• j. g. ballard'ın 1975 basımlı aynı isimli romanından uyarlanan, hali hazırda bazı festivallerde gösterilmiş ve mart 2016'da vizyona girecek distopik ben wheatley*** filmi. başrolde tom hiddleston; yan rollerde ise jeremy irons, sienna miller, luke evans, elisabeth moss gibi isimler var. film, sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir gökdelende yaşayan insanların hayatlarının kontrolden çıkmasını konu alıyor. şimdiye kadar iki kısa fragman yayınlandı:

https://www.youtube.com/watch?v=xrbezgyislg

https://www.youtube.com/watch?v=lymy2tbyins

edit: ilk uzun fragman da geldi: https://www.youtube.com/watch?v=i60ljywcnes
  • merakla bekletecek görsellere ve konuya sahip film.

(bkz: reserved)
  • müziklerini black swan, requiem for a dream ve pi'den tanıdığımız clint mansell yapmıştır. sadece bu nedenle bile izlenebilir. rotten tomatoes'da da 10 üzerinden 7 puan almış.

edit: gerçekten güzel bir filmdi.
  • çok başarılı, çok zekice, çok güzel görsellere sahip, kült olmaya aday film.
  • "ballardian" tabirini oluşturacak denli özgün mekansal öngörüler ve betimlemeler ile dikkat çeken bilim kurgu yazarı j. g. ballard'ın sel yayınlarından çıkan gökdelen isimli kitabının uyarlaması olan film. toronto film festivalinde izleyicileri ikiye böldüğü şeklinde yorumlar gelmişti; bazılarının okurken bile rahatsız hissettiren olayları izlemeye dayanamayıp salondan çıktığı, sonuna kadar izleyenlerin ise film bitince alkış tuttuğu söylenmişti. 35. istanbul film festivali'nde izleme fırsatı bulacağız, merakla beklemedeyiz.

peşin edit: filmi izleyince yorumlarımı ileteceğim.

ve nacizane yorumuma göre film iyiydi. çok fazla şey söylemeyeceğim ama kitabı okumayanlar için filmde deliliğe varan kısım izleyenlere neden böyle oldu dedirtebiliyor sanırım. eleştirirken filmin türünün bilim kurgu olduğunu, yani varsayımlara, kurgulara yer olduğunu unutmamak da gerek. insanların içindeki kötülük potansiyelini, içgüdüleri ve ego savaşlarını yüzümüze vurduğu için rahatsız ediyor da olabilir. kolaylıkla önerebileceğim bir film değil, türün meraklıları izler zaten, kitabını da es geçmeyin derim.

en güzel şey ise abba şarkısı s.o.s.'in portishead yorumuydu. soundtrackde yer almıyor, dinlemek için bir süre daha beklemek gerekecek. kıskandırma amaçlı eklemem gerekirse stalkerlık yeteneğimi zorlayarak bir yerlerden silinmeden bulup indirdiğim için ben şu an dinleyebiliyorum. *
  • muthis bir film. mid 70s british life style ve social-class sistemi cok guzel yorumlanmis. cekimler ve mimari sahneleriyle buyuk bi ihtimal kult olabilecek eser.
  • sebebi neydi ki dediğim film oldu. o derece yani .... sonuna kadar seyrettim sabırla ... belki delicatessen çekilmeseydi belki satryriconbelki blindness ve benzerleri ve marjinalleri çekilmeseydi anlamlı olabilirdi ama buna benzer toplum eleştirileri çok daha güzel şekilde daha anlamlı olabilirdi. ama toplumu alt üst sınıf ayrımını gökdelenin katları üzerindrn anlatıp bir de üstüne üstlük insanın fırsatını bulunca hayvan gibi davrandığını sembollerle anlatmanın binbir yolu varken bu başarılı bir yolu olmamış ... günün sonunda evet uykum var ...
  • mükemmel bir abba- sos cover ı barındıran, müthiş görselliğe sahip çarpıcı filmdir.
  • 2010küsur yılında, distopya kitabını filme uyarlarken iki kere düşünmeli insan dedim, ben kimsem. filmin dark side bir kabus olması bir yana dursun, müzikleriyle enfes bir client mansell şov olduğu da söylenebilir.
  • distopik bir modernizm eleştrisi.

her şeyden izole yeni bir hayat vadeden bir gökdelenin sistemin kurucusu dahil herkesi ilkelleştirerek yok etmesi.

oldukça başarılı bir yönetmenlik performansı olduğunu düşünüyorum; kurgu efsane olmuş..

müzikleri de ahanda buraya bırakıyorum.
hesabın var mı? giriş yap