35577 entry daha
  • ekim ayından beri araba almaya niyetlendiğim ama henüz almadığım piyasa. aralık ayından beri acil ihtiyacım olduğu halde 15 yaşındaki hurdalara 14 bin dolar vermeye elim gitmediği için ihtiyacımı erteliyorum. şimdi sizinle bu süreçte yaşadığım gerçek bir tecrübeyi paylaşacağım.

sanırım ocak ayıydı. gözümü karartıp tam alıyordum ki direkten döndüm. şöyle oldu; izmir'de bir galericide 2009 model grand modus var. ilk bulduğumda 415 bin liraya ilandaydı. hasar kayıtsız, değişensiz temiz bir arabaydı. modus de bildiğim, daha önce sahip olduğum ve özellikle istediğim bir model olunca almaya niyetlendim. galericiyi arayıp ciddi alıcı olduğumu, tamam derse hemen izmir'e gelip alacağımı söyledim ve 400 bin teklif ettim. galerici "400 bini gördü; satmadım" dedi. ben de 15 bin lira bile kırmadığı için gıcık olup vazgeçtim. oysa 400'ü kabul etseler o an iş bitmişti. hakikaten kafaya koymuştum çünkü.

işin doğrusu o zamanlar sadece 150bin liram vardı. 250 bin lira kredi çekecektim ve faizler çok yüksekti. araba isteyip de alamayınca bi yılgınlık ve usanma hissi geldi. eskimiş bir arabaya 14 bin dolar vermek için uğraştığımı hatırlayıp aydınlanma yaşadım. dişimi sıkıp beklemeye ve yüksek faiz ödemek yerine biraz daha para biriktirmeye karar verdim. ve sonuç olarak bugüne geldik.

bugün o araba hala ilanda. 435 bin yazmışlar. (küçük bir detay: bana o gün 400'e olmaz diyen adamlar 2 hafta sonra arabanın ilandaki fiyatını 390'a kadar düşürmüşlerdi.) o gün gram altın 1900 liraydı. eğer bana o gün satmış olsalardı; 211 gram altın alabilirlerdi. bugün 211 gram altının karşılığı 545 bin lira.

400 bin liranın aylık faiz getirisi 15-18 bin lira. 15'ten hesaplasak; hiçbir şey bilmiyorlarsa parayı vadeli mevduata yatırsalardı bugün 460 bin liraları olacaktı.

ben o gün kredi çekseydim 12 ay boyunca ayda 30 bin lira kredi ödeyecektim. onun yerine o günden beri her ay 30 bin tl kenara atmaya başladım. başlangıçtaki 150 bin liramın üzerine her ay koyduğum 30-35 bin lirayla birlikte 5 ayın sonunda altın ve borsada değerlendirdiğim birikimim 400 bin liraya ulaştı.

5 aylık sabrın sonunda şuan istesem o arabayı borçsuz alabiliyorum. oysa o gün almış olsaydım kenara aynı parayı koyduğum halde 7 ay daha 30 bin tl ödemek zorunda kalacaktım. ben o gün araba almayarak sadece kredi borcundan bile 200 bin tl kardayım. bu süreçte dişimi sıkıp toplu taşıma kullandığım için benzin masrafı da yanıma kar kaldı. çok ihtiyacım olduğu zamanlarda hep taksi kullandığım halde daha kardayım. (arabayı almış olsaydım ekstra masrafları yüzünden ayda 30 bin tl kredi borcunu ödemekte zorlanacakken, daha fazlasını rahatlıkla biriktirebildim.)

sıfır otomobillere 250 bin tl kredi veriyorlar; ayda 26 bin tl geri ödemesi var. üzerine tüketici kredisi çekip sıfır araba alma niyetim var. 4-5 ay önce 15 yaşındaki hurdaya razıyken bugün sıfır araba hedefleyebiliyorum. gerçekten direkten dönmüşüm. sabrın sonu selamettir.
  • 2 ay önce şu paraya aldığım araç şimdi 150bin tl daha pahalı demiş bir yazar

satıcının 200bin tl indirimle bile alıcı bulamadığı piyasada, mastürbasyon yapıyor arkadaş.

