• sonradan: yorumları okumak çok ilginç. yine gözlemlerimi paylaşayım:
    1. kadın-erkek spor yapmanın normal olduğunu, farklı gözlerle bakılmasının bir medeniyet sorunu olduğunu ıskalayanlar çok. kültürel yapımızda kadınların çok göz önünde bulunmasını istememek zaten varken muhafazakarlaşmakla beraber bunun artmasını kabul etmek din düşmanlığı değil aklın yoludur.
    2. bundan daha normal ne var, ben rahatsız oluyorum diyenler, bunun adım adım hayatımızın her alanına sızacağını gözardı etmeyi tercih ediyor gibiler. pembe otobüsten farkı yok ki. dün otobüs, bugün spor salon, yarın okullar. bugün yarın bunun zorunlu olmayacağının garantisi de yok. sonra kahve almak için bile ayrı bölümlü kafeler olur, bölümleri ayıran duvar yıkılırsa yanınızda erkek olmadan sokmazlar sizi. bunların örnekleri dünyada var.
    3. yazıyı kocamla spor yapabilmek için yazdığımı sananlar sanıyorum ki okuduklarını anlamakta güçlük çekiyor (ya da tamamını okumadan yorum yapıyor). onlara hayatta başarılar diliyorum.

dediğim basit. spor, spordur. sağlık için yapılır. başka yerlere çekmek toplum olarak eksikliğimizdir. toplum içinde kadın-erkek kimliğimizle değil, birey kimliğimizle var olmalıyız. muhafazakarlaşmak da bu yangına körükle gitmektir.

editimiz bitti. buyrun.

günaydın sevgili sozlukseverler. bugün sizlere küçük şehirlerin olmazsa olmazı kadınlara özel spor salonlarından bahsetmek istiyorum.

gittikçe muhafazakarlaşan ülkemizde kadınlarla erkekleri ayırmak için hiç bir yolu kaçırmıyorlar. bırakın "yabancı" bir erkekle spor yapmayı, kocanızla bile beraber spor yapamıyorsunuz. neden biliyor musunuz. "bayan" hocanın ağzından aktarayım: yani ben burada eğilip kalkıyorum falan, erkekler varken rahat yapamam. bak sen! milletin kocası da çok meraklıydı senin götüne. sonra ekledi "eminim siz de bir başka kadının kocanızla ilgilenmesini istemezsiniz" benim yerime de hükmü verdi. toplum olarak spor ve cinselliği bile ayıramıyoruz artık. orada spor yaparken birbirinin götünü başını kesenler var mı, maalesef var işte. ama bunu yok sayarak düzeltmek yerine varlığını kabul edip baştan tüm erkeklere sapık muamelesi yapıp kadınlara da kendilerini bu sapıklardan koruma görevi nakşediliyor. spor lan bu! ben spor yaptıktan sonra domatese dönüyorum mesela. ama tabi karı kız kesen erkekler kadar, makyajla, gönlü saçla gidip sosyal medyada saçma bi heştegle yapmadığı sporu paylaşacak nice kızımız da var. daha bu noktada kırılıyoruz zaten. spor spor içindir, sağlık içindir. terleyeceksin, yorulacaksın. sadece yaptığın harekete odaklanacaksın. zaman kaybetmeden, hareketleri doğru yapacaksın. ama toplumumuz için spor kadın ve erkeğin ayrılmasını gerektirecek bir tehlike arz eden bi " şey" oldu.

geldik kadınların "erkeksiz" yaşadığı özgürlük duygusuna. arkadaşlar, muhafazakar toplumumuzun çoğu artık kapalı ve erkeklerle münasebeti fevkalade yanlış görüyor ya, bu kapalı arkadaşlarımız erkek-free ortama giriyor, o türbanlar atılıyor, büstyerler, askılılar giyiliyor ve çığlık çığlığa zumbada coşuluyor. ama ne coşku! "hocam oryantale ne zaman geçeceğiz?!" en çok sorulan soru bu. o göbek havaları çalmaya başlayınca herkes bir asena kesiliyor. hocadan özellikle zilli kemer isteniyor falan. nasıl coşkulu bir göbek atma..tabi arada zor gelen parçalarda zumba bırakılıyor, oturuluyor, sohbet muhabbet. tüm ilgi oryantale. çok değişik. spora gelmemişler de göbek atmak için gelmişler gibi. (zumba ile ilgili görüşlerimi sonra paylaşacağım)

madem bu kadar şikayetçisin sen neden üye oldun derseniz çünkü başka şansım yok. üniversitenin bi spor salonu var karma, oraya üye olmuştum geçen kış ama çok küçük olduğu için aletlerde çok sıra beklemek zorunda kaldım. fotoğraf ve video çekmenin kesinlikle yasak olduğu bu kadınlara özel salonda alet bölümü hep boş tahmin edersiniz ki. kardiyo yapmayı sevmeyen ben gibiler için zumba, bossu gibi alternatifler var. son olarak da reformer pilates de mevcut olduğundan kocamı ardımda bırakarak yarın yokmuşçasına dans etmeye varım dedim.
  • her iki tip spor salonuna da gitmis bir kadin olarak curutecegim iddia.

plates dersinde kadin hocamiz bacak esnetmek icin one dogru egildiginde tum erkeklerin poposuna bakip gulumsedigini gormemle fikrim sabitlenmis oldu. kusura bakmayin ama erkekler kadinlari rahatsiz ediyor. kadinlarin kendilerine ait alan istemesinde hicbir beis yok bence.
  • orta dogu ulkelerinde normal olan durum.

kadini da erkegi de yobaz olunca boyle oluyor. rahat egilemiyormus hanimefendi.

bencede ayirmak en iyisi. en azindan kadinlarin bu " ay herkes bana bakiyor yaa " triplerini cekmemis oluruz. sen bizim damarli kollarimiza bakarken, tutup sikarken sikinti yok ama.

ben hic " ya memelerin ne kadarda sikiymis " diye kadin memesini avuclayan erkek gormedim.
  • yakında kadına özel oksijende çıkarırlar
  • (bkz: pembe salon)
  • erkeklerden uzak dursun diye değil, kadınlara yönelik özel spor hocaları ve ekipmanları ile özelleştiyse olabilecek salondur

mesela eşimin gittiği spor salonunda hamileler için bir imkan yok; ancak hamilelikte bilinçli sporun çok büyük faydası var
  • kadinlar götüne memesine bakildiginda rahatsiz olmuyorlar. eger bakan adamlari begenmiyorlarsa rahatsiz oluyorlar. aksini söyleyene "he canim" deyin gecin.*

o kendinlerine ait alan isteyen kadinlar büyük ihtimalle comar comar adamlarin gittigi spor salonlarina üyeler. biskolata erkeklerinin, götlerini kestigi salonlarda ayri alanlarda olmayi isteyeceklerine yüzde yüz (!) eminim.

tanim: klasik anadolu comarligi. baskasinin namusunu baskasi yerine koruma isgüzarligi falan... comarlik.
  • asla böyle bir spor salonuna gitmeyecek olmak ile birlikte herhangi bir kadının bundan rahatsız olmasını çok rahatlıkla anlıyorum.
    spor amaçlı orada iken etrafta bırakın pilatesi vs. yürüyüş yaparken bile erkeklerin bakmasından rahatsız olabilir kadınlar. beni rahatsız etmiyor. hoşuma bile gidiyor saygısızca yapılmadığında. gym çok bireysel bir olay ve zevk. kimsenin kimseye rahatsızlık verme hakkı yok.

bir süre önce gittiğim bir kuaförde manikür ve pedikür yapılan yer erkekler ve kadınlar için aynı idi. adamın biri pedikür yaptırırken pedikür yaptıran bir kadına asılmış ve oldukça rahatsız etmiş. bu yüzden ayırmak zorunda kalmışlar bölgeleri. ne oldu diye sorduğumda kuaför "sorma abla bir sürü rezillik" dedi olayı kapattı. pedikür gibi bir ortamda bile kadınları rahatsız etmeden duramayan erkekler olduğu sürece bu tarz birlikte olmaktan rahatsız olacak kadınlar olacaktır.
  • benim bildiğim insan spor yapınca rahatlar, deşarj olur, huzur bulur falan filan bunların yerine bi çok duygu daha eklenebilir. anladığım kadarıyla sen spor yapmaya gittiğin yerin kurallarından dolayı mutsuzsun ve bundan mutlu olan insanlara sinir oluyorsun. başka şansın olmadığı için kuralları bilerek oraya üye olmuşsun o kuralları isteyerek tercih eden kişileri küçük görüp dalga geçiyorsun. diğer salon küçük çok sıra bekliyorum diye şikayet ediyorsun bu salonda da kimse alet bölümüne gelmiyor diye insanları ezikliyorsun. olduğun yerde kadın ve erkeklerin birlikte spor yapabildikleri yer küçükse kocanla birlikte spor yapamıyorsan sadece kadınlar için yapılan spor salonuna gidenlerin suçu mu ? bu da onların tercihi ister zumba yapar ister gelir yatar kural mı koyulmuş her aleti kullanacaksınız diye bak ne güzel sana kalıyor spor aletleri gidip yapsana sporunu baksana keyfine neden başkalarıyla ilgilisin ? yoksa ego tatmini de bir spor çeşidi mi ?

ben gittikçe muhafazakarlaşan bir ülke göremiyorum, muhafazakarların da muhafazakar olmayan kadın ve erkeklerin yaptığı etkinlikleri bir şekilde yapabildiklerini görüyorum. sonra bundan rahatsız olan seni ve senin gibileri görüyorum.

bak geçen gün bir yüzme havuzuna üye olmaya gittiğimde daha kayıt alanına gelmeden her yere yapıştırılan uyarı notları gördüm. havuza haşema ile girmenin yasak olduğu belirtilmişti. (haşemanın havuz kıyafeti olmadığını iddia edecekler için belirtelim tabi; haşemanın kumaşı da gayet mayo ve bikinilerin yapıldığı tekstil ürününden yapılıyor havuza zarar vermez). spor salonuna gidiyosun başörtülüsün herkes bön bön sana bakıyor, ne işi var bunun burda der gibi. işte bazı yerlerde ortak yerde spor yapmak isteyenin kılığına kıyafetine karışıyor, o senin kapalılığından rahatsız oluyor, yasaklıyor. sen de bu durumda kendine özel bir yer arıyorsun, buluyorsun. ama hazretleri bunu da beğenmiyor. ha bide kendilerine özel yerde giydikleri kıyafetleri eleştiriyor. e bunlar ne yapsa sana batıyor !
  • bir kadin olarak sunu soyleyebilirim; bir yer agzina kadar kadin doluysa kacin. cunku orasi bir noktadan sonra ser yuvasi olacaktir.
hesabın var mı? giriş yap