• geniş manada:
    etnik grupların farklı tabiatlara sahip oldukları ve bu nedenle farklı bireysel ve kültürel başarılar ve davranışlar ortaya koydukları fikri.

dar manada bkz:
    biyolojik ırkçılık, etnik ırkçılık, kültürel ırkçılık, sembolik ırkçılık, uzak-durucu ırkçılık

tema:
    (bkz: ırkçılık /@derinsular)
  • (bkz: suriyeli sığınmacılar)
    başlığın altında soykırım isteyen sayısı almış başını gitmiş durumda. sene 2018 ve biz insanları mensup oldukları ülkeye göre öldürmeyi düşünmeye devam ediyoruz.

sorsanız bunları söyleyenler üniversite mezunu, atatürkçü, laik, seküler zart zurt bir de.

aynı muameleyi almanya'dan her sene gelirken iphone hediye getiren dayısına yapsalar sinirden kendisini siker.

türkler ırkçıdır demek de ırkçı bir söylemdir bu arada. insanları kategorize etmeyi bırakmanız gerekiyor. sistematik taksonomi 18. yüzyılda carl linneaus tarafından ortaya atıldı ve bitti hepimiz homo sapiens'iz.

bir insan seni rahatsız ediyor olabilir, tacizci, dilenci, hırsız falan olabilir ama bu özellikleri onun etnik kimliği ile doğrudan alakadar değildir. suç bireyseldir. ırkçılık ise zihinsel bir hastalıktır.

başka bir ülkeden senin ülkene gelmek zorunda bırakılmış insanları kendi zayıf devlet politikan yüzünden eğitememiş, kayıt altına alamamış, onlara düzenli bir hayat sunamamışsan ve bu durum asayişi ve kamu düzenini sekteye uğratmışsa sebebi o insanların suriyeli olması değildir. sebebi senin devletinin siktiriboktan politikasıdır.

bir milyon suriyeli mülteciden bir tanesi bile eğer suçsuz günahsız yaşarken itilip kakıldıysa o bir kişinin hakkına girmiş olursunuz suriyeliler rererö derken.

adamlar futbol takımı değil, 2 sokak ötede hırsızlık yapan suriyeli mülteciden bu sokakta yatan evsiz ve aç çocuk mesul olamaz.
  • 2006 senesinde avrupa’da suriye’lerle eşit ortamda bulundum bir süre, adamlar türkleri bulundukları yerde istemiyorlardı
  • zamaninda bir sure yurt yisinda yasamam gerekmisti, ve oradan bir arkadasla konusurken konu nasil geldi bilmiyorum ama demistim ki, siyahiler hizli kosuyor. bana dedi ki, olur mu oyle sey cok irkci bir soylem, bilmem ne, yahu diyorum, olimpiyatlarda 100 metrede ilk 16da 1 tane beyaz yokken neden bunu soyleyemiyorum, ve bunu soylemem neden yanlis.. hayir diyordu yanlis bunu soyleyemezsin oyle bir sey yok, herkes insan.

simdilerde de irkcilik ayni boyle algilaniyor sebebini anlamasam da, yahu her irkin genetik kalintilari sebebi ile bazi iyi, bazi kotu ozellikleri var, olacak da, bunun dile getirilmesi neden kotu bir sey olarak algilanir asla anlayamiyorum. ayni ture ait olmasina ragmen bir suru farkli irkta kopek var, birbirleri ile ureyebiliyorlar, ancak turleri farkli, ve biz onlarin iyi ve kotu ozelliklerini bilip, bir sonraki neslin nasil olmasini istiyorsak ona gore uremelerini saglayabiliyoruz. e insanlarda neden benzer mantik dusunulemiyor anlayan varsa yesillendirsin lutfen.
  • neoliberalizm dininin en temel günahıdır.

nasıl ki, haklı olsanız da, ortaçağ avrupasında "lan şeytanın haklı olduğu konular var" demek göt istediyse günümüzde de ırk hakkında haklı tespit yapmak da göt ister. ki dinamik aynıdır: bir kesim körü körüne inanıyordur ve sizi lanetler, diğer kesim ise size katılsa da engizisyon ve din mahkemelerinden (günümüzde sosyal medya linç kampanyaları) ötürü gelen göt korkusundan sesini çıkarmaz ya da sizi lanetliyormuş gibi yapar.
  • anlam veremedigim olay
    ırkcilik yapanlarin dogdugu yeri ve irkini hayata gelmeden belirleyebildiklerini dusunuyorum yani haritada az yukarda dogmus olsa x irki assagida dogmus olsa b irki olacakti yani eger assagiladigi ve nefret ettigi bolge insaninin icinde dogmus olsa bu seferde x veya b irkinini savunacak ve ustun gorecekti ki bunlarin farkinda olan insan irkci olamaz zaten.
    devletlerden nefret ediyor olabiliriz ama devletlerin yaptigi savaslari ve yaptiklarini bolge insanina genelliyemezsin.
    konu devletlere,kirmizi cizgilere,sistemlere,inanclara gelmeden ben gidiyim uzun lafin kisasi sacmadir.

