• yaban mersini 1 ayda %150 zamlandı.

edit: %400 olmuş
  • bim den her zaman aldığım 15'li yumurta 6 tl den 9 tl ye yükselmiş.
    9 tl pahalı diye almadığım muz 14 tl olmuş.
    antep fıstığı geçen sene 45 tl den baya alıyordum şuan 90 tl olmuş.
  • benim için bariz bir şekilde arttığını gördüğüm yumurtadır. çok değil 1 ay önce şokta kolisini 10 liraya alırken dün 17 lira vermek yüreğimi sızlattı.
  • 2017 ekim ayında 2750 tl ye almış olduğum hp laptopun aynısının (donanım,ürün kodu vs.) geçen haftasonu 5999 tl fiyat etiketiyle satıldığını gördüm. elektronik cihazlarımıza gözümüz gibi bakmak lazım bundan sonra.
  • neredeyse tamamı...
    ve ayrıca fiyatlar öyle bir artıyor ki her ay bir zam şampiyonu belirliyoruz. mesela daha bugün, girdilere yüzde 25,56 ile salça’yı ekledik.
    bununla birlikte fiyatı en fazla düşen ürün ise daha önce zammı en yüksek olan ürünlerden biri oluyor.
    dipnot 1: zam şampiyonluklar ilden ile farklılıklar gösterebiliyor.
    dipnot 2: düşüş yüzde 0,3 bile olsa büyük düşüş oluyor hatırlatıyım.
  • tüm temel gıda fiyatlarımda ciddi bir artış var, fiyat değişikliği yapmayan firmalar ise gramaj azaltıyor (bkz: ülker).

mutfak alışverişi için aşağı yukarı %30-40 daha fazla ödüyorum son birkaç aydır.

marka vermeden fiyatları yakın zamanda öeh amk seviyesine ulaşan bazı gıdaları şöyle sıralayayım:

paketlenmis ekmek 7-8 lira ( tam buğday, çavdar, kepek ekmeği grubu)

6'lı yumurta 10 tl (organik(?))

makarna (kutuda satılan italyan makarnası): 10tl

günlük süt 1lt : 5tl

muz kg :14 tl

domates (pembe) kg:7 tl

dana kıyma kg : 50tl (ortalama degerdir)

ayda yılda bir bonusu- kuzu pirzola kg :95 tl

kuruyemiş (yine çeşitli markaların fındık, ceviz, badem, antep fistigi için ortalama fiyat araligini yaziyorum 200gr'lik paketleri icin): 18-24 tl

edit: ülker çikolatalı gofret 70kuruştan 1 tl'ye çıkmış. %43 zamlanmış oluyor. the nights of wonder nickli yazar arkadaşımıza düzeltme için teşekkürler.
  • a-101de satılan mendiva 56'lı ıslak mendil senenin başında 1,00 - 1,25 tl arasındayken yaz başında 1,75'e çıkmıştı ve maalesef ağustos ayında 2,25'i gördü. eylül başı güncellemesi 2,45 tl oldu.

ınflame ampul 5.95'den 7.95'e çıktı.

bunlar minik ama maalesef gerekli ürünler. daha neler neler var hepimiz saysak bitmez.
  • tuvalet kağıdı en dandiği bile paketi 45 lira mk
  • her şey diyebiliriz en kısa yoldan. kağıt ürünleri aşırı artmış hem de tam okulların açıldığı dönemde. yalnızca kağıt değil çoğu kırtasiye ürünü tavan yapmış. dolma kalem kullanan bir insan olduğumdan dolayı son derece etkilendim, zira çoğu dolma kalem ve mürekkep ithal olarak piyasada.
hesabın var mı? giriş yap