• bu paye ile anılan sözlük yazarları konusunda yanlış anlaşılan şeylerin temelinde sanırım "gammaz" kelimesinin yarattığı negatif etki var. gammaz/ispiyon/jurnalci gibi kelimeler doğal olarak soğuk bir etki yapsa da sözlük'te gammaz olarak anılan kişilerin yaptığı tek şey kurallara ve formata uymayan, sözlük'ün gidişatını bozan entry'leri moderasyona bildirmek. bunu şöyle de düşünmek mümkün; mesela eve giderken hırsızlık yapan birini gördünüz, polis imdat'ı ararsınız hemen. kimse de "vay polis yalakası, satıcı köpek hırsızı ele verdin" demez. sözlük gammaz'ı da benzer şekilde sözlük kurallarına uymayan bir entry görünce moderatöre'e bildirir. hatta tanıdıklarım önce mesaj atıp uyarma yoluna gidiyor ama çoğu zaman bu pek işe yaramıyor (bkz: ispiyonlamadan önce mesajla uyarmak). yani sanıldığı gibi akşam rob dö şambr'ını giyip elinde viskisiyle purosunu tüttürüp uzaklara bakıp "ahahaha bugün 23 yazarı çaylak ettim, 16 tanesini de uçurttum" diyerek dolaşmaz.

bu açıdan düşününce eskiden olan "azimli yazar" payesi daha güzeldi bence...
  • sözlük ayetleri'nde övgüyle bahsedilen kişilerdir. akan entryler arasında dolaşan format bekçileridir, ki sözlüğün de emekçileridir. nicki şifresine denk bazı yeni yazarları ispiyonlamayıp uygun bir dil ile ikaz etmeleri de, sözlükler aleminde elbet zincirleme hayırlara vesiledir. onlar şüphesiz ki "ego kabarıklığı yüzünden hata yapmayacağını düşünen ve kendisine yapılan ikazları ciddiye almayıp savuşturan sözlük yazarlarının" hiçbir şekilde yarar sağlayamayacağı da kişilerdir.

- hafız nasıl gammaz olunuyor?
    + (bkz: sözlük hakkında en çok sorulan sorular/#5114479)
  • sözlükte "kimler var" butonuna basıp sayısını kontrol etttikten sonra entry yazarkenki rahatlık düzeyimi ayarladıgım yazarlardır bunlar...örneğin gammaz sayısı:
    60dan çoksa-aman dikkat her an bir gammaz boktan bir entry'ni görüp durduk yerde çaylak durumuna düşmene yol açabilir
    40-60 arası- dikkatli olmakta fayda var ama popüler entrylere yazmadıgın sürece rahat olabilirsin
    40dan küçükse- ohoooo meydan sana kalmış yahu,yaz yazabildiğin saçmalıkta;üst perdeden salla,ahkam kes,kuralın muralın topunun köküne kibrit suyu...

("bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik" düzeltmesi: kimler var butonu emekliye ayrıldı yahu! gözyaşlarıyla anacak;etrafta kamera neyim görürsek, "hangi kanal?" sorusunu sorduktan hemen sonra ayılıp bayılmakta bile sakınca görmeyeceğiz efenim..)
  • ...
    uğrular uğru ile, doğrular doğru ile
    yalan yalanı sever, gammazlar gammaz ile *
    ...
  • okullarda bulunan onur kolunun sözlükteki karşılığıdır.
  • kanalcı yetkisiyle ile beraber bugün otomatik verilen yetkim. anladığım kadarıyla antik'te kullanılamıyor. bu eğlenceli yetkilerimden feragat ederek antik sözlük kullanmaya devam ediyorum, sedet yönetiminin böyle ahlaksız tekliflerine oyunlarına gelmiyorum.
  • 3 ay önce bana bu yetki verilmiş otomatik olarak, daha şimdi fark ettim. korkun lan benden artık.
    (bkz: binicem üstüne vurucam kırbacı)
  • gammaz olduğumu öğreneli iki gün geçti, hala siftah yapamadım. hatalı entry görmediğimden değil de, ispiyonlayamıyorum bi türlü. onun yerine mesaj atmak daha iyi. ama mesajla da kim uğraşacak şimdi.
    velhasılı, ben bu işi yapamayacağım. hiç olmamış gibi yoluma devam edeyim ben.
  • ispiyon yaparkenki ruh hallerini su an gayet iyi anladigim yazarlardir. ulan taze yazarim ama cok okudum ben bu sozlugu. format hakkında az cok bilgimiz var. geldim geleli 3 kisiye mesaj attım su ana kadar entryleriyle ilgili, biri bile tesekkur etmedi. biz de biliyoruz ispiyon yapmasını. sinirlendirmeyin lan adamı. bir soz vardı da neyse simdi agzimi bozmiyim.
  • hatalı başlıklarlardaki tüm entryleri taşımaya kalkınca alınan yetkidir.

(bkz: hz muhammed brezilyaya gönderilseydi olabilecekler)
    --- spoiler ---
    özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır
    --- spoiler ---

--- spoiler ---
    nokta ( . )
    ...
    2. bazı kısaltmaların sonuna konur: alb. (albay), dr. (doktor), yrd. doç. (yardımcı doçent), prof. (profesör), cad. (cadde), sok. (sokak), s. (sayfa), sf. (sıfat), vb. (ve başkası, ve benzeri, ve benzerleri, ve bunun gibi), alm. (almanca), ar. (arapça), ing. (ingilizce) vb.
    ...
    --- spoiler ---

(bkz: recep ivedik'li protesto)
    --- spoiler ---
    uyari: özel adlara getirilen yapım ekleri, çokluk eki ve bunlardan sonra gelen diğer ekler kesmeyle ayrılmaz
    --- spoiler ---

kaynak

cevaben gelen malmısın olm sen tadındaki uyarıda yer alan refere entry de yerinde bulunamamaktadır.

misal
    (bkz: ürdün devrimine destek platformu)
    osmanlı devleti, selimiye camii örneklerinde olduğu gibi ürdün devrimi ürdün'e ait bir devrim olduğu için sonuna gelen çekim eki kesme işarati ile ayrılması gerekir ama gammazlasan geri dönecek.

moderatör de yok ortalıkta kime bu dilbigisi notları onu da bilmiyorum ya.
hesabın var mı? giriş yap