• tüm dünyada birçok ülke, ülkelerindeki internet kullanıcılarının belirli sitelere ve internet hizmetlerine erişimini engelleyen yazılımlar kurdu. şirketler, okullar, ve halka açık kütüphaneler; çalışanlarını, öğrencilerini ve abonelerini rahatsız edici ya da zararlı olduğunu düşündükleri materyallere karşı korumak için sık sık benzer yazılımlar kullanır. bu türden bir filtrleleme teknolojisinin bir dizi farklı türü vardır. bazı filtreler bir siteyi ıp adresi üzerinden engellerken diğerleri belirli alan adlarını kara listeye alır ya da tüm şifrelenmemiş internet iletişimini belirli anahtar sözcüklere bakarak tarar.

hangi filtreleme yönteminin mevcut olduğundan bağımsız olarak, ülkenizin dışındaki aracı bilgisayarlara sizin için engellenmiş hizmetlere erişmesi için itimat ederek, bu filtreleme yöntemlerini aşmak neredeyse her zaman olanaklıdır. bu süreç, sansür aşma olarak adlandırılır ve aracı olan bilgisayarlar da proxy'ler olarak adlandırılır. proxy’lerin de farklı türleri vardır. bu bölüm önce, çoklu-proxy anonimlik ağları üzerine kısa bir tartışmayı ele alacak; ardından da temel sansür aşma proxy’lerine ve onların nasıl çalıştığına dair daha ayrıntılı bir açıklamaya geçecektir.

internet filtrelerini aşmak için her iki yöntem de etkilidir ancak ilki, internet etkinliklerinizi olabildiğince anonim kılmak için internet hızınızdan ödün vermeye istekliyseniz yerinde bir seçimdir. proxy’nizi yöneten kişilere ve kuruluşlara güveniyorsanız ve performans sizin için anonimlikten daha önemliyse, temel bir sansür aşma proxy’si size daha iyi bir hizmet sunabilir.
  • sokaklara çıkıp hakkını aramaktır, susmamaktır, direnmektir.
  • başbakanın sözünü dinlemek ve onun yaptığını yapmak bu yollardan biridir.
    http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/10411487.asp
  • türkiye'den gitmek. gelişmiş bir ülkede bir sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum.
  • (bkz: tor)
  • mahallelerde, yerlesim bölgelerinde telekom şebekesini bypass ederek doğrudan uydudan internete çıkarak internete girmeyi sağlayan meshnet ağı kullanılabilir.
    izlenme, oto sansür kaygısı olmadan ancak otokontrollü bir sistem olarak tarif ediliyor.
    bilen arkadaşlar konuyu daha derin açıklayabilecektir.

http://www.bianet.org/…gur-ve-ucuz-internet-meshnet
  • (bkz: vpn lobisi)
  • 50 liralık almak. ben hep 50 liralık alırım.
  • bir yol olarak gerçekten artık oturup ağlamak istiyorum. nefret duygumu böylesine itina ile geliştirdikleri için yetkilileri de burdan kutluyorum.
  • inetrnet sansürü klavye başında aşılmaz, sokakta aşılır. bu herkesin kafasına dank ettiğinde başka yola da gerek kalmaz.
hesabın var mı? giriş yap