• türkiye'de kiracılar gerçekten yasa ile inanılmaz korunuyor. tamam anlıyorum barınma hakkı kutsaldır ancak ev sahiplerine de köpek gibi davranılmasını kabul edemiyorum.

ben de kendi evimi kiraya verip, başka bir evde kiraya çıktım üzerine biraz daha koyup evlendikten sonra. 5 sene oluyor, iyi kötü kiracı-ev sahibi ilişkimiz vardı mevcut kiracımla, memur çiftler, düzenli gelirleri var. zaten memur oldukları için tercih etmiştim.

ancak son 2 yılda kira fiyatları belki %100 arttı, eski kiracılar ise enflasyon ortalaması ile artışlarla halen oturmakta.
    hakkaniyetli olan, biraz allah korkusu olan her kiracı, ev sahibi ile oturup kira seviyesinin piyasa şartlarına gelmesi için çabalar.

şu anda kiracım 2300 tl'ye oturuyor. aynı kat aynı büyüklükte aynı cepheye bakan daire daha yeni 4800 tl'ye verildi kiraya bir yabancı aileye. bu örneği gösteriyorum, "beni ilgilendirmez" diyor. yahu diyorum gel 4000 tl yapalım, bir adım bile atmıyor.

bu şartlarda "evden çık, ben kendim gireceğim" diyorum, çıkmıyor. bu konuda yasal süreci nasıl başlatabilirim çarelere bakacağım, sözleşmede yazmasına rağmen evde köpek besliyorlar, bunu kullanabilir miyim bilmiyorum. tam bir şark kurnazı pislik çıktı herif. farklı yollara başvurmak için henüz erken diyorum ama şeytan diyor biraz başını ağrıt bu şark kurnazının...
  • az sonra ergenler tarafından topa tutulacak başlık. malının kıymetini bilmen, hakkını istemen suçtur bu ülkede genç, bu ortamda böyle sorular sorulmaz.
  • bu araplar yüzünden soyguncuların bile haklılığını savunduğu tutum.
    kiracı maaşına o kadar zam almış mı? "seni ilgilendirmez" değil mi? hepinize bu uygulanmalı.
  • fırsatçı ev sahiplerine müstehaktır.

kiracıyı mümkün değil evden çıkaramazsınız.
  • 14 yıldır bu tür davalara bakan bir avukat olarak söyleyebilirim ki kiracı net bir şekilde haksız. ortada bir sözleşme olsa bile öngörülemeyen enflasyon ve kur değişimi sebebiyle tek celsede kiracıyı evden şutlarız. yalnız avukatlık ücreti olarak önümüzdeki 6 aylık ev kirasını peşin alırım.
  • evden çık kendim gireceğim dediği eve eğer oturmasa ve evden çıkarılan eski kiracı mahkemeye verirse 3 sene evi kiraya veremeyeceğini bilmeyen ev sahibi beyanı.
  • çakal bir yazarın beyanıdır ..
    siz evi kiraya verirken o dönemin kira fiyatından veriyorsunuz değil mi? ve kira sözleşmenizde yıllık enflasyonu baz alıyorsunuz değil mi ?

sizin gibilere kira veren kiracılara lafım var son 3-4 ay kala vermeyin kira mira görsün ebesinin 4800 ünü .. :)
  • yasal yollarla çıkarmak imkânsızdır.
  • böyle yasalar olmazsa ev sahiplerinin kiracılara yapacağı fantezileri düşünemiyorum bile.

bundan 20-25 sene öncelerinde polis bir ev sahibimiz vardı. her sene kiraya yüzde 100, yüzde 120 oranlarında, bazen de 6 ayda bir zam yapardı. o zamanlar ya yasa yoktu ya da bizlerde bilinç.
hesabın var mı? giriş yap