalara katılacak kadar iyi bir sporcu, hayatta başarılı bir insanken başına kim bilir ne geldi de sokaklara düşmüş bir evsiz. body building yapan bir doktorken sokaklara düşecek ve aklını yitirecek kadar talihsizlikler yaşamış, her daim güler yüzlü bir gariban. aşık olduğu kadının ördüğü bereyi yaz kış demeden başından eksik etmeyerek ona ne kadar bağlı ve sadık olduğunu kanıtlayan bir meczup.
  • uğur gürsoy'un fırat'tan sonra en iyi karakterlerinden.. fakir olduğu kadar da naif şahıs.

-nusret abi sana zahmet kuzenimin vesikalığını cüzdanında taşır mısın ben cüzdan taşımıyorum da..
    -yarın gel bana sana benim eski cüzdanı verim
    -sevmiyorum abi pantolonda iz yapıyo ne yalan söyliyim hoşlaşmıyorum!
hesabın var mı? giriş yap