• debe editi : gercek sayilar aciklansin.

yani resmen gizledik sayilari...

kelime oyunu yaparak salginla mucadele eden bakan beyanidir...
    ulan murat emir ve fox da olmasa gercekleri ogrenemeyecegiz...
    haber
    haberde gecen gunluk vaka sayisini yalanlamadi bakan, yani gunluk 30bin sayisi dogru.
    inanilmaz...

insallah her ölü ölüdür...

edit: ulan be tecavuz ettiniz mesaj kutuma...

simdi birine anlatir gibi anlatacagim;
    neymis 28 temmuzdan sonra vaka sayisi degil hasta sayisi yazmislar.
    diyelim okay. hasta yazmaya basladiniz.

e simdi 1500 civari hasta varken asimptimitik sayi 30bin ise;
    28 temmuzda 963 vaka belirtmisseniz 29 temmuzda hasta sayiniz 20 de 1 olmali...
    hadi 20 de 1 degil, 10 da 1 olsun, hadi lan ayaginiz alissin 5 te 1 olsun.
    kac olmali?
    200 hasta olmali minimum...
    peki kac hasta var 942.
    görsel

yani onemli bir veri degisikligi yapiyorsaniz dramatik bir dusus olur. verilerde sapma
    olur.
    burada yok.
    yani kan di ri yor su nuz.

yani kandirildik.
  • berat reyizden diss bekliyorum;

"her dolar döviz değildir."
  • sağlık çalışanlarının enayi yerine konulduğu beyan. sayın bakan açıklanan sayının haricindekilerin asemptomatik olduğunu söyledi. filyasyonda çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim ki asemptomatik birisinden numune alınmıyor bile. 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanlardan alınabiliyor tarama amaçlı ama bunu çalışan arkadaşlar da iyi bilecek ki bu kişilere yapılan testler aldığımız numunelerin çok küçük bir bölümü. bari genel durumu daha hafif, direkt evde ilaç başlanan veya hastanede ilaç başlanıp eve yollanan, evde takip edilen hastalarımız deseydiniz de sağlık çalışanlarının gözüne baka baka yalan söylemeseydiniz. madem öyleydi bizler ne diye temaslıların semptomu var mı yok mu diye takip edip, aynı eve bir babadan bir çocuktan bir ondan bir bundan numune almak için aynı eve defalarca gittik o tulumlarla. neden semptom takibi yaptık.
  • (bkz: vay anam vay neler donmus serhat ya)

aktrolleri sahneye davet ediyoruz.
  • burada beyefendiyi öve öve bitiremeyen muhalefet bireyleri görün gerçekleri.

bakın ben bu bakan beye kötü demiyorum ama sistemde bu kişilerin faktörü çok azdır.
  • türk siyasi tarihini yakinen incelerim fakat bu dönemdeki gibi milletin aklıyla ciddi ciddi dalga geçildiği bir dönem daha görmedim.
  • her vaka hasta değildir. öyleyse her hasta da vaka değildir. her hasta vaka her vaka hasta olmadığına göre vakalar çoğalırken hastalar sabit kalabilir demek istiyor. yani kısaca insanlar pozitif olabilir, pozitif olarak vaka arttırıcı olaylara sebep olabilir ama pozitif oldukları halde hasta olmadıkları için vaka sayılmaz; virüsü bulaştırsalar bile, bulaştırdıları kişiler de birer hiçtir. hiçlerin turkuaz tabloda yeri yoktur... ponçik bakan teşekkürler
  • doğru çünkü test yapmıyorlar. birkaç gün önce yaşadığım olayı yazayım belki her vaka nasıl hasta olmuyor ve test edilmiyor anlaşılsın.

birkaç gün devam eden öksürüğüm, göğüste baskı ve hafif ateşlenme vardı. tat ve koku kaybı yok ama göğüs baskısı yüksek. sorun yaşıyorum ve yan yatamıyorum. bu şikayetlerim devam edince hastaneye gittim. acilleri ayırmışlar covid acili ayrı normal acil ayrı.

covid şüphesi ile covid aciline gittiğimde işlem yapamayacaklarını diğer binadaki acile gitmem söyledi. hasta girişim yapılmadı. diğer acile gittim derdimi anlattım, zaten halsizim ve öksürüyorum. hasta kayıt sizi yönlendirmişler ama triaja gidin kayıt yaptırın biz yapamayız dedi. triaja gittim muayene etti tamam şüpheli vaka dedi hasta kayıt için tekrar gönderdi ve barkod aldım.

bu noktadan sonra iş iyice saçma hale geliyor çünkü hastanede doktor yok ve hasta olan olmayan, sonuç bekleyen, ilaç yazdırmak isteyen herkesi koridora tıkıp 1 adet doktorun onayı için bekletiyorlar. bu süre boyunca siz ve yanınızdaki kim bilir kaç kişi covid taşıyıcısı. sıra alma yok, doktor sizi ne zaman görecek belli değil. bütün bu olanlar da normal acilde oluyor covid acili değil. sağlıklı insanlar da var etrafınızda.

sosyal mesafe koyduğunuz anda önünüze geçiliyor çeşitli magandalar tarafından ya da daha ağır hasta olanlar tarafından. siz orada hastayken saatlerce bekliyorsunuz. her biriniz şüpheli vakasınız her biriniz temaslısınız o anda. olur da doktor sizi görebilirse bir ihtimal muayene ediyor, akciğerinize ve oksijen seviyenize bakıyor. ağır değilseniz eve gidiyorsunuz asla covid aciline yönlendirilmiyorsunuz ve test yaptırmıyorsunuz. neden? vakasınız çünkü. test yaparlarsa bakanın her gün paylaştığı listeye giriyorsunuz ve hasta sayısında yeriniz oluyor.

sonuç? sonuç hastanede onlarca insanla geçirilmiş saatler, sinirden ağlama, ülkeye küfretme eve geri dönüp tüm hastane pisliğinden arınmak için kendini keseleme ve evde "vaka" yatışına devam etme.

teşekkür ederim sayın koca. 30 yıldır bu ülkenin vatandaşı olarak ve 7 yıldır çalışarak vergisini veren bir vatandaşı olarak hakkımı çok güzel verdiniz. tebrik ederim.

edit: sorun sayıları düşük göstermek için o kadar zorluyorlar ki daha çok insanı hasta ediyorlar. gerçekten çok üzgünüm. vaka mıyım? hasta mıyım? sayı mıyım? vatandaş mıyım? en ufak bir fikrim yok.
  • kısacası söylenenler doğrudur diyor.
hesabın var mı? giriş yap