• rekamını/tanıtımını gördüğünde ilk düşündüğün şey, "ulan gerçekten olabilir mi?" ve "oha fiyatı da iyiymiş" dediğin neredeyse tüm ürün ve hizmetler.
  • bootcampler, yazılım ve bilişim kursları. aynen kanka 2 ayda principal developer oluyorsun bu kadar bilgisayar mühendisliği okuyanların kafası çalışmadığı için 4 yılda öğreniyor
  • israil-iran olayları

abd- iran gerginliği

keriz silkeleme de birebir
  • altcoin
  • keriz silkelemeye odaklı bir sürü şey var. bunlardan birkaçı:

**1. saçma sapan ürünler:**
    bunlar, işe yaramaz ama "mucizevi" olduğu iddia edilen ürünler. mesela, enerji bileziği, zayıflama hapları, botoks kremleri... hepsi boş. ama kerizler bunlara para döker.

**2. ponzi schemaları:**
    bu dolandırıcılık türünde, insanlar yeni insanları işe alarak para kazanıyor. ama eninde sonunda sistem çöküyor ve kerizler parasız kalıyor. (bkz: saadet zinciri)

**3. sahte haberler:**
    sosyal medyada bol bol var. siyasi yalanlar, clickbait haberler... hepsi insanları kandırmak için.

**4. uyduruk falcılık:**
    bazı tipler eline tarot kartı alıp, kahve falı bakıp geleceğini söylüyor. kerizler de inanıp para veriyor. geleceği kimse bilemez, hepsi palavra.

**5. sosyal medya fenomenleri:**
    hiçbir yeteneği olmayan insanlar, sadece güzel oldukları veya komik videolar çektikleri için ünlü oluyorlar. kerizler de onları takip edip her dediklerini yapıyor.

**6. pahalı markalar:**
    bazı ürünler sadece markası için pahalı oluyor.

**7. lüks mekanlar:**
    fiyatları fahiş olan, sadece gösteriş olsun diye gidilen mekanlar. kerizler de oraya gidip para saçıyor.

**8. sahte yarışmalar:**
    sosyal medyada bol bol var. telefon kazan, araba kazan diye kerizleri kandırıyorlar. sonunda kazanan hep organizatör oluyor.

**9. bağış dolandırıcılıkları:**
    sahte yardım kuruluşları, kerizleri duygusal sömürerek bağış topluyor. paralar ise fakirlere değil, dolandırıcıların cebine gidiyor. üçüncü dördüncü çocuğu yapıp da hala sma parası toplayanlar gibi mesela...

keriz silkelemenin sonu yok abi. hele de kerizin bol olduğu yerlerde.

bedava peynir sadece fare kapanında olur.
  • dyson süpürge ve fisler düdüklü tencere değildir. kullanmayan öyle olduğunu zanneder normaldir.
  • kesinlikle takma tırnak olayları.
    protez tırnak, jel tırnak, nail art ve bilimum zamazingo.

herkes yolunu buluyor nasıl bir sistemse. bir tek üniversite okumuşlar bulamıyor yolunu, seneden seneye bekle ki zam gelsin. anadolu lisesinde okudum, istanbul üniversitesine gittim. mühendisten finansçıya bankacıya, psikologtan avukata kadar bir sürü arkadaş, tanıdık var. hiç kimse bu kuaförler, microbladingçiler, nail artçılar gibi yolunu bulamadı.

hepsi de varoş. eğitim desen yok. varoş dövmesi allahın emri. tırnaklar at toynağı gibi tövbe estağfurullah. açmış bi microbladingçi, söğüşlüyor. açmış bi nail artçı, kendine de pedogog mu ne diyor tırnak uzmanı gibi bir şey işte.

her bir köşe varoş dövmeli, varoş ipek kirpikli, varoş protez toynaklı kadın doldu. kadın halimle ben tiksiniyorum artık.
  • 4k, 8k vs isimli görüntü kalitesi gibi nedenlerle satılan ve savunulan şeyler...

dışarıda çıplak gözle ve hayranlıkla seyredilecek sayısız görüntü varken, küçücük bir kutudan dünyayı izletmeye ikna etmiş olmak başlı başına zaten bu kapsama giriyor.
  • farklı platformlarda satılan arsalar...
    (bkz: metaverse)
hesabın var mı? giriş yap