• artık iyice delirmeme ramak kalmasını sağlayan, herhangi bir üniversiteyi içine alan yer..

okuyacaklarınız biliyorum ki "e terbiyesiz evladı, hiç okuyamayanlara ne diyeceksin?" dedirtecek..
    ama anlatamadan edemeyecem..

okuduğum vakıf üniversitesi, (tek kuruş para ödemiyorum.. daha doğrusu ödeyemiyorum ailemin maddi durumu yüzünden.. burs ve yardımla ödeniyor her halt(yüzsüzlük ettiğim sanılmasın diye ekledim bu bilgiyi.)) kendisini şehir üniversitesi diye tabir eden haliç üniversitesi..
    istanbulun en karışık semtlerinde konuşlanmış 4 ayrı binacık. öğrencilere "öğrenci" olduğunu hatırlatmayı bırakın, "mezun olunca böyle yerlerde sürüneceksiniz" diye bağıran sahneler..
    kendim için konuşayım.. şişhane kampüsü, avize üreticilerinin bulunduğu bir sokakta, çok eski bir okul binasında, (sokağa girdiğinizde okulun nerde olduğunu görme şansınız yok) izbe bir noktada.. değil sosyal ortam, ders verecek sınıfı yok diye bahçeye bilgisayar odası kuruldu..

o kadar hayal perest bir salaktım ki zamanında, hep hayal ettim, hep hep hep.. yüksek tavanlı, dev gibi bir üniversite.. ve binasından kat kat büyük bir arazisi.. ağacı boku püsürü.. hiçbir zaman "okul şöyle teknolojik olsun, şurasından lcd ekranlar burasından internet burasından wifi çıksın" diye istemedim.. hep "ya allahım öğrenciliğimi, içinde keyif alarak durduğum bi okulda geçireyim" diye hayıflandım. bir harry potter havası yakalamak isterdi deli gönül. hangi kapısı nereye açılır büyük bir yer.
    belki abartmamın sebebi artık son demlerini yaşadığım şu üniversite hayatımın, sıfıra yakın arkadaş, sıfır sosyal ortam ile bitecek olması. kardeşim insan haftada 3 gece rüyasında, dev gibi bir okulda, bi dersten diğerine binadan binaya arkadaşlarıyla yürürken muhabbet ettiğini görür mü? veya başka bir rüyada bu sefer ait olmadığı, gençlik kokan, "şu yıllarıızı iyi yaşayın lan bari" diye bağıran duvarlarla örülü bir kampüs görür mü? deliriyorum sanırım gerçekten..

aslında ben biliyorum derdimide, böyle kampüs okul geyiklerine akıyor istemeden.. insan öğrenciyken, huzurlu olacağı, kaçacağı bir yer arıyor.. ya da ben kendimi insan sıfatına dahil ettiğimden ben diyelim. hani ders iptal olmuş dendiğinde, "koy dibine be kardeşim, gel oturalım şu banklarda" diyebilecek bir ortam arıyor. "abi eve ne gidicez odaya kapanıcaz, ne güzel kampüs işte takılalım çimlerde" dendiğinde "he valla be babacım" diye cevap verebilmek istiyor. kütüphaneye girdiğinde, kitap kokusu alabilmek istiyor, tavanlara kadar çıkan raflar görmek, bir lambanın altında kuytu bir noktada ödev yapabilmek istiyor..
    kapısından girdiğinde, fakültene ulaşmak için çaba sarfettiğin bir okul.. vay vay ya.. bir de kapıdan girerken yandaki hanın çaycısının, "prosöörler çay istiyomu la memet!" diye güvenliğie bağırdığı bir yer..
    yüzlerce tanımadık yüz görmek, "oh lan işte karma ortam" diye sevinebilmek.. öyle tiksindirdi ki kendini benden şu gittiğim ortam.. arka sıramda toptan bir insan guruhunu öldürmek isteyen, öbür yanda kız arkadaşını döven..
    ben çok kıllanıyorum.. harbiden.. insanlar okuyamıyor, okuyacak şansları yok. altın bir biletim var okumak için birde beğenmiyorum.
    ama napayım ya.. oof of..

böyle bir hayali istemekten bıktım, rüya görmekten bıkamadım malesef.. biliyorum ki ya bu gece, ya da ondan sonraki gece, yine hayallerimde kurduğum güzelim okula, kapıdan bir arkadaşımın "ziyaretçimdir abi" diyerek güvenliklerden alarak bana verdiği geçici kimlik ile girecem.. insanlar derslere giderken, muhabbet edip zaman geçirirken, ben rüyada olmanında verdiği mutlulukla koridorlarda gezicem.. sonra yine kapıdan dışarı çıkmam gerekecek ve uyanıcam..

hay allam.. sen şu kuluna biraz akıl ver.. daha mantıklı şeylere kafayı taksın.. "genç olacan, kampüs hayatı görüp mutlu olacan da ne olacak lan!" diye birinin kafamı duvara sürtmesi gerekiyor.. acilen..
  • sabah gazetesinin orta sayfalarından yer alan universiteler hakkında bilgi, haber ve gundem veren ek
  • (bkz: yerleşke)
  • belli bir üniversitenin şehir dışında kalmış yerleşim alanı ve yapılarına verilen isim...
  • odtu mezunlar derneğinin istanbuldaki merkezinin adı. esentepe gazeteciler sitesindedir. içinde konferans salonu, cafe, bar, restaurant, eğitim salonları vs bulunur.
  • hafta sonu güzel olur buralar. sessiz sakin, her yer senin.
  • ortamlardaki pek $ukela yazilim toplulugu. bol pozitivite, motivasyon ve beraber gelisme mottolari. discord.kamp.us diye bir discord sunuculari var, icerisi adeta sampiyonlar ligi.
  • sevisken ortam, profesorler filan gezer
  • (bkz: campus online)
hesabın var mı? giriş yap