• edebiyat piyasamıza yaraşır simalardan. sormak isterim 26 yaşındaki bu adamın bu şöhrete kavuşmasında i. pala'nın tesiri var mıdır yok mudur? yaptığı lisans tezi "şah ve sultan" üzerine, twitter'da da büyük bir paye imiş gibi prof. dr. iskender pala'nın asistanı yazmış.

edebiyat dünyamız böyle yetiştirmelerle yuvarlanır gider. hocası da popüler oldu. eyvallah! kitapları milyonla satıyor, imza günlerinde kuyruklar uzayıp gidiyor, reklam tabelalarından afişleri düşmüyor, yeni kitabı çıkarken televizyonlardan düşmüyor, "muhafazakar sanat" anlayışıyla kendince manifestosu da var.

işte k.m. yanık da hocası gibi biri olacaktır. popülerliği artabilir, peki zamanları delip geçecek kalıcılık?
  • şişirilmiş balon bir şairdir, kendisini seven ceyhun yılmaz şiirlerini de sevdi.
  • popta yusuf güney neyse edebiyatta da kaan murat yanık odur.
  • son romanıyla birlikte "kendini tekrar eden" yazarlar safına geçtiğini görüyoruz. 3 romanı da birbirinin aynısı butimar'ı okursanız başka bir şey okumanıza gerek yok. dilerdim ki söyleşilerinde zikrettiği isimleri gerçekten özümsemiş olsun. velhasıl kendisi 2-3 senede bir aynı romanları yazıp 50.000 baskı ile kendini kurtarma yolunu seçti, üzüldüm.
  • yağdı yağmur, çaktı şimşek vesaire.
  • geçenlerde katıldığım bir konferansta ekşi yi gereksiz yere diline pek doladı, konuşmasının başından sonuna kadar 'popüler kültür şöyledir, yok böyledir, aman efendim uzak durun vs.' tarzında konuştu durdu.
    kendisinin de bir popüler kültür mahsülü olduğunu hatırlatınca
    'evet ama ben bununla savaşmak için bu kültürün içinde bulunuyorum' gibisinden bir şeyler geveleyip oturduğumuz yerde bizleri gülümsetmeyi başarmıştır.

sosyalist islam hakkında ne düşünüyorsunuz sorusuna ise 'dindar sayılmam ama dini vecibelerimi yerine getirmeye çalışıyorum.sosyalizme de yakınım.' diye cevap vermiştir. bunu düşünüyorsa demek ki...

her neyse, konferansın adı şiir ve şiir olmasına rağmen neredeyse bütün vakti hikaye anlatmakla (ufak fıkramsı hikayeler. ama hakkını yemeyelim aralarında güzel olanları da vardı.) geçirmesi ise ayrı bir mevzu.
    zaten kendisi de artık şiir yazmayacağını ilan ederek gönüllerimize bir nebze de olsa su serpmiştir. öyküye yoğunlaşması ise kendisi için daha hayırlı olacaktır.

not: abi ya şu saçınla da oynayıp durma. madem alnına düşmesinden rahatsızsın wax, jöle, sprey.. gibi bi şey kullan. ne bileyim dikkati dağıtıyor gerçekten, ikide bir geriye atmalar filan...
  • herkesin sevmedigini soyledigi ama cok seveni olan sairimsi. bu kimsenin akp ye oy vermemesi ama akp'nin oylarin %50'sine sahip olmasi gibi bi sey.
  • "çağın vebası; mutsuz insanlar, mutlu fotoğraflar." sözünün sahibidir.
  • "edebiyat kokusu" adlı programının nesimi bölümünü biraz seyrettim. "nesimi hakkında konuşmak bizim haddimize değildir." demesi gerçekten hoş. çünkü konuğu ile söyledikleri ansiklopedik bilgilerden ve şairin meşhur mısraları üzerine tekrarlardan ibaret. merak ediyorum nesimi divanı'nı bir kerecik olsun baştan sona, anlayarak okumuş mudur? yaptığı program, sokaktaki vatandaşa belki edebiyatımızdaki isimleri tanıtmakta yararlı olur ama tde öğrencilerinin ve robert escarpit'in okumuş kitle dediği nitelikli okurun bu beyden öğreneceği fazla bir şey yok.

adı geçen program: https://www.youtube.com/…r_embedded&v=mwes9a56c-i#!
  • türk edebiyatın yetişmeyen ama çok satan en önemli yazarlarından. yazar diyorum çünkü bir kriter yok, kitabın varsa yazarsındır.
hesabın var mı? giriş yap