• o zaman daha ilkokula gidiyordum. bir gün annem eve bu kıllı şeyden getirdi bir tane. tabi bende bir şaşkınlık o hep filmlerde gördüğüm kıllı meyve hemen karşımda duruyordu.. evet duruyordu çünkü nasıl yiyeceğimizi bilmiyorduk.. ilk olarak tornavida ile giriştik, sonuç olarak yer yer horst ve grabenler yarattık. yamulmuyorsam sonra babam cezvenin şu tokmağı mıdır nedir onu aldı geldi gözü kararttı verdi sopayı beline meyvenin. evet hala bütün ve kıllı bir şekilde karşımızda durmaya devam ediyordu. artık olay tamamen namus davasına döndü nasıl olduğunu hatırlamadığım bir şekilde biz bunu deldik kamışla herkes bir iki fırt çekti ve sonra bir kenara bıraktık.. o gün bugündür şu coco stardan da hiç haz etmem.. hatta yer yer pudinglerin üstüne filanda dökerler..
    ama annemde bir hindistan cevizi takıntısı var sanırım, evdeki sıvı sabunlar hep hindistan cevizi kokuyor.. ne iş bilmiyorum ama.
    haftaya başka bir tropikal macerada görüşmek üzere.. evet bir de avakado idi sanırım böyle hıyarın hallicesi, bir de annem onu getirmişti eve... neyse artık başka zamana..
  • önce üzerindeki kılları güzelce kazıyarak ayıklayınız. bunu yapmazsanız meyvenin suyu ve içi kıla toza yüne bulanır.
    tepesindeki üç noktadan bir çekiç ve tornavida ucu yardımı ile deliniz.
    içindeki suyu bir bardağa boşalttıktan sonra yan yatırarak, göreceğiniz çizgi üzerinden yine çekiç ve tornavida vb. bir ucun yardımı ile kırınız.
    ilk kabuğu kırdıktan sonra içini afiyetle yiyebilirsiniz. kırıntı halinde kabuk bulaşmış olabilir, suya tutunuz temizleyiniz.
  • yemek için uzun uğraşlar vermeniz gereken meyve. tabi benim gibi hayatında ilk kez yiyecekseniz. bimden aldım getirdim eve nasıl kırılır nasıl yenir bilmiyorum tabi, açtım iki video izledim geçtim mutfağa tornavida bıçak çekiç dedim şimdi getiriyorum anne ne var bunu kırmakta.

hiçte öyle değilmiş lan. oğlum kırdık ama sert kabuğu üstünde videodaki adam şırak diye kabuktan ayırıp soyacakla ince kabuğunu soymuştu halbuki. çekiç yetmedi tırtıklı ekmek bıçağı testere ne varsa denedim yarım saat uğraşlar sonucu sinirimden çöpe attım. senin neyine hindistan cevizi a gerizekalı senelerce portakal elma yiyen adamsın sonra oturdum ananas yedim. bak onu güzel soydum.
  • hindistanla alakasini cozemedigim meyve
  • erkekler için ciddi anlamda afrodizyak etkisi olan meyve.* bunu temizlemek de aslında hiç zor değil. zaten doğa nasıl yapılması gerektiğini meyvenin üzerine çizmiş. tepedeki 3 deliği delip suyu bi kavanoza alın. meyvenin üstünde boylamasına 3 tane çizgi göreceksiniz. oraları tırtıklı bir bıçak yardımıyla inceltin. sert bir cisimle meyvenin tepesine tepesine vurun, iki, üç parçaya ayrılınca o parçaların da sert kısmına vurun. meyve anında düşer kabuktan. ilk etapta çıkan suyun içinde saklayın, bol bol yiyin. afiyet şeker.
  • hindistan'da kısaca ceviz olarak bilinen bitki ve onun meyvesi. keza hint keneviri de öyle. hintliler sadece kenevir diyor ona. aynı şekilde, hintliler çok nadir rastlanan bir şey söz konusu olduğunda "bulunmaz kumaş" gibi bir deyim kullanıyorlar. kendi memleketlerinde uzatmıyorlar lafı.

(bkz: hindistancevizine sadece ceviz diyen hintli)
  • dis kabugundan kurtulup icindeki meyveye ulasmak icin ciddi ciddi marangozluk yetenegi, muhendislik bilgisi ve ilkyardim malzemelerine ihtiyac vardir.
  • zeki müren ve sadri alışık'ın;

incir yeme incinirsin,
    dağ başında dikilirsin
    duyduk duymadık demeyin
    peynir ekmek yemeyin

tekerlemesini (karşılıklı elleri şaplatarak) söyleyerek, birtakım adamları dövdükleri osman seden filmi.

literatüre naşıneyşin kelimesinin sokulduğu filmdir ayrıca. filiz akın kızımız, zeki ve sadri ikilisine yaklaşır. zeki müren, kızımıza sert bir uslupla: we don't want you, hadi naş naş, naşıneyşın! diyerek kendi çapında ayar vermiştir.

afişi de ayrıca pek trajikomik olan filmdir kanımca.
    yine osman seden'in filmi olan 1962 yapımı düğün gecesi filminin afişindeki; türkan şoray kesilmiş, ajda pekkan'ın üzerine de sadri alışık yapıştırılarak filmin afişi hassas bir şekilde düzenlenmiştir.

düğün gecesi: http://www.ideefixe.com/…p?sid=fwncgxm8548lz5utgjx8
    hindistan cevizi: http://www.ideefixe.com/…p?sid=te613700k3qybjmvbpdn
  • içindeki lezzete ulaşmaya çalışırken mutfak aletlerini harap edebileceğiniz kadar sert kabuklu meyve. çözüm olarak balkondan attığımız bile olmuştur.
  • o uc tane agacina asilma noktasi mi neyse artik o yonden bir hindistan cevizine bakarsanis o uc nokta sayesinde habes maymununa benzer (habes maymunu dedim baska ufak maymun turu ismi aklima gelmedi oyle o ufak maymunlara benzer yani iste hmm gerci okan bayulgenede benzemiyor degil bazen) iki findik goz ve bir "ooo muza bak" yuz ifadesine yakisan agiz seklinde

icindeki suyun igrenc bir tadi vardir harikadir super lezetlidir diyan kanimca dombilidir yani igrenc degil hadi ama hic bir seye benzemeyen garip bir tadi vardir oyle bounty nin sivi hali gibi bir sey degil yok igrenc gercekten
hesabın var mı? giriş yap