• adinin history channel olmasina ragmen devamli zevzek programlar yapan bir amerikan kanali. yok "yeti'yi arayanlar" yok "misirlilara uzaydan gelen bilgiler" hatta ejderhalarin gercek oldugu ile ilgili bir program bile vardi bir aralar. abd'de egitim seviyesi cok dusuk olan insanlarin izledigi ve aptalca birseyler soyleyen insanlar icin "where did you learn this? history channel?" diye asagilandigi tiri viri tv kepazeligi.
  • o kadar belgeselini izledik o kadar programını takip ettik kardeşim bu kadar mı kesin hatlar, bu kadar mı kötülüklerin anası doğu. batı medeniyetinin insanlıga kaybettirdiği bir katre yokmu. nedir bu taraf oluş. iyi hoş batılı bir kanalsın da belgesel kanalısın farkındaysan. napolyon'un bütün yaptıgı savaşlar savunma amaçlı veya tamamen masumdu da kanunî; timur'la yada kazıklı voyvoda'yla aynı kuşakta ele alınacak kadar mı istilacıydı vahsiydi.
    elinden gelse her kareye sıkıştırmaya çabaladığın gregorian ogelerden gocunmadım bunlar kadar. bu pervasız hal nedir ben çözemedim sevgili sözlükçüler. **
  • ne içtiyse aynısından istediğim kanal.

ilk çıktığı zamanlar severek izlerdim; antropolojiden tut, ikinci dünya savaşı'na kadar uzanan bir tarih anlayışı vardı adamların; öyle geniş bakıyorlardı olaya. astronomi belgeselleri vardı, adam gibi kuasarlardan, kara deliklerden, gama ışını patlamalarından falan bahsederlerdi; şimdiki gibi gerzek ufo vakaları falan yoktu. stonehenge'leri, piramitleri, machu picchu'ları falan yine spekülatif bir dille ele aldığı da olurdu ama izlerken eğlenir ve yine pek çok gerçeği de öğrenirdin, şu an olduğu gibi ortaokul ergeni muhabbetleri dönmezdi koskoca kanalda. hele depocu-rehinci-tamirci saçmalıklarına hiç girmiyorum yoksa bilgisayarı tutup fırlatacağım camdan aşağı.

şimdilerde redneckler dışında bir izleyici kitlesi var mıdır, merak ediyorum..
  • bir gün bu kanalın çalışanlarını ve sahiplerini bir depoya tıkıp rehin almak istiyorum. tarih kanalı değil, hurdacı kanalı amk. bu ne lan.
  • giderek mala baglayan bir kanal. sabah aksam vay efendim depo savaslari, ordek avcilari, rehinciler... bu nedir ya. koskoca bir dunya tarihi var ve adamlar konteynerlerdeki acik artirma olayini dizi cekercesine anlatiyor. cok sacma cok.
  • history channel iki kelimeden oluşan bir ingilizce isim tamlamasıdır.

kelimelerin tek tek türkçe anlamlarına bakıldığında:

history [eng]: depo savaşları, modern rehinciler
    channel [eng]: kanal

yani tam olarak iki kelime birleşince "depo savaşları kanalı" ya da argoda " modern rehinciler kanalı" ..
  • cumartesi miydi neydi eve geldim, vantilatörün, televizyonun fişini taktım, evin camlarını açıyorum, orayı burayı düzeltip, çişiydi mişiydi normal ev halimle takılıyorum. geçen 5 dakikanın ardından digiturk açıldı, kulak kesildim...

lenin diyor, hitler diyor, stalingrad diyor, pearl harbor diyor, aha dedim history channel'da kalmış, akşam depo savaşlarını izlemişim zaar. demek ki gündüzleri tarih akşamları depo savaşı, rehinci falan veriyormuş bunlar 5 yıldır boşuna beklemişiz derken içeri gidip televizyona bakıyorum. neyşınıl ceofrafik açıkmış. çitacı, zebracı adam bunlardan daha fazla tarih belgeseli yayınlıyor, ey allah.
  • digiturk'e ilk abone olduğumuzda çok güzel tarih belgeselleri veren kanaldı. en çok hitler ve nazilerin dünyası işlense de, her konuda belgeseller vardı neticede.

sonra bir gün history channel hd oldu ve ondan işte o gün bu gündür ördek hanedanı hitler'in tahtını ele geçirdi.

o güzel belgeseller, buz yol kamyoncularının kamyonlarına binip gittiler...
  • yeni yayın döneminde koymuş olduğu

milletin malını satan tefeci piç
    yengemin garajındaki kirli malzemeler
    uzaylı tecavüzü
    sevişen kamyoncular
    silah tutmayı öğreniyorum 101

programları ile saçmalıklar ötesi bir konsepte girmiş kanaldır.

ulan adı üstünde history channel

ben o programları izlemek istesem zaten science, national geo , discovery falan bişey izlerim?

çok mu istiyorsun bu kanallarla kapışmak denk şeyler yayınlamak

aç bi history 2, yap adını da xyz

yayınla anasını satiim

hitler istiyorum ben
    dinazorların kıçını başını görmek istiyorum
    mısır'ın efsanelerini öğrenmek istiyorum banane milletin malından mülkünden.

birde tabii gördüğüm en çok reklam giren kanal.

kesinlikle en sevdiğim kanal iken en antipatik bulduğum kanal olma yolunda hızla ilerliyor bu sene.
  • standart salak bir amerikalı'nın tarihten beklentilerini karşılaması öngörülerek hazırlanmış programlarla dolu olan tarih kanalı. bir çok program elli yıl önceki amerikan popüler kültürüne malomuş insanların biyografilerinden oluşmaktayken, geri kalan tarihi olaylar hollywood tarzı yüzeysellik ve taraflılıkla bezenmiş durumda. misal ikinci dünya savaşının en etkili uçağının jet motoruna sahip (bkz: me 262) değil de (bkz: mustang) olduğu, ya da savaşın en etkili tankının tiger yada t34 olmadığı (bkz: sherman)'ın hepsinden üstün olduğu gibi konuya vakıf insanlarca gülünücek sonuçlarla, yanlı ve yanlış bilgilerle dolu. tarihi amerika birleşik devletleri'nin kuruluşundan ibaret sayan, en az hamburger kadar yüzeysel bir başka amerikan ürünü.
hesabın var mı? giriş yap