• maaşların açlık sınırında ve dahi altında olduğu güzide ülkemizde hemen hemen tüm meslekler köleliktir. hiç kendimizi kandırmayalım!
  • asgari ucret ve kurumsal olmayan adi işletmelerde çalışan bütün meslek grupları
  • özel okuldaki öğretmenler ...
  • iş akdine bağlı olarak, sabit gelirle bir patron için çalışanlar... amele'den ceo'ya kadar, alayı köledir... görsel
  • çağrı merkezi der susarım

edit: susamadım. 2 sene bu işte çalıştım. belki hepsi aynı değildir ama sizden tamamen robot olmanız istenir.

molalarınız takım liderine bağlıdır istediğiniz zaman çıkamazsınız, tuvalete bile izinle gidersiniz.

prim verirler ama koydukları kurallarla alabilmek neredeyse imkansızdır. diyelim boş bulunup günlük dil kullandınız. mesela müşteriye "aynen" dediniz. ya da "tabi" dediniz ve bu çağrı dinlendiyse anında performans sisteminde puanınız kırılıyor.

benim çalıştığım firmada performans prim sisteminde rapor almak da puan düşürürdü. öyle bir sistem ki hasta olmanız da yasak. olsanız bile sadece asgari ücret almayayım diye köle gibi çalışmaya devam edeceksiniz.

karşıdaki kişi size küfür dahi etse direkt olarak yüzüne kapatma şansınız olamaz. adam belki sülalene giydiriyor ama sen "bu şekilde görüşmeye devam ederseniz görüşmeyi sonlandırmak durumundayım" demek zorundasın. ve ancak 2. anonstan sonra kapatabiliyorsun (değişmiş olabilir)
  • (bkz: annelik)
  • maden işçiliği.
  • maaşlı işçilik
  • otelcilik. musteri her zaman haklidir sacmaliginin kosulsuz isletildigi, 15 senemi yemis, kimligime tesir etmis hede.
  • hamallık, maden ve inşaat işçileri
hesabın var mı? giriş yap