• ray cooney'in yazdığı, haldun dormen'in yönettiği ve uyarladığı 2 perdelik komedi.

eskişehir'de uzun zamandır* sahnelenen oyun; aldığı alkışları sonuna kadar haketmektedir. ciddi anlamda bir emek vardır, gidilip görülmesi farzır, emirdir, şarttır.

genç şehir tiyatroları oyuncularını ayrıca tebrik etmek lazım.*
  • bursa devlet tiyatrosunun sahnelediği 2 perdelik komedi oyunu.bu hafta ankarada (sanırım cumartesiye kadar) küçük tiyatroda sergilenmekte.

valide hanım komedi oyunlara bayılır, bu oyun da gözüme çarpınca 2 bilet aldım gönlü olsun diye. düşük beklenti ile izlemeye gittim, evet yukarıdaki entrylerde olumsuz yorum yapan arkadaşlar haksız sayılmazlar espriler klişe oyun metni çok sıradan olabilir yani beğenmeyen beğenmez (bkz: ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi) ancak beğenen insanlara da bok atmasınlar. oyunculuklar gayet başarılıydı bence özellikle 'george' karakterini oynayan oyuncu arkadaş döktürdü ayrıca böyle eğleneceğimi sanmıyordum güldüm eğlendim. ne yalan söliyim valide hanım çok mutluydu bu da bana keyif verdi.

ha bir de oyun gereksiz uzun bence de, sonlara doğru baya sıktı gözüm sürekli saate gitti.tabi akıl kaçırdığım maçtaydı (bkz: 9 nisan 2013 galatasaray real madrid maçı)

bence izlenebilir.
  • dün akşam atatürk kültür merkezinde izlediğim bir dt oyunudur.

beğendim ve hiç sıkılmadan zevkle izledim, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
    oyunculuklar çok iyi, tek bir falso bile yok...

oyunun bana göre 4 yıldızı var.

george : fatih kahraman
    richard : erkan taşdöğen
    ronnie harmon : sinan cem çabuk
    jane harmon : ebru demirdöven

ayrıca,

garson rolünde ali ersin yenar 'ı bir an ismail incekara 'ya benzettim, gayet başarılıydı, umarım ismail bey kadar büyük bir iz bırakır tiyatroda.

müdür rolünde aral seskir de çok başarılıydı.
    komedi oyunları için biçilmiş kaftan diye düşünüyorum, muzip bir havası var.

gladys hemşire rolünde selda özler ,
    oda hizmetçisi rolünde suzan sabancı ,
    ceset / dedektif rolünde tunca soysal ,
    susan rolünde rüyam dirin
    rollerinin hakkını verdiler.

oyuncu seçimleri çok iyiydi.

ufak tefek güncel eklemelerle çok daha güzel olur diye düşünüyorum.
    mesela, nurettin nebati'nin "gözlerime bakar mısınız?" sözü bu oyuna cuk otururdu.

oyuna haldun dormen yönetiminde olduğu için koşa koşa gittim ve yanılmadığımı da gördüm.

tavsiye ederim, tiyatroyı seviyorsanız bu oyun kaçmaz.
  • istanbul devlet tiyatrosu'nun bir takım yanlış anlaşılmaları ve yanlış anlaşılmalardan doğan başka yanlış anlaşılmaları ve o yanlış anlaşılmaların yanlış anlaşılmasından kaynaklanan başka başka yanlış anlaşılmaları anlatan oyunu *

bazı sahneleri fazla uzatılmış buldum ve o bölümlerde oyuna konsantrasyonum bozuldu ancak erkan taşdöğen ve fatih kahraman in başarılı oyunculuğu, doğaçlamaları eğlenceliydi. genel olarak ise keyifli ve izlenesi bir oyun.

ayrıca kadrodaki 6 oyuncu, yine istanbul devlet tiyatrosunun giydirici isimli oyununda da rol alıyor.
  • manyak gibi eğlenceli oyun. şu an arada yazıyorum. şahane gülüyorum.
  • akm'de izlenecek güzel oyunlardan biri, bu kadar hareketli bir oyuna böylesi bir sahne gerekirdi bence de. öncelikle o oyuncuların 3 saat boyunca düşmeyen enerjisi cidden takdire şayan ve üst üste birkaç gün sahneye çıkıyorlar! ama 3 saat biraz uzunca olmuş, 120-150 dakika olsa tadında olurmuş sanki.

özet olarak da 80'li yıllarda ingiltere'deki bir bakanın işçi partisinin sekreteri ile bir gece kaçamak yapmak istemesi ama olayların birbirine girmesi ile şamata başlıyor. sonrasında ise sahne şovları ve kahkahalar. ve oyunun kahramanı benim için fatih kahraman'dı tabii ki! hareketleri, mimikleri, tonlamaları ile muhteşemdi!!

tavsiye eden yazar arkadaşa da teşekkürlerimi borç bilirim.
  • ucuz bir oyunmuş gibi başlayıp keyifli devam eden oyun.
    ama şu ota boka gülen mizah algısı düşük seyirci kitlesini ne yapacağız onu bilmiyorum. oyun, eğlenmek isteyenler için güzel bir tercih.
  • tam olarak the irishman tadında olmuş; izlemesi keyifli, oyunculuklar iyi ancak üç saat yerine bir buçuk saat olsa da çok büyük bir fark yaratmazmış.

erkan taşdöğen'i sahnede performans sırasında çileden çıkartıp bağırtarak uyarı yaptıran, elindeki telefonla mütemadiyen kayıtta olan sığırların izleyici kitlesini oluşturduğu düşünüldüğünde; ziyadesiyle seviye üstü bir oyun tabii.

yanınızda su ve kahve stoğuyla, mümkünse suarede değil matinede izlenmesi tavsiye olunur.
  • şu sıralar bursa devlet tiyatrosu ahmet vefik paşa salonunda izlenebilecek, 2 perdelik başarılı komedi oyunu. uzun zamandır devlet tiyatrolarında böyle özenli bir çalışma izlememiştim. gişe kaygısı olmadığından, genelde sıkıcı oyunlar sergileyen devlet tiyatrosu, bu sefer gerçekten başarılı bir işe imza atmış görünüyor. yalnız oyunun süresi bana biraz uzunmuş gibi geldi. 20 dakika kadar kısaltılsa belki tadında kalabilirdi. tabi çok yoğun ve yorucu bir günün ardından izlediğim için de böyle düşüyor olabilirim. ayrıca salonun tamamının dolu olduğunu görmek güzeldi.
  • gülşah demirci'nin yeni çıkan kitabının ismi. şiir-deneme-aforizmalardan oluşan kitap adı gibi karışık türde karşımıza çıkıyor. aşk'ın her boyutuna yer vermesiyle de duygular anlamında da karışık. başarılı ve karmakarışık bir kitap olmuş, tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap