• bir gün gidersiniz mevlana türbesinin önünde yer alan selimiye cami'nin önündeki ağaçlık parkın yerinde koskoca bir beton zeminin olduğunu görürsünüz. sorunca da bu caminin yeterince avlusu yok cenaze namazları kılınamıyor dediler. sanki dedim içimde konya'da cenaze kılınacak başka cami yokmuydu diye.

küçüklüğümden beri konya'nın en sevdiğim yeriydi o ağaçlık park. bir ağaç gölgesinde serin serin namaz kılmak, hacıların getirdiği ve hatta zorlana sürdüğü kokuları sürünmek artık hayal oldu.
  • eylül 2012'deki resmiyle şu hali arasında dağlar kadar fark olandır. fotoğrafların altına koydukları tarihe bakarsanız her şey eylül - aralık arasında olmuş bitmiş. moğol istilası bu kadar zarar vermemiştir herhalde oralara.
  • mevlana'nın kemiklerini sızlatıyordur.
  • eski ve yeni hali şöyledir.

ancak, burdaki ağaçların kesilmesi ya da sökülmesi ardındaki sebep cenaze namazı kılınamaması bahanesi falan değil, ağaçların köklerinin etraftaki tarihi yapılara zarar vermesidir. ha, bu ne kadar doğrudur, ne kadar gereklidir orasını ben bilmem. tek bildiğim, eskiden gölgesinde oturulan o ağaçların yerini "miting alanı"na heba ettikleridir.
    çölde bir vaha gibiydi orası eskiden. yazıktır.

mevlana müzesini parti mitinglerinin arka plan resmi olarak görürüz artık.
  • betonlaşmaya karşı gelişen müthiş belediyecilik sempatisinden nasibini almıştır.
  • türbe önünü siyasi alan yapma niyetindeki varlıkların icraatıdır. hatta yanılmıyorsam rte son mitingini, türbenin önündeki söz konusu meydanda yapmıştı. geleneksel cuma namazı sonrası siyasi konuşmaların bir türevi de diyebiliriz. işte böyle bir anlayış, böyle bir vizyon, efendime söyleyeyim böyle bir ahmaklık.
  • insanı derin düşüncelere sevk eder. bu ağaçlar kaç yılda yetişti diye düşününce harbiden insanın içini acıtır.
  • bu talihsiz edime cevaben verilecek yürüyen köşk örneği anlayışların kavranması bakımından önemlidir diye düşünüyorum.
  • http://o1307.hizliresim.com/1c/9/q271n.jpg
    http://o1307.hizliresim.com/1c/9/q272b.jpg

başbakan ın çok sevdiği bir söz var; "onların gözleri görmezzzzzz" diye başlayan.

işte bu iki resim görmeyen gözler için gelsin. söylenecek söz yok gerçekten yazık olmuş...
hesabın var mı? giriş yap