not:insanlari ayirdigim dogrudur ama bu ırk ve ten rengiyle iliskili olamaz.
    ben insanlari
    insanligi,degerleri ve amaclarina gore ayiririm.
  • insanlarin sahip olabilecekleri en aşağılık düşünce.
    insanı dünyadan soğutur. türküm, dediğinizde "modern ve çağdaş" kabul ettiğimiz almanya gibi bir ülkede yüz buruşturan insanlar görebilirsiniz. ülkelerinde yaşamaya henüz yeni başladığınızda bu çok garip gelmez, çünkü yere göğe sığdırılamamıştır avrupa insanı yıllardır türkiyede. ancak bu ezikliği yendiğinizde anlarsınız doğduğunuz ülkenin ne kadar önemsiz olduğunu. ayrıca suç işlemiş birini anlatan haber ajansı, kişinin ırkını da altını çizerek veriyorsa amacı haber ulaştırmak değil toplumu belli kesimlere karşı kışkırtmaktır. bunları okuyup genelleme yapanların yahudi yakanlardan farkı yoktur.
  • geçen bir başlık gördüm; finlandiya'da yaşayan sübyancı arap mülteciler diye.

öyle bir yazılmış ki sanki finlandiya'da hiç pedofili yokmuş, sadece araplar bu suçu işlemiş gibi anlatılmış da anlatılmış. suçun bireyselliği gitmiş sadece milleti kalmış. bütün araplar sübyancı, bütün finliler dünya tatlısı insanlar oluvermiş birden.

ben bütün pedofili manyak araplar finlandiya'ya doluşsun, oranın kültürünü ve düzenini bozsun, insanlara tecavüz etsin falan demiyorum. tek sormak istediğim şey şu; arap bir yazılımcı falan olduğunuzu düşünün finlandiya'da. düzgün bir insansınız, normal herkes gibi yaşayıp, verginizi verip çalışıyorsunuz. tek olayıniz isminiz, ten renginiz, aksanınız ve pasaportunuz.

şimdi bu durumda bir kişinin sırf arap olduğu için yaşadığı yerden siktir edilmesi mi gerekiyor?

ya da arap diye bu adama kimse selam vermesin, kafelere restorana falan almasınlar.

işte ırkçılık budur özetle.

milyonlarca insan barındıran bir milletin içinde iyisi de kötüsü de vardır. kötüsü çoğunlukta da olabilir. bakın mülteci alıp almama konusuna da girmiyorum. ama insanları milletine göre genellerseniz, o hileli terazi yarın bir gün sizi de tartar, üzülürsünüz en iyi ihtimalle.

sırf türk pasaportunuz var diye bok muamelesi çekiliyor bir çoğunuza bugün gümrük kapılarında. yok sigortan var mı, yok paran var mı bir dünya rezillik kepazelik içeren zorluklarla karşılaşıyorsunuz. alt tarafı bir müzeye, konsere falan gideceksiniz ya da tura katılacaksınız ama o da ne? vfs global denen rezil şirketin ofisinde kuyrukta köpek gibi bekletiliyorsunuz, 15 cm kalınlığında belge dosyalayıp veriyorsunuz o boktan vize için. tüm kişisel bilgileriniz iki paralık bir kurumun elinde tutuluyor, artık konsolosluklar bile muhattap olmuyor sizinle. kim olduğunuz değil hangi ülkede doğduğunuz önemli hale gelmiş vaziyette. çünkü geçmişte bir takım insanlar türkiye'den avrupa'ya kolayca almış vizeyi turist gibi gidip kaçak yaşamış, bir takım boklar yemişler. e peki sizin suçunuz ne? neden bir yunanlı kadar kolay seyahat edemiyorsunuz? neden bir hırvat kadar rahatça gidip bir ülkede çalışamıyorsunuz?
    aynı ırkçı terazi bugün sizi de tartıyor işte.

avrupalı beyaz birisi olsaydınız muhtemelen kendinizle muhattap bile olmazdınız bu mantıkla.
  • (bkz: hüseyin nihal atsız) adam ne kadarda haklıymış. suriyelileri görünce ırkın üstünlüğü kavramına inanmaya başladım artık.
hesabın var mı? giriş yap