• çok enteresan kodlamalar ile çalıştığım sınav.

mesela boksit aklıma ''amk '' kısaltmasından geliyor.

antalya-akseki
    muğla- milas
    konya-seydişehir.

volkanik set göllerinde, lavlar gölden dışarı taşarken bi bahçıvanın set kurduğunu düşünüyorum.

balık
    a
    haçlı
    çıldır
    ercek
    van

bi tane kadının yanına gidiyorlar, diyorlar ki türkiye'nin ilk kadın valisi olur musun ?
    yok, diyor. sonra ısrar ediyorlar. yine olumsuz cevap. lale verip tekrar ısrar ediyorlar, kadın da bıkkınlıkla ay! tamam, diyor.

türkiye'nin ilk kadın valisi, lale aytaman.

edit: gülmeyin piçler
  • hiçbir şeyin sonu değil diyen arkadaşlara anlatayım. herkes için bu dediğiniz şey geçerli değil. 25 yaşında okulumu bitirdim. 26sında askere gittim. 27 yaşında iş aradım bulamadım. bulamayınca da 1 sene bütün iş durumlarını kenara atıp sadece kpss'ye odaklandım. dedim ki ben 1 sene bu sıkıntıya katlanıp gerekirse tüm kitapları tarayacağım ve çalışacağım. ortamım değişsin diye de 8 sene yaşadığım erzurum'dan kalkıp izmir'e taşındım. ekim ayında başladığım maratonda sınava kadar pek çok kitabı aldım, her yayından soru çözmeye çalıştım. temmuz ayının 5'ine geldiğimde yaklaşık 35000 soru ve 50'ye yakın deneme çözdüm. son 1 ay her gün dersaneye gidip sabah 8, akşam 5 ders çalıştım. akşam da eve gelip deneme çözmeye veya konu tekrar etmeye çalıştım. benim gibi ders çalıştığını bildiğim türkiye'nin muhtelif yerlerinde en az 10 arkadaşım var. hepimizin tarih neti 15 net civarında.

demem o ki belki hiçbir şeyin sonu değil ama hiçbir bokun da başlangıcı değil. halbuki ben 1 senelik emeği bir şeylerin başlangıcı olsun diye vermiştim. şu an 1 sene önceye geri döndüm. ösym soru komisyonu zaman makinasını buldu, bilmem kaç bin öğrenciyi 1 sene öncesinin hayattan hiçbir beklentisi olmayan tiplerinde geri döndürdü.

gerçekten müfredatta ve geçmiş senelerde olduğu gibi sorular olsaydı da yapamasaydım anlardım. yani "buraya çalış" dedikleri yerlerde çalışmadığım ya da gözden kaçırdığım bir yer olsaydı kimseye kızma hakkım olmazdı. şimdi kızma hakkım var ama ben kızdıkça o kurum üste çıkıyor. din, iman bilmem ama insan hakkı diye bir kavram var. onun cezası da bu dünyada çekiliyor. hayatım boyunca hiç beddua etmedim ama şimdi eğer yukarıda biri varsa ve insan hakkını önemsiyorsa umarım bunca insanın emeğini hiçe sayanların cezasını kendi çocuklarından çıkarır. yazık bunca emeğe, paraya, insana.
  • oturma odasından balkona atanmamı sağlayan sınav.
  • edit: "kirpi" ile ilgili bilgi değiştirildi.
    güncel bilgiler ile ilgili şöyle bir faydam olabileceğini düşündüğüm sınav. tabii tutup da 2006 olayını güncel diye sormazlarsa;

güncel bilgiler
    a… ilk yerