• izlemeye başladığım ancak bitiremediğim film. belki biraz uykulu olduğumdandır ama bana biraz karışık geldi. miyazaki'nin hayal gücüne diyeceğim bir şey yok ama bence spirited away bundan kat kat daha iyidir.
  • bana hayal gücü nün sınırlarının olmadığını tekrar hatırlatan başyapıt. özlemişim masal tadında işleri . saf , güzel , temiz . çiçeklere boğulmuş bir çayırda huzur içinde akan bir dere gibi. ben bugüne kadar izlemediğime pişman oldum.

mutlaka izlenmeli. ( 9 / 10 )

--- spoiler ---

(bkz: a heart is a heavy burden)

--- spoiler ---
  • hayao miyazaki filmleri icinden en sevdigim karakteri barindiran film. (bkz: calcifer)
    satodan cikan dili, filmin ortalarina kadar pipi zannetmistim bu arada, vay be adam onu da cizmis falan diye gereksiz bi sevinc yasamistim nedense hahah. neyse iste cok detaya girmeden yorumumu birakayim; on numara miyazaki filmidir. kanimca spirited away'den* iyi olmasa bile princess mononoke'den* daha iyidir.
  • daha howl'u görür görmez insanın aklının ilk aşklarımızdan terry grandchester'a kaçıverdiği, biraz geç kalmış bir şekilde izlediğim anime.
  • kitabını okumazdan evvel iki defa izlediğim, kitabını okuduktan sonra tekrar izlediğim başyapıt. ve her daim kitap uyarlamadan iyidir diyen ben, bu anime için bir istisna yapıyorum; bence film kitabından güzel. evet, kitabı okuyunca anlamadığımız birçok nokta aydınlanmış oluyor ama büyüsü kayboluyor sanki. bu, kitap kötü demek değil, miyazaki'nin el attığı her şey daha da güzelleşir demek.

sophie ve howl'un aşkını iki insanın birbirini dönüştürmesine çeviriyor miyazaki. kitaptaki howl için bencil şey n'olucak derken filmdeki howl'a her daim hayran oluyoruz. kitapta günümüze dair bir minik dokundurma varken miyazaki bunu es geçerek daha bütün bir film çıkarıyor ortaya.
  • izlerken dünyası içinde kaybolacağınız büyülü bir anime. sırf bitişinde çalan müziği (bkz: sekai no yakusoku) için bile izlenir.

--- spoiler ---

animenin en güzel sürprizlerinden biri hiç kuşkusuz şalgamın gerçek kimliğini öğrendiğimiz andı. demek her şey gerçek aşkı bulmaktan geçiyor ha.. heh.

--- spoiler ---
  • gunumu guzellestiren miyazaki animesi. buyulenerek izledim ama yine de aklimda en cok kalan replik su:
    " erkekler... onlari niye isteyelim ki. ama genc adamlarin kalpleri cok lezzetlidir"

yaslandikca gonul yazar'a donusmekten korkuyorum sozluk.
  • --- spoiler ---

sophie'den howl'a :

-yeter artık howl! ben hayatımda hiçbir zaman güzel olmadım !

--- spoiler ---
  • sonunda izlediğim miyazaki harikası. müziğini dinlediğimde kendimi balo salonunda dans ederken hayal etmem an meselesi. hayalim kadar güzel bir animasyon, çok beğendim. sophie' nin saçlarının sevgisini göstermekte özgürleştikçe gençleşmesi çok güzeldi. insan sevdikçe güzelleşiyor anladım. keşke tüm ghibli filmlerinin alt metinlerini okuyabileceğimiz imkanlar olsa. hissettiğim emek emek sevgi için teşekkür ederim.
  • hayao miyazaki ustanın filmi, animesi, bir umut huzmesi.
    şu yaşadığımız zor zamanlarda tıpkı filmdeki gibi kötülerin ruhlara saldırıp küçük bir şişeye tıkdıkları, savaş çığırtkanlıklarının yapıldığı, ruhu çirkin bir cadının güzel kalpler peşinde koştuğu ve sizin de artık gerçek bir yüzleşmeden, kaçmaktan, görmezden gelmekten bıktığınız bir dünyada kendi kalenize çekilip, tek tek muharebede kazanmaya çalışıp daha çok yorulmaktan asıl direnç anı* için nasıl güç kaybettiğinizi anlatır.isteğiniz biraz özgürlüktür oysa çünkü tabiatınızda vardır özgür olmak. sonra o kalenizin kapısını içeriden dışarıya yani gerçek dünyaya değil de gizli bahçenize açmak istediğiniz zamanlarda dahası bu sonsuz maviliğin, yeşilin, elvan çeşit çiçeklerin açtığı gizli bahçenizi o'na* açtığınızda aslında doğru yolda olduğunuzu, pes etmeden, umutlara, sevgiye, aşka tutunarak başarabileceğinizi, kötüleri, kötülükleri yenebileceğinizi dinginlikle, huzurlu bir kabullenmeyle size sunar.
    (bkz: izleyin, izlettirin) timi sundu, esen kalın.
hesabın var mı? giriş yap