• adının bu olacağından emin olmadığımız parti. kuruluş dilekçesi verildiğinde öğreniriz.

  edit: hmm, adı bu olacakmış, evet. bir kongre üyesi olarak ben bu ismi tercih etmezdim ama olsun.
 • (bkz: #30531244)
 • eş başkanlarını prof dr. fatma gök ve yavuz önen'in yaptığı, birçok siyasi parti ve kurumun içinde bulunduğu yapıların oluşturduğu parti.

  --- spoiler ---

  seçimlere parti ile girme kararı alan halkların demokratik kongresi (hdk), parti başvurusunu yaptı. halkların demokratik partisi'nin eş başkanları prof. dr. fatma gök ile yavuz önen oldu. kurucular kurulu, şair ahmet telli, sinema oyuncusu ayça damgacı, avukat ercan kanar, yazar hasan kıyafet, sendika uzmanı irfan kaygısız, akademisyen özgür müftüoğlu ve akademisyen sezai temelli'nin de içinde olduğu 74 kişiden oluşuyor.

  hdk, partinin kurulması kararını geçtiğimiz mayıs ayında topladığı 1. olağan genel kurulu'nda almıştı. söz konusu kararda, "yerel seçimler öncesinde, kongre niteliğini ortadan kaldırmayacak, aksine daha da güçlendirecek bir çalışma sürdürürken, kongre bünyesinde yerel seçimlere, cumhurbaşkanlığı seçimine ve genel seçimlere müdahale edecek bir partinin kurulması, kongre dışında kalan güçleri de mücadele ortaklığına ve seçim ittifakına çekilmesi adımlarını atmalıdır. partinin kurulması süreci bir takvime bağlanmalıdır" denilmişti.

  parti 10-11 kasim'da ilan edilecek

  kararın ardından başlatılan çalışmalar tamamlandı, başvuru yapıldı. partinin ismi, halkların demokratik partisi (hdp) olarak belirlendi. eş başkanlar ise prof. dr. fatma gök ile yavuz önen oldu. partinin ilanı ise, 10-11 kasım günlerinde ankara'da toplanacak olan hdk genel kurulunda yapılacak.

  74 kişilik kurucular kurulunda şu isimler yer alıyor: ahmet telli (şair), ali durmuş (esnaf), ali özkan (serbest), alp altınörs (çevirmen), ayça damgacı(sinema oyuncusu), aysel güzel (emekli), ayşe akıncı (emekli), ayşin hangül şanverdi (mali müşavir), bircan yorulmaz (halkla ilişkiler uzmanı), birsen kaya (serbest), celal ovat (sendikacı), cem kirazoğlu (dr. akademisyen), cihan büyükdağ, dicle öztürk (araş. gör.), ender imrek (gazeteci-yazar), ercan kanar (avukat), ertuğrul barka (kimya mühendisi), eylem pınar (işçi), fatma gök (prof. dr.), ferdane sibel erduman, ferhat tunç (müzisyen), gülfer akkaya, günay kubilay (eğitimci), gürsel şenşafak (iktisat), hacı orman (gazeteci), hasan kıyafet (yazar), hatice altınışık (halkla ilişkiler uzmanı), hüseyin taka (emekli), ilkin erman can (makina mühendisi), irfan kaygısız (sendika uzmanı), ismail bulca (dr.), ismail şiriner (doç. dr.), ismet yalçınkaya (eğitimci), kadir akın (yazar), kamer konca (serbest), karabet paylan (ticaret), katina karanikola, kemal aytaç (avukat), kuvvet ihsan lordoğlu (prof. dr.), mehdi atilla (serbest), mehmet akgül (avukat), mehmet cengiz güleç (prof. dr.), mehmet rıza türkay (prof. dr.), mehmet saltoğlu (serbest), mehmet şamil altan(iktisatçı), meral uysal (prof. dr.), metin boran (tiyatro yönetmeni), mutlu öztürk (eğitimci), müslüm acar (jeo. mühendisi), nazife ortakçı (işçi), nurhayat farımaz (muhtar), oğuz uğur olça (avukat), orçun masatçı (tiyatro oyuncusu), ömer güven (dr), önder çakar (senarist), özgür müftüoğlu (yrd. doç. dr.), remzi altunpolat, sedat yılmaz (yönetmen), semra uzunok (eğitimci), serap hasibe akpınar, sevgi evren (avukat), sezai temelli (yrd. doç dr), sultan özcan (emekli), şükrü erbaş (şair), tuma çelik (gazeteci), vedat yıldırım (müzisyen), yavuz önen (mimar), yılmaz demiral (oyuncu), yunus remzi zoraloğlu (doç dr.), yusuf çetin (yönetmen, oyuncu), yücel demirer (doç dr.), zafer cindoruk (yazar), ziya ulusoy (gazeteci) ve züleyha gülüm (avukat).
  --- spoiler ---

  http://www.etha.com.tr/…10/18/politika/hdp-kuruldu/
 • acayip demokratik bir partidir.
 • bünyesine dsip, yeşiller sol, esp, sykp, töpg, döh, emep, sdp, sodap, emep gibi grupları alıp, bir sonraki seçimlere gireceğini düşündüğüm parti. "özgürlükçü sol" söylemlerle türkiye'de unutulmaya yüz tutan gerçek bir sol siyasetin inşasını başarabileceğine inandığım partidir. aynı zamanda sırrı süreyya önder'in istanbul büyükşehir belediye başkanlığı adaylığına hdp'li sıfatıyla göz kırptığı gelen bilgiler arasında.
 • işlevinin ne olacağı konusunda düşünerek yazılmış bir yazı http://blog.radikal.com.tr/…in-bahari-olur-mu-29089 adresinden okunabilen parti.
 • abdullah öcalan'ın tavsiyesiyle mart 2014 yerel seçimlerinde bdp'nin batı kanadı olarak yer alacak parti. temel plan "doğuda bdp, batıda hdp" imiş.

  http://www.bbc.co.uk/…3/08/130819_turkiye_hdp.shtml

  hiçbir şekilde heyecan vermeyen türkiye siyaset sahnesinde birçok kişiye heyecan vereceği kesin. özellikle seçim eğik düzlemine girilmek üzereyken hayli anlamlı bir şey yapmışlar.
 • akp ile chp arasında sıkıştırılmış, devlet sağcılığı ve devlet solculuğu gibi iki seçenekle kafası bulandırılmış halkımıza ilaç gibi gelecek çatı partisi.
 • barajın %7'ye indirilmesi ya da daha geniş bir ittifakla barajı geçmesi durumunda mecliste kalabalık bir grupla bulunması bile oldukça anlamlı olacak parti. seçmenleri de iktidar olsun diye oy vermeyecek zaten, kuvvetli bir muhalefet mecliste iyi bir rüzgâr estirir. bağımsız adayların aldığı pek çok oyun boşa gittiği malum. "vekil seçilmeye yeten rakam"dan sonra gelen oylar resmen çöpe gidiyor şu anda. akp iktidarını sarsmanın yolu yalnızca akp'nin oylarını azaltmak değil, meclise bir üçüncü muhalefet partisini daha sokmaktır. şu anda bdp meclise parti olarak giremediğinden, vekil sayısını oy sayısına vurulduğunda vekillerin daha çok olması gerektiği malum. hdp daha planlı ve geniş bir ittifakla barajı böylece yarabilir, istemediği her yasayı reddeden, istediğini de çıkartan akp'nin karşısında durabilir.
 • pkk ile iyi geçinenlerin yeni sevgilisi. 1 milletvekili sokarsa iktidar olmuşçasına sevinirler. bence o akşam gaza gelip sevişecek hdp'lilere yakın durun beybi. çok demokrat olduklarından onlar teklif edebilir.
hesabın var mı? giriş yap