• vega'nın en güzel albümü, büyük konuşmayayım, ya da hadi bu akşam cömert olup yüksekten atayım, ölene kadar dinlesem dinlerim gençler. her bir şarkının sound'u da, sözleri de muhteşem. ya da benim için bir devrin albümü, sizi yiyorum, o da bir olasılık.

vega- hafif müzik
  • vega'nın 7 yıl geçmesine rağmen üstüne albüm yapmayarak efsaneleşmesine izin verdiği albümüdür. okuduğum nice kitap sonraları saçma geldi, ayıla bayıla izlediğim filmlere dönüp bakmaz oldum, kaç okul bitti, kaç insan geçti gitti. bu 12 şarkı hiç bitmedi. her birine teker teker yığınla anı yükledim, dolmadılar, taşmasınlar da.
  • dünya yalan söylüyor ile birlikte benim için türk rock tarihinin en iyi albümüdür.
  • öyle iyi öyle yoğun bir albümdür ki üst üste 4-5 şarkıyı dinledikten sonra bir mola mı versem yahu diye durup düşündürtür insanı. konuştuğumuz dilde böylesine bir müzik deneyimini tattırdıkları için ayrıca şükran duymama nedendir yaratıcıları.
  • bbc'nin 1945-1967 yılları arasında yayın yapan, "bbc light programme" adı verilen bir radyo kanalı vardır. savaş sonrasında yıkım halindeki ingiliz halkını eğlendirmek, hoş tutmak için kurulmuştur. bu kanalın adı 1967'den sonra "bbc radio 2" olarak değiştirilir. radyo 2'nin hedef kitlesi, "light programme" zamanından beri genel dinleyicidir. o yüzden yarışmalar, söyleşiler, eğlence programlarının dışında genel kitlenin düzeyini zorlamayan "hafif" müzikler çalınır (bu tür yayıncılığa ingilizce'de "light entertainment" denilir). nitekim radyo 2, ingiltere'nin en çok dinlenilen radyo kanalıdır.

dolayısıyla, "hafif müzik" kavramı türkçeye ingilizceden, ingiliz devlet radyosu bbc'nin kullandığı "light" teriminden geçmiştir. sanat müziğinin, yani çoksesli müziğin dışındaki tarzları tanımlamak için kullanılır, o yüzden kavram olarak karşıtı "ağır müzik" değil, "sanat müziği"dir ("klasik müzik" de denilebilir; ki onun da "hafif"i vardır). trt'nin radyoculuk anlayışı, temelinde bbc'ye dayandığı, radyolarının kuruluşunda bbc örnek alındığı için bu tür kavramlar oradan gelmiştir bize.
  • ana dilinde süper müzik dinlemek ne hoş şeymiş hissiyatına erişmemize neden olmuş, şahane vega albümü.
  • davulları serkan hökenek tarafından yazılan albümdür -ki ellerine sağlık yüreğimize yüreğimize vuruyor.
  • 5 aralık 2005 pazartesi günü istanbulda çıkan vega albümü
  • defalarca uğraştım ama ilk iki şarkıyı dinlemekten albümdeki diğer şarkılara bir türlü geçemedim. hayır bazen diğer şarkıları da dinlemek istiyorum ama en fazla on onbeş saniye dayanıp ilk şarkıya geri dönüyorum, içimdeki bu isteği bir türlü bastıramıyorum. vega'ya da bir daha böyle dengesi ön tarafta toplanmış albümler yapmamaları için serzenişte bulunuyorum. yalansanız yalanı seviyorum. yalnızım, yalnızız, yalnızlıklar diyorum. e bir fişimi çekin artık diye de ekliyorum. çek, çek, çek!
  • zamanın ötesinde bir albüm olduğu eskidikçe anlaşılıyor. tüm albüm bi kadının "bak bu böyle, bu da böyle, hadi bakalım şimdi napıcan" şeklinde susan bir adama tatlı tatlı dert yanması, yer yer kucaklaması, genelde meydan okuması gibi. adam da adam değil duvar!
hesabın var mı? giriş yap