• gazzenin kumundan çokmuş meğer kalleşi
    nasıl sırtından vurur insanı din kardeşi
    dönün yiğitler dönün geri
    türk'e türkten başka dost bulamadım
    filistin trablusgarp yemen illeri
    hangisini kanım ile sulamadım
    gezdim cephe cephe bütün çölleri
    burnumda tüttü köyümün deli gülleri
    üstünüze titredik busatımızı bitledik
    susuz kaldık aç kaldık biraz azık istedik
    süngümüzle kızgın kumu eşeledik
    türk'e türkten başka bir yudum su
    verecek kul bulamadım
    dönün yigitler dönün geri
    kurumadı mendilimde alın teri
    müslüman gardaşın bitmedi kini
    türk'e türkten başka yar bulamadım
    çok özledim yarimi anamı
    selam ederim bubama ellerinden öperim
    dönün yiğitler dönün geri

filistin cephesinde savaşan
    mehmet hüseyin çavuş'un hatıratından.
  • arabın şerefsizliğini, hainliğini anlatan ve türk halkına istiklal marşından sonra ezberletilmesi gereken ikinci şiirdir. hatırat olarak her türk bilmelidir o çöllerde türk askerine yapılanı. lawrence önderliğinde kıyıma uğrayan türk insanını anlatmaz kimse, sadece çanakkale gelir akıllarına. yaşanan gerçekleri tüm tarihçiler biliyor aslında. susuyorlar, susuyorsunuz, sustuk. yazıklar olsun şu günlerde ensar, muhacir muhabbeti yapıpta şu çöl bedevilerini savunanlara.
  • filistinin önceki ve şimdiki yöneticileri, başkanları, komutanları itiraf ediyor türklere ihanet edildiğini. bizdeki aptallar da hala ihanetin gerçek olmadığını, yalan olduğunu savunuyor. bunlar karısını yatakta başka bir adamla yakalasa ertesi gün karım beni aldatmadı der.
  • türk'ün kalleşliğe uğramadığı bir coğrafya gösterebilir misiniz? yunan, ermeni, ingiliz, fransız, rus, sırp, fars. mesele bir tek arap meselesi değildir. anlayın artık, türk'ün türk'ten başka dostu yoktur.
  • yazar bu satırları bugün yazsa muhtemelen halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten hakkında dava açılırdı.

öyle bir vakitte yaşıyoruz.
  • filistin cephesinde savaşmış bir türk'ten doğru tespitlerle dolu bir şiir.
  • (bkz: gazze'de esir alınıp işkence edilen 15 bin türk mehmetçik)
    o gazze'nin dili olsa da konuşsa. 31 ekim 1917de filistinliler eliyle ingilizlere teslim edilen askerlerimiz 2 yıl boyunca işkenceye maruz kaldı ve gözleri kör edildi.
    gazze'de esir alınan mehmetçikler
  • ben nefret ediyorum bu araplardan hayatları yalan ve cahiller
hesabın var mı? giriş yap