• açık ve net konuşuyorum ki bu karşılaşmayı seinfeld üçe dörte katlayıp sikerterek alır gider. "ama friends de güzel yeeaaa" diye ağzını yaya yaya konuşanların o ağzına bir şaplak atıyor, kumda oynamalarını salık veriyorum.

edit: friends'e haksızlık etmişiz.. 1 numara seinfeld ise 2 numara her zaman friends'tir. orası kesin
  • çağlarca insanoğlunun aklını meşgul eden karşılaştırma. seinfeld daha üst seviye bir mizaha sahip olmasına rağmen friends kadar ruh sahibi değildir. angel vs angelus gibi bir şey.
  • http://recomparison.com/…00792/seinfeld-vs-friends/

friends iyidir, hoştur.. tekrar tekrar izlenesidir. ama seinfeld kadar değil.. ıı ıhh.. mimkin değil
  • böyle bir karsilastirmayi dile getirmek bile ayip.

(bkz: sallandiracaksin iki tanesini taksimde)
  • amerikan tv tarihindeki en başarılı 2 dizi olması ve nbc dizileri olmaları dışında hiçbir alakaları olmayan 2 efsanenin karşılaştırılmasıdır.

net bir şey vardır friends'i sevenler seinfeld'i , seinfeld'i sevenler friends'i sevmez. o mu daha iyidir bu mu daha iyidir tartışmak boşuna zaman kaybıdır.

seinfeld amerika'da friends'ten 1 adım öndedir ama friends dünya genelinde siker atar seinfeld'i. dvd satışları vs. friends açık ara öndedir.

friends seinfeld'ten çok daha evrensel bir dizidir. facebook fan sayfalarına bakarsanız da görürsünüz bunu. an itibariyle seinfeld'in 3.7 milyon friends'in ise 10.1 milyon hayranı vardır. nerdeyse 3 kat fark var.

seinfeld yıllardır cnbc-e ve tnt gibi herkes tarafından izlenebilen kanallardan yayınlanmasına rağmen ülkemizde popüler olmamıştır. friends ise yıllardır digiturk platformunda olmasına rağmen en azından seinfeld'den popüler durumdadır. ya da friends'in 10'da 1'i etmeyecek benzeri himym'ın popülaritesi de friends ekolünün ne kadar etkili olduğunun kanıtıdır.

seinfeld'in finali 90lı yıllarda yayınlanmasının da avantajıyla friends'ten daha fazla seyirci toplamıştır ama reklam ücreti rekoru friends'in elindedir.

daha önce de belirttiğim gibi bu diziler farklı ekollere sahip işler o yüzden hitap ettikleri kitleler de benzer değil. friends ve o tarz dizileri seven benim için seinfeld hayatımda izlediğim en sıkıcı sitcomdur. eminim seinfeld hayranları için de friends öyle bir dizidir. benden sonra bir seinfeld hayranı da benim yazmadığım rakamlarla aklı sıra friends ezecektir. her zaman olan şeyler yani.

neyse ben en iyisi seinfeld friends'in tırnağı bile olamaz deyip kapatayım konuyu.
  • zaten karşılaştırması popülerlik bazında olabilecek iki dizi bu. belki de hangisi daha çok güldürmüştü bazında..

popülerlik bazında friends

güldürme, hatırlanma bazında açık ara seinfeld

friends daha çok pop-corn kültüre hitap etmiş, seinfeld ise kültleşmiştir. dolayısı ile 20 yıl sonra friends diye bir dizinin hatırlanma ihtimali zayıf.

friends aşk, meşk ilişkilerini, ikili insan ilişkilerini çoğunlukla ele almış 10 sezonu rachel-ross ilişkisi ne olacak sorusu üzerinden götürmüştür.

seinfeld'in ise hayata dair dokunmadığı detay yok gibidir. buna insan ilişkileri de dahil, yerdeki karpuz çekirdeğini almanın zorluğu da dahil..

o yüzden seinfeld, seinfeld, seinfeld diyorum gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak..
  • sadece bir olay soyleyip, bu kar$ila$tirmayi kendi nazarimda noktalayacagim. seinfeld 1998'de finalini yapmi$ dizidir. sene olmu$ 2011. amerika'nin maalesef en cok izlenen kanali fox'ta 19:30 itibariyle yayinlanmaktadir. ben 2003'ten beri buradayim, bir gidim degi$medi.
  • ikisini de izledim ve ikisine de tapıyorum. hani böyle bir karşılaştırmanın benim için bir galibi olamaz. eğer sadece kafa dağıtmak istiyorsanız seinfeld'i izlemelisiniz. konusu "hiçbir şey hakkında" olduğu için kafa yormadan takılırsınız. alıştığınız anda da tapma evresine geçersiniz. bir kramer, bir costanza, bir elaine, bir newman derken (jerry'i sevemedim bir türlü) kendinizi seinfeld hastası bir adam olarak bulursunuz.

friends ise daha bir "konulu"dur. mesela, ilişkiler üzerine bir şeyler bulabilirsiniz. seinfeld'teki ilişki muhabbetleri genelde efsanevi şeylerdir. günlük hayatta karşınıza çıkmaz. ama friends'te yaşananlar günlük hayatta karşınıza çıkabilecek şeylerdir. 6 insanın hayata bakışlarını izlersiniz. ilk 2 sezonu severseniz gerisi zaten gelecektir.

bir de bu dizileri izlediğiniz zaman da önemlidir. friends'i üniversite yıllarında izlerseniz sevmeniz daha kolay olabilir. aynı arkadaş ortamını kendi çevrenizde yaratabilir/bulabilirsiniz. biri bana "friends mi seinfeld mi" diye sorsa muhtemelen ağlayarak odama çekilirim. ama illa birilerini kıyaslayacaksak bence gunther vs newman yapalım. daha fazlasına yürek dayanmaz.

bu arada sağda solda how i met your mother-friends karşılaştırmaları görüyorum. yapmayın canlar, kalpler kırılmasın.
  • (bkz: #22953454)
hesabın var mı? giriş yap