sarı siteye yazılan ile araç devrinde ödenenin aynı olmadığını ne vakit öğrenecek bu ülkenin insanı, merak konusu.
  • model yılının fiyatları etkilemediği anlamsız piyasa. toyota corolla bakıyorum, 2020 model düzgün bir araç 1 milyon liradan başlıyor. 2019 olsun diyorum, aynı kalitede bir araç yine 1 milyon lira. 2018, 2017, 2016 ve 2015 modellere kadar 1 milyon lira kesinlikle değişmiyor. 2014 modelde ise fiyatlar 950 bin liraya düşüyor. hal böyleyken kim neden 2015 model tercih etsin? benim anladığım, satıcılar silkecek keriz arıyor ama bulamıyor. beter olsunlar.
  • ikinci elde eski, satılmayan araçların fiyatı yüksek deniyor. ben size bunun sebebini anlatayım. arkadaşlar al-satçı tayfa artık fiyatı pompala, bir kerize çak geç yapmıyor. ellerinde kalmış ne kadar külüstür varsa fiyatını yüksek tutuyor ki, takasta kullanabilsin. örneğin elinde 2015 astra sedan var 185 bin km'de, lpg'li kazalı kozmetiği bozuk arabayı yazmış oraya 620 bin tl. bu arabanın ederi 400 bin tl hadi en iyi ihtimalde 500 bin tl. bu çakal ne yapıyor; yeni model aracını satmak isteyen saftiriklere takas yapalım aracımın üzerine 600 bin vereyim senin gıcır arabayı bana sat diyor. almak istediği gıcır arabanın fiyatı 1.250 bin tl. 1.250 bin tl lik arabaya 1.150 bin tl hemen veriyorlar. çakal elindeki külüstür ve bir miktar para ile yeni model arabayı 1 milyon ile 1.1 milyon tl arasına kapatmaya çalışıyor. paraya sıkışık yeni model araba sahipleri uyanık olun, size verilen külüstürlerin takas fiyatını yüzde 25-40 piyasanın altında fiyattan takasa alın. al-satçıların yeni hedefi sizsiniz.
  • 1994 model hurda 30 yaşında arabaya 400k fiyat çekiyorlar diğeri orada 900k ya 2024 sıfır araba satıyor cidden aptal işi oldu bu iş iyice
  • mevcut faiz şartlarında aracınızı satamadığınız her hafta %1 zarardasınız. daha profesyonel arbitraj kovalıyorsanız şu an haftalık %1.2-1.3 bandında getiriler mevcut. kısaca bu düşüşler daha başlangıç. yavaştan bayram ve yaz tatili için piyasa hareketlenir belki ama ağustos eylül gibi bayiler fiyat kırdıkça ikinci elcilerin durumu daha da beter olacak. işi gücü bırakıp 2-3 araba alıp satmış kendisini galerici sanan çakalları dinlemeyin. daha çok su akar bu dereden
  • başlığa yorumlar düşmüş araba bilgeleri yanında bana laf düşmez sanırım; ancak çoğunun premium sınıf ile luxury sınıfı, gerçek arazi aracı ile şehir suv'unu veya ıslak ile kurusunu bir yana bırak yarı otomatik tam otomatik şanzımanı birbirinden ayırt etmekten uzak, sürüş saat ve km. ortalamaları bırak 100 binleri 10 binleri bile bulmamış yeniyetmeler olduğunu düşünürsek bu genç kardeşlerimiz az bi yer açarsa biraz da ben yorum yapabilirim sanırım…

temmuz 2024 itibari ile şerit takip, ön arka park sensörü vb. vs. ek güvenlik donanımına sahip olmayan sıfır araçların ithalatı ve/veya bayi trafik tescili yapılamayacağına dair bir söylenti var.

hali hazırda ithalatı yapılmış olarak yolda ve bayilerin stoğunda hazır bulunan araçları 2 ay içinde tüketmek isteyen pek çok distribütör firma mecburen kampanyadan kampanyaya koşacak gibi görünüyor.

hoş hali hazırda ikinci el araç adı altında pek çok hurdanın halen alınıp satıldığını düşünecek olursak; bu durum ikinci el denen bu ömrü bitikler pazarının satışlarını ne kadar etkiler bilinmez.
  • saçma fiyatların yanı sıra ekonomik koşullardan pek birşey anlamayan satıcıları da barındıran piyasadır.

adam 1 ay önce 1 milyon 60'a koyduğu aracı kımıl kımıl indirmiş 1 milyon 20'lere.

aracın kasko ederi 770. dedim 875 civarı pazarlık edersek ilgileniyorum.

"mahlesef" yazmış (h'si dahil).

dedim, "iyi tamam fikriniz değişirse ve alım yapmazsam haber edersiniz."

gaza geldi "1 milyon verdiler, vermedim." demiş. böyle bir vizyon üzerine daha yazamadım ben de. :)

ülkedeki faiz oranları, günlük para piyasası fonları gibi şeylerden bu kadar mı habersizsiniz? yoksa karşınızdakini salak mı sanıyorsunuz?

gerçekten bu gözlerdeki pırıltı, her yerde.
  • aradan 1 sene geçmiş. americanosu, hamburgeri, kıyması fiyatını ikiye katlamış. dolar yükselmiş. mtv bile 2 kere alınmış. sen aynı fiyata sıfır araç satıyorsun. ve her şey yolunda diyorsun. biz de öyle düşünüyoruz. her şey yolunda ve inşallah daha da yoluna girer ve seneye de bu zamanlar araba fiyatları aynı kalır artmaz.
  • 2014 model, 52 bin kilometredeki bu polo 1.128.000 lira.

görsel

2023 model, 17 bin kilometredeki bu omoda 5 de 1.150.000 lira.

görsel

kaza durumlarına vs. bakmadım ancak hatasız 1.300.000'e, 1.400.000'e de omoda 5 var. böyle araçlar varken 10 yaşındaki polo'sunun o kadar para edeceğini düşünen insana küfür etmeyelim de ne yapalım?
16 entry daha
hesabın var mı? giriş yap