• "i. explorer hata yürüttü, problemi microsofta göndereyim bişeyler yapsın mı?" sorusuna verilen yanıt.
  • anlattiklarimiza görünmez bkz ekleyip, dinleyenin beyninde tiklamalar yaratma durumu.
  • bok gibi bir şeyler yap, arasında fazla bilinmeyen ama suser'ın bildiği bir şeylere gönderme yap (onu da yapma da suser öyle sansın), o bok gibi bir şeylerin aşmış, yarmış ve koparmış olsun. tüm sanat dallarında işe yarayan bir yöntemdir bu.
  • çivisi çıkmış kavram. aç televizyonu hergün bunu duyuyorsun. programa konuk gelmiş oyuncu, oynadığı diziyi övecek laf bulamayınca "aslında acaip göndermeler var." ya da ne bileyim "ismail yk'yı hor görüyorsunuz ama şarkıların alt metinlerindeki göndermeler çok önemli." nedir bu şekil sevdası? "biz böyle bir eser yaptık şundan bahsediyoruz." demek çok mu yavan? dur sinirlendim tuvalete gidiyorum, sifonu da çekmem. bu da zıçan adam'a gönderme olsun.
  • amaçtan daha fazla revaçta olan araç. şöyle ki, üzülerek görüyorum, insanlar artık kitap olsun, film olsun, herhangi bir media olsun sürekli gönderme aramakta, bulamadıkları zaman huzursuz olmaktadırlar. "gördün mü burda tarkovsky'ye, şurada alice harikalar diyarında'ya, burada götüme gönderme var" diyebilmek konu mankeni insanlar için mühim bir meseledir. bunu biraz da internette amaçsızca bir hyperlink ten diğerine seken, ortam canavarı gençliğimize benzetiyorum. hikayenin ya da mecranın kısıtlı olanakları dar gelmekte, ancak sekerek ve illa ki metinlerüstü bir yapı kurmaya çalışarak rahat etmektedirler. buradan sesleniyorum onlara: yapmayın etmeyin, herşeyin post modern, herşeyin kendinden menkul, kendini bilincinde ve kendiyle dalga geçer nitelikte olmasını beklemeyin. bazen düz olan neural network yapısında olandan daha fazla şey anlatabilir bize. her göndermeyi de kapıp "eki eki bak gördün mü o gönderdi ben kaptım" şaklabanlığıyla da yaşamayın. hep beraber güzel geleceğe diyerek öğreten adamlık görevimden feragat ediyorum.
  • boku çıkarılmış olay.bunu bir de selam çakmıştır cart curt diye tarif etmiyorlar mı iyice tiksindiriyor.yahu önceleri bir gönderme keşfettiğimde acaba gerçekten düşündüğüm gibi mi diye açar sözlüğe bakardım türk filmlerinde ya da dizilerinde öyle pek sık da karşılaşılmazdı zaten.yabancı filmlerde başka kendinden daha eski bi filme bi kitaba gönderme yapılırdı ve bu yakalanınca böyle yüzde kocaman bi tebessüm peydah olurdu.şimdi youtube'a vidyosunu koyan çocuğa selam çakanlar, adnan oktar'ı yad edenler, facebook , ajdar gözün gördüğü her şeye bir gönderme çabası var.
  • yapılan veya söylenen bir şeyin aslında başka bir kişiye, kuruma vs. yönelik olarak, gerçek kullanıldığı anlamından biraz daha farklı olarak kullanılmasıdır. veya bunun gibi birşey.
    ayrıca,
    (bkz: selam çakmak)
  • bu heyecanli gonderme analizcilerine bakilirsa ortalik gercekten gondermeden gecilmiyor. hayir tamam olur, yazarin senaristin kafasina eser gonderir gerdirir ama bu kadar mi yahu? elini sallasan gonderme; "burda freud'un sakalina gonderme yapmis haci yazar", "abi $tefan king kara kule'de bana gonderme yapmis yeminlen". yuh daha neler, iki dakka susun la?
  • beyinsiz cahil insanların kendini hemen belli ettiği, yeni nesil cahil detektörü.
hesabın var mı? giriş yap