• gulmekten veya dedikodu yapmaktan zamanla korelmis olan yetenek.
  • bilim adami ve harbici muhendis niye olamiyorlarsa ondandir. yalniz 1-2 (3 degil) istisna tanidim. yine de genelleme icin ziyadesi ile yeterli gormekteyim.
  • "kızlar espri yapamaz" diye her kelimesinden mallık fışkıran bir genelleme varsa da ben bilmiyorum fakat normal şartlar altında espri yapabilen bir dişi, bir ortamda geriliyorsa bunun belli sebepleri vardır. kimsenin anla(ya)mayacağı bir espri yapıp sessizlikle karşılaşmaktan korkuyor olabilir (ki bu durum kızımızın değil içinde bulunduğu grubun iq ortalamasıyla ilgili bir sorundur), yeni tanıştığı insanların arasında kendini rahat hissetmiyor olabilir, erkeklerin espri anlayışı "genel olarak" belden aşağı olduğu için fazla samimi olmadığı insanlarla enseye şaplak göte parmak bir muhabbete girmekten kaçınıyor olabilir.

"ahı ahı hüsamettin abi ananasaldırdımbozukçıktı hıohaha bak kızlar bunu yapamıo işde, salag olum bunnar homurhomur" tarzı lümpence cümleler kullanmadan incelenmesi gereken bir konudur belki de, bilemiyorum.
  • bir ruh bilimci ve profesor olmush adam sole demektedir...ki dedi

''insanları,uzerinde genel yazan kavanozlara koymadan once,serce parmagınızla kulagınızdaki pisligi bir guzel sıyırarak alın...ki onyargılarınız dis etinize batmasın''

iste boyle demis o adam

ama kim ne anladı,anladıysa nasıl anladı,neresiyle anladı?.. bilinmez
  • bir insanin espri yapamama nedeni neyse aynisidir, cinsiyet farki olarak degil de yetenek olarak dusunmek gerekir. diger sekilde kizlarin espri yapamadiklarini dusunerek asagilanmaya basvurulursa; espri yapamayan erkeklerle de "ehehe olm kari gibi adamsin, espri bile yapamiyosun ejeje top" diye dalga gecmek revadir.

kizlarin espri yapamama nedenlerinin kizlarin metabolik ozelliklerine bagli oldugu dusuncesi ne kadar gercekci degilse, kizlarin espri yapamadigini dusunen erkeklerin esprilerini pipileriyle yaptiklari da gercek degildir.

(bkz: ne dedim ben simdi)
  • (bkz: kadın ve şaka).
  • espri yapan erkeklerin büyük çoğunluğunun farkında olmadan içine düştüğü ileri derecede itici durumdan ders alma yetenekleri*
  • ihtiyaç duymamalari olabilir, ne de olsa biz erkekler onlar komik olmadan da veriyoruz...
  • en basit neden erkek cinsinin topluluk önünde kendini ve başkalarını rencide etmeye daha yatkın olmasıdır. zira modern toplum düşene, rencide olana, eksik olana, zavallı olana gülmeyi sever. yap(a)mama burada bir eksiklik ya da yeteneksizlik olarak değil, bir yapmamaya mecbur kalma, istememe anlamında alınırsa daha mantıklı olacaktır.
  • kadın-erkek yaklaşımlarındaki geyiksel inanç geleneklerinden biri...zaten "zeki ve keskin goren " insanlar ancak espri yapabilir ama burda bağlayıcı olan nokta kadınlara toplumsal yonden verilen degerler , bebekleriyle oynaması , en iyi ev kadını olması ve mukemmel es olmasıyla sınırlıyken satır aralarında hiç "espri" uretmeye fırsat olmaz... cunku eglence ve zeka erkeklere tahsis edilmistir baska bir ihtimalde beklenmemelidir... kızlar espri yapıp ortam hakimiyetlerini eline gecirseydi hayat başka turlu akardı kesinlikle...
hesabın var mı? giriş yap