• birçok firma maliyetleri azaltmak için bu yola gitmenin çalışmalarını yapıyor. en son yapıkredi teknoloji tarafında böyle bir çalışma yapıldığı bilgisi web sitelerinde yazılmaya başladı. bir banka bu yapıya geçmeye niyetlendiyse çoğu farklı sektörde bunu takip edecektir. covidle birlikte çalışma şekilleri köklü bir değişikliğe gidecek artık bunun farkındayız.

  kaynak

  maliyetleri düşürme tarafında şirketlere çok büyük fayda sağlayacağı kesin. gerek ulaşım gerek kira gerekse diğer birçok fix cost tamamen silinmiş olacak.

  çalışanlar içinse çok daha fazla olumlu etkisi bulunuyor. artık insanlar istanbul'da daracık alanlarda sıkışmak zorunda kalmayacak. belki çok farklı bir yerden çalışmaya devam edecek. ek olarak trafikte beklenen uzun zamanlar elimine edilecek. çocuğu olan kişiler daha fazla çocuk ve eşleriyle ilgilenebilecek.bunun gibi liste uzayıp gider. tabi negatif yönleri üstüne de çok fazla düşünmek gerekir.

  bekleyip göreceğiz

  edit: çok fazla ilgi gördü başlık. mutlaka firmalar buradaki görüşlerden kendilerine pay çıkaracaklardır.

  ek olarak sma hastalığıyla savaşan nil'e destek olmayı unutmayalım.#savingnil
 • çalışanlara işveren tarafından ofis yardımı yapılması durumunda katıldığım önermedir. evde çalışmaya başladıktan beri mutfak masrafım, elektrik, su vs. giderlerim ikiye katlandı.
 • her şey iyi de şu sabah kalkma olmasa.
 • ozellikle kucuk cocugu olanlarin is bulmasini zorlastiracak gelisme.

  mesajlar üzerine edit: kucuk cocugu olan bir cok kisi de benimle hem fikirdir ki çocuklarla birlikte çalışmak en azindan verim almak zor oluyor. gel oynayalim dur ben yazayim tarzi istekleri bol oluyor sirtimiza cikiyorlar.
 • keşkeeee
 • yer değiştirmek amacıyla motorlu taşıt kullanımını azaltacağı için ekolojik bir eylemdir. sırf bu sebepten bile desteklenesidir.
 • bazı "patron şirketleri" tarafından asla tercih edilmeyecek uygulamadır. neden mi? çünkü o eski kafalara göre işyerinde değilseniz çalışmıyorsunuzdur. sırf bu sebeple, ego tatminleri için çalışanlarını ofislere getirtmeye devam edeceklerdir.
 • eğer büyük firmalar bu çalışma şekline hızlı bir şekilde geçerse, aynı abd'de olduğu gibi, şirketin bulunduğu kentte değil interneti olan her yerde yaşama imkanı doğabilir.

  ki bu durum, aşırı kalabalık şehirlerin nüfusunu azaltacak ve nüfus ülke çapına yayılacaktır.

  işte o zaman yaşanabilir şehirlerimiz olacak, hayalini kurduğumuz belki küçük ama müstakil evlerde huzur bulma imkanına kavuşacağız.

  elbette fiziksel kuvvet ya da varlık gerektiren işler için geçerli değil ama gelecekte bu işlerin tamamını robotlara devredeceğiz ve dünya cennet gibi olacaktır.

  edit : küfür etmek için karpal tünel sendromu yaşayacağınıza, global income kelimesini araştırıp faydalı bir bilgi edinin derim.
 • iş yerimizde çalışanlarla anket yapıldı. evden çalışma hakkında ne düşündükleri soruldu. herkes alanına göre haftada en az 2 veya 3 gününü evden çalışılabileceğini beyan etti.
  şirket aracı kullanan yönetim ve satış kadrosu için yakıt maliyetinde ciddi tasarruf sağlıyor.
  su, temizlik, deterjan, kağıt, yemek, elektrik, servis... gibi bir çok faktörü kişi sayısıyla da orantılı bir şekilde hesapladığınızda işverenler sıcak bakıyor olaya.
  çalışan açısından rahat olup olmaması bir kenara, yukarıdaki bir arkadaşın da dediği fibi evdeki maliyetleri artıyor. ufak bir ara zam ile bu girdi bertaraf edilebilir.
 • olumsuz etkileri de olan durumdur. ama önce olumlu yanlarından bahsedeyim. kendi üstümden örnek vericek olursam, evde uygun ortami sakladığımda tamamen odaklanmış şekilde işimi daha hızlı ve hatasız yapabiliyorum. ofiste gürültü, sürekli kapı açılıp kapanması, önünden konuşarak geçen insanlar dikkat dağılabiliyor. ama gel gelelim evden çalışmayı abartırsak ve ofise cok az gidersek ben hiç görmediğim, oturup karşılıklı konuşamadığım kişiye sevgi ve güven besleyemiyorum. işin sosyal boyutlarını düşünürsek insanlar sürekli sanal bireylerle konuşmaktan depresyona girebilir. ortayı bulmak lazım. kimse 5 gün sabahtan aksama ofiste bulunmaktan mutlu değildir bence. ayni şekilde hic ofise gitmeden evden çalışmak da bi sure sonra ciddi psikolojik sorunlara yol açabilir. şirketlerin insan kaynakları akıllı karar vermeli önümüzdeki süreçte.
hesabın var mı? giriş yap