• stalinist sscb'nin kisa surede super guce donusmesinin sirlarindan biri. 20 milyon insani bir yere kapatir, iflahi kesilene kadar para mara vermeden surekli iskence ve baski altinda calistirirsaniz, kisacasi karsiligini hicbir sekilde vermediginiz 20 milyonluk bir isgucunuz varsa uzaya da cikarsiniz atom bombasi da yaparsiniz. bu vesileyle stalin'e de buradan seslenmek istiyorum: ben sana uzaya cikamazsin demedim, adam olamazsin dedim hayvan herif.
    bunun bir benzeri nazilerin toplama kamplari (ve ustun alman teknolojisi), abd'de yillar suren irkci kolecilik (ve abdnin super guc olmasi) yahut cin'de yahut bilmem nerede karin tokluguna calistirilan milyonlar icin de soylenebilir elbette.
  • aynısını hitler yapsaydı ve katledilenler yahudi olsaydı bugün kampların her birisi müze olurdu.

fakat ölenler yahudi olmayınca sonuç holodomor'dan farklı olmuyor.

gallery
  • "suçlular kaçtığı zaman, siyasal mahkumlardan birini -naif ve beceriksiz birini- kendileriyle gelmeye ikna ederlerdi. bunu her zaman korkunç bir tehdit oluşturan açlıktan ölme olasılığına karşı bir güvence olarak yaparlardı. bir noktadan sonra onu öldürür, etini bölüşürlerdi.

bir kaçış gerçekleştiğinde, nkvd, ikramiye sistemini çok iyi bilen yöre halkına haber verirdi. yetkililere kaçak mahkumun sağ elini götürmek yeterli olurdu; parmak izlerinden kimlik tespiti yapılsın diye. 'geri getirilen' her mahkuma karşılık verilen ödül, bir torba undu. bu şekilde kazara birçok kişi, bir sürü avcı, gezgin, coğrafyacı öldü."

ryszard kapuscinski - imperium
  • 1930-1953 arasında yirmi milyon (sayıyla 20.000.000) insanın kapatıldığı ve bunların on iki milyonunun (sayıyla 12.000.000) yaşamını yitirdiği; yeryüzünde insan eliyle yaratılan cehennem. sovyetler birliği tarihinin kısa ve temiz bir özeti.

(bkz: alexander solzhenitsyn)
  • stalin dönemi rusyasında uygulanan ve milyonlarca insanın ölmesine yol açan kamp sistemi.
  • stalin göt yalayıcılarının pek iplemediği bir şey sanırım. sahi, stalin iyiydi ama çevresi kötüydü :(
  • rusca calisma kamplari genel mudurlugu gibi bir anlama gelen "glavnoe upravlenie ispravitel'no-trudovykh lagere" lafinin kisaltmasi.
  • rus tarihçi roy medvedev’e göre, sscb’de yaklaşık 200.000 kişinin sadece fıkra anlattığı için gönderildiği işkence ve yumuşatılmış ifadeyle düzeltme(!) kampıdır. gücün değil zayıflığın açık göstergesidir.

bir fıkra da burada kalsın:
    “gulag kampına yeni varan üç kişi neden orada oldukları hakkında konuşmaya başlarlar. “işime beş dakika geç gitmeye başladım. beni sabotajla suçladılar,” der ilki. “anlaşılabilir ama ben iş yerine beş dakika erken giderdim. ve beni casuslukla suçladılar,” der ikincisi. sonra ikisi de, hevesli bir beklenti havasıyla, bitirici bir söz söyleyeceğini bilerek üçüncü mahkûma bakarlar. “ha! ben işe hep zamanında gittim. ve batı yapımı bir saat sahibi olduğumdan şüphelendiler.”
  • stalin sovyet döneminin açık bir faşizm örneğidir. sosyalistlerin marksizm eleştirisi yapabilme özürlüğünün olmadığının herhangi bir kanıtını oluşturan olaydır. özgürlük düşüncesi etrafında toplanan kitleler tarihsel olarak inandıkları bir liderin yaptığı yanlışlara ve cinayetlere hep bir kulp bulmuşlar ve buna kendilerini inandırmışlardır. eğer bunun bir açıklaması varsa, bir nazi için yahudi katliamı, toplama kampları vs 'nin de açıklaması vardır. sonuç olarak bakılınca haklılık değil, ölümdür ortada olan.
  • endişe ve hayrete düşüren toplama kamplarıdır. endişeye düşürür, çünkü bir insan evladına yapılan o rezil muameleler nasıl kabul edilebilir ? nasıl kimseden ses çıkmaz ? hayrete düşürür, çünkü bu gerçekler bugün meydana çıkmış hakikatler iken, nasıl oluyor da stalin büyük lider, önder vs. sayılabiliyor. akıl alır şeyler değil.
hesabın var mı? giriş yap