• sözlerinin tek bir kelimesini anlamasanız bile sizi kimsesiz kalmış kadar acıtan şarkı.
  • holm'dan bir alıntı:

"yarattığımız her şeyi yok eden acımasız gerçeklerin bıraktığı zulüm, ızdırap ve çileyle gölgelenmiş insanlar gördüğün bu dünya."

melodisiyle sözleriyle herşeyiyle mükkemmel bir parça.
  • theremin ile çalınınca şöyle duyulan parça;

youtube linki
  • rüya. emel mathlouthi'nin sesine tonlarca yürek yükü yüklenmiş gibi söylediği evren şarkısı. dünyanın hayallerimizi ezen zulmüne başkaldırışımızın marşı âdeta. (bkz: kelmti horra) dinlediğimde, 2015 nobel barış ödülü konserinde hepimiz dinlediğinde, nasıl ki ürperdiysem, hayran kaldıysam holm da benzer bir etkiyi yaratıyor benim için. hem de bu defa siyah beyaz bir şehir manzarasını arkasına almış, rüzgârın eşlik ettiği görüntüyle şarkı tamamlanıyor sanki. ne diyorduk, hepimizin sözleri:

"gözlerimi kapatabilseydim
    ve rüyalar elimden tutup götürebilseydi;
    yükselir, süzülürdüm yeni bir gökyüzünde,
    acılarımı unuturdum.
    hayalimde seyahat edebilseydim
    aşkın ve umutların yeşerdiği, acının dindiği
    saraylar ve geceler yaratırdım.

insanların yüzlerini gördüğün bu dünya,
    zulüm, ızdırap ve sefaletle gölgelenmiş,
    yaptığımız her şeyi yok eden
    acımasız gerçeklerin olduğu bir yer.
    bu dünya zulüm duvarlarının yükseldiği,
    hayallerimizin ezildiği
    tüm yürekleri karanlık ve açgözlülükle dolduran bir dünya."*
  • farsça soltane ghalbha isimli şarkıdan arapçaya uyarlanmıştır. bu şarkının da emel sayın'ın seslendirdiği muazzam bir versiyonu vardır.

emel sayın versiyonu
  • arapça rüya anlamına gelmektedir.

emel maslusi'nin söylediği şarkının türkçesi şu şekildedir:

gözlerimi kapatıp
    rüyalar elimden tutup götürebilseydi
    yükselir, süzülürdüm yeni bir gökyüzünde
    kederlerimi unuturdum.
    hayalimde seyahat edebilseydim
    aşkın ve umutların yeşerdiği, acının dindiği
    saraylar ve geceler yaratırdım.
    yarattığımız her şeyi yok eden
    acımasız gerçeklerin bıraktığı
    zulüm, ızdırap ve çileyle gölgelenmiş
    insanlar gördüğün bir dünya.
    bizi, düşlerimizi ezen
    tüm yürekleri karanlık ve aç gözlülükle dolduran
    zorbaların yükselen duvarlarını gördüğün bir dünya.
  • gönüllerde loop'a dönen şarkı. emel'in sesi kalbe ince ince işliyor, hüznü derinden yaşatıyor.
  • bilmediğiniz bir dildeki eser sizi nasıl esir eder ve ne denli sarar ? çığlıklarını yaşadığı hissettiği bütün duygularini hissedebiliyorsunuz emel mathlouthi 'in eserlerinde .anlamasanizda içinizde bir yere, ruhunuza dokunuyor tınısı .. acıyla duyulan insan sesi ..
  • ilk defa bugün dinlediğim şarkı. zaman akıyor ve her şey hareketine devam ediyordu fakat benim için o süre boyunca zaman durmuş gibiydi adeta. evet, sözlerden hiçbir şey anlamadım. ama ruhum durdu, dinledi, dinlendi.
hesabın var mı? giriş yap