• üniversitede bir kız arkadaş vardı, o da "ben kurban eti yiyemiyorum, kokuyor" dediğinde bu örgütten olduğunu düşünmüştüm. kurban bayramından 6 7 ay sonra bu dediği aklıma geldi, okula dönerken evde kalan etlerden yarım kilo aldım. kızı yemeğe davet ettim, markete gittik yarım kilo et aldık. ben eve geçip etleri değiştirdim, akşam yemeğe geldiğinde eti yiyemedi. çok ciddiyim eti yiyemedi, kokuyor dedi.

nasıl oluyor bilmiyorum ama anlıyorlar amk, terör örgütüne girince eğitim mi veriliyor noluyor bilmiyorum ama anlıyorlar.
  • koyun veya kuzu eti yiyemeyen insanlarda onların da kontrol edemediği bir tahammülsüzlük durumu vardır. 1 kg dana kıyması içerisinde 100 gram kuzu karıştırsan bile bunu farkederler ve yiyemezler. haliyle her gittikleri yerde de özellikle bunu sorma ve belirtme gereği duyarlar çünkü hem yemeklerini yiyemezler hem de ya yemek israf olur ya da bir başkasına ikram edilmeye çalışılır. bu vurgunun nedeni budur yoksa şov yapmak veya cool gözükmek değil kıçından terör örgütü üreten sevgili arkadaşım
  • lan kokuyor işte ne diyelim mahmut mu diyelim? ilk ısırıkta ahıra girip koyunla göz göze geliyorsun öyle bir koku işte. yoksa biz de biliyoruz dana etinden daha yumuşak ve daha az endüstriyel olduğu için daha sağlıklı ama yiyemiyoruz işte
  • "bazıları bunu yemiyor bunun koktuğunu söylüyor kokar derler amma et kuzu etidir. yenecek et de kuzu etidir." repliğiyle bir zamanlar anadoluda muhtar bu tartışmaya son noktayı koymuştur efenim.
  • kuzu eti kokmazmış da koyun eti kokarmış.
    inek eti en iyisiymiş.
    keçi süpermiş.
    söyleyeceklerim var ki bu bilgilerin çoğu yanlış.
    kuzu eti diye bir et kasaplarda olmaz.6-12 aylık arası kuzuyu kendi gözünün önünde kestirmediysen yediğin her et koyun etidir.kuzu yaklaşık 15 kg,yetişkin koyun en az 25 kg gelir. bu farkı hiçbir besici,kasap heba etmez.bir önceki senenin kuzusu koyun olarak kesime gider yaklaşık 14-18 aylık olurlar.
    büyükbaş dana eti serttir. bonfilesi yani bel eti koyun etine yakındır. inek eti diye birşey yoktur. zaruri durumlar hariç dişi hayvan kesilmez. genç erkekler yani danalar kesime gider.
    keçi eti özeldir,hafif sert olur, ekşimsi bir tad alınabilir. herkes beğenmez ama güzel ettir. seçici bir hayvandır. fakat et verimi düşüktür. yani bulamazsınız. eti hareketli hayvan olduğundan sinirlidir.
    asıl soru koyun eti kokar mı? hayvanın yediği ot ve yem kokusu koyunda belirgin şekilde ete siner. postu kesimde ıslaksa ve süratle yüzülmezse o kötü koku ete geçer. ağır koku denilen birazda o kokudur.
    lezzet olarak koyunun kaburga bel kısmı(pirzola,küşleme) çok lezzetlidir. fakat iyi bir dana bonfile bana göre sinir dolu koyun kol, but kısmına göre daha lezzetlidir.
    her etin spesifik kokusu vardır. ete asıl lezzet veren yağ kısmıdır. dana etinde az olduğu için dolayısıyla kokusuda daha az belirgindir lezzeti daha azdır.
    karışık ve uzun oldu ama durum genel olarak budur.
  • gerçek anlamda et ürünleri seven bıraksan 7/24 yiyecek olan ben bak ciddi söylüyorum ben bile yiyemiyorum. kuzuysa ve güzel pişirilmişse ancak yerim (ona da insanın içi el vermiyor) ama koyun gerçekten çok zor.

terörse terör, sanki kalaşnikof alıp adam taradık. kokuyor, seven yesin. bize dokanman.
  • anneciğimin huyumu bildiği halde asla kabul etmediği gerçekliktir. geçen gün üzerinize afiyet kocaman bir tencere dolusu sarma sardık. çünkü hamileyim ve canım sarma istiyor. 2 3 saat boyunca sar allah sar, bitmiyor da. pişmesini sabırsızlıkla beklerken evi yavaştan koyun eti kokusu sarmaya başladı. yoksa dedim anne, tencerenin altına koyun eti mi koydun? hayır dedi, reddetti. biraz sıkıştırınca itiraf etti. neymiş, anlamam sanmış. bir tane bile yiyemedim güzel dolmacıklardan.

dana eti varken ne gerek var böyle heyecanlara.
  • çoban olarak diyebilirim ki haksız değillerdir. közleme, cağ kebap yapılırsa yenilir. yahnisi, kavurması, kıyması kokar. sevmeyeni, seveninden daha fazladır.
  • koyun köpek geyik tavşan aslan kaplan ayı vs. eti varsa yerim sikimde olmaz.
    et candır, sebze göttür.
  • hiç coolluk filan amacıyla yapılmaz yiyemiyoruz arkadaş.keşke yiyebilsem ama 1 kilo dana kıymaya az bile karıştırsanız hemen anlayıp yiyemiyorum.sadece koku olarak değil tat olarakta bana uymuyor uymak zorunda da değil.
hesabın var mı? giriş yap