• başka bir tabir ile ders kitabına para vermiş efsane nesil dir .

iyide a.k. bugün beleş olan bişeye zamanında para vermiş olmanın nesi efsanedir dersen , sen ne anlarsın a.k. beleşçisi derim.

o kitap o kırtasiyeden başka biyerde bulunmazdı nerdeyse her okulun anlaşmalı olduğu kırtasiyesi vardı dolayısıyla 1 dükkan koca okula kitap yetiştiremezdi, paran olsa da alamazdın, kitap yok diye hocalardan fırça yerdik.. kitap vardı da biz almadık sanki...
  • daha kitapları almadık örtmenim alınca hepsini yapcam bahanesiyle ödev yapmayan nesildir.
  • aralarındaki; kitapları aldığı gün ilk olarak türkçe kitabını karıştıran, okuma parçalarını okuyanlar; bugünün kitapseverleridir.
  • o kitapları bulabilmek için kırtasiyeleri gezmiş nesildir. babam hep son zamanlara bırakırdı kitap işini, biz de kırtasiyeleri dolanır, dururduk. ''az önce bitti, pazartesi gelecek'' laflarını duyduğumda ''ödevim var yeaa'' diye ağlardım babama. taktım mı takardım. o gün kitap almaya mı çıktık, tamamlayacaktık hepsini öyle gelecektik. bir de bu kitapları her alışımızda babam bana zihinden problemler ve ''buhan matematik'' almayı ihmal etmezdi. unutamam o kırmızı renkli buhan'ları.
  • içende ben gibi salakları barındıran nesildir. bi ara türkçe kitabını 3 kere almıştım amk. anlatmak istemiyorum. salakça şeyler.
  • bizim ilcede topu topu bes kirtasiye oldugundan ilk survivor deneyimimi o minik dukkanlarda ilkokuldayken yasadim. babam ve ben hep ayri yerlerde gibiydik. 'disari gel' diye seslendiginde kavusurduk birbirimize, dukkanin onunde.

(bkz: ne gunlerdi be)
  • muhtemelen kitapları peşin almaya babasının maddi gücü yetmemiştir, sonra ödenmek üzere utana sıkıla veresiye yazdırmıştır.
  • kırtasiyeden ders kitabı almaya devam eden nesildir.
  • verilen kitap listesinin yanında defter listesine de sahip olan nesildir. eğer memur bir anne- babaya sahipse önce ayın 15'i beklenir ( ''ama öğretmen hemen alın dedi'' yalanları yutulmaz), listenin verildiği günün ertesi kitaplarla gelen arkadaşlara özenilirdi. aybaşı gelince babayla gidilirse yeni pastel, kuru ve sulu boya aldırılabilir ama anneyle gidilirse sadece ''gerçek ihtiyaçlar'' alınabilirdi :)

bir seksenler değildi ama doksanlar da çok güzeldi be sözlük!
  • kırtasiyeden aldığı kitapları ders yılı sonunda karanfil sokakta işporta tezgahı kurup satan nesildir
hesabın var mı? giriş yap