• etine gelirse bu kedi beni doğrar endişesiyle yapılan eylem.
  • etine gelmemesi gereken eylem. dikkat ediniz, beceremiyorsanız veterinerden yardım alınız.
    alt tarafı tırnak yahu, pembe ete gelmeyecek; hepsi bu.

edit: sokak kedisinin tırnağı kesilmez. bahsi geçen tırnak, ev kedisinin tırnağıdır. kesilen tırnak çöpe atılmaz; evde kalmış kızlarımız vodoo büyüsü için kullanabilir. olmaz demeyin, şansınızı deneyin.
  • kesmeyin.
  • hayvanın patisine bastırılıp tırnakların çıkarılması vasıtasıyla daha kolay yapılan eylem.

edit: bir şeyide dramatize etmeyin şu yerde ya yok dehşetle okuyomuşta yok sizin saçınızı kazısak ne olurmuş. görende işkence ediyoruz sanır. kucağa bile zor gelen kedim iş tırnak kesmeye gelince kucağa oturup bildiğin kuaförde gibi ayaklarıni uzatıyo lan hayvanın ayaklarıni mı kesiyoruz kardeşim bilmediğiniz her şey hakkında yorum yapmayin.
  • tırnak kesmeye direnen kediniz varsa, inatlaşmayın. ya efendi gibi koltuklarınızın yırtılmasını kabullenin ya da veterinerden yardım alın. yoksa o kesmek istediğiniz tırnaklar her bir uzvunuz üzerinde bir kez daha bileniyor, üzülüyorsunuz.

yapmayın. valla bak.

tanım: kedisine göre çekirdek çitlemekle atlantiği yüzerek geçmek skalası arasında bir zorluk seviyesi gösteren eylem.
  • uysal kedilerde çok kolay yapılırken huysuz kedilerde imkansıza yakındır. sokak kedileri değil ev kedilerinin tırnağı kesilir. keserken en önemli husus tırnaktaki kılcal damarları kesmemektir, yoksa kanar. bunu önlemek için güçlü bir ışık altında tırnağa bakarak damar olmayan bölgeyi tespit etmelisiniz. bu sırada hayvanın gözüne ışık tutmayın. etini kesmeyin. kesim sırasında yüzünüzü olabildiğince hayvandan uzak tutun. imkanınız varsa doktor maskesi, koruyucu gözlük, uzun kollu ve kalın kumaştan yapılmış giysi, kalın eldiven giyin. en kolay iki kişiyle beraber yapmaktır. yardımcınız hayvanın ensesini kavrayıp kesilen ayak hariç diğer ayakları tutar. hayvan kucağınızda bol kıl bırakacağı için sonrasında üzerinizi ve etrafı koli bandıyla kıllardan arındırabilirsiniz. ilk kesmeye başladığınızda zorlansanız da zamanla ezbere yapılan bir iş haline gelir.
    hayvan sıkılıyorsa istemiyorsa zorlamayın. sonuçta onun da kendi bedeni üzerinde hakları var.
  • yazik yahu su an dehsetle okuyorum... neden yani. baslarim koltuhuna. hergun senin saclarini kazisak nolur acaba? ... kedi sahibi olundugunda tirnaklariyla oynayanilecegi cok da buyuk olmayan seyler var. kedi agaci deniyor. bir kosede dururken kedinizi alistirmaya calisiyorsunuz. yazik hayvana. okuyun arastirin bebek kedilerinizi edinmeden evvel. tirnak kesilir mi? o hayvan nasil tirmanicak dogasi geregi saga sola. yazik. depresyona girer garipler.
  • ilk kez keserken kızım bebekken yaptığım gibi yaptım. o pencereden dışarıyı izledi, ben patilere basınç uygulayınca ortaya çıkan tırnaklarını kestim.

ikinci kez aynı numarayı denediğimde işe yaramadı. koltukaltıma aldığımda kızıyor. artık o miskinlik yaparken kızım onu okşayıp konuşuyor, kedi mest... ben de rahatça kesiyorum. şimdiye kadar yaralamadan hallettim. kesilmemesi gereken alan görünüyor zaten.
  • insanlar için olan tırnak makasıyla yapılması daha zor olan eylem. bunu kediler için olan "kaliteli" bir tırnak makası alınca anladım. hem zaten insanlar için olan tırnak makası kedilerin tırnaklarını kırıyor, hoş değil.
  • evde kendi basimiza bir turlu gerceklestiremedigimiz eylem. bizim hain minnos, evde bize aslan kesilen, kendi istemediginde dokunmaya kalktigimizda "miyuvvvvvv" diye ciglik cigliga bagiran, penceleriyle agzimizi yuzumuzu parcalayan minnos, tasima kabina alinip veterinere goturuldugunde aman pek bi narin, pek bi prenses oluyor. manikur yapmaya gitmis kokoslar gibi nazik nazik uzatiyor patilerini veterinere. gorucuye cikmis kizlar gibi usul usul oturuyor kenarda. gicik oluyorum iste o zamanlar. lan sana ne yaptik biz, cok sevdik diye mi ciktin tepemize itt!
hesabın var mı? giriş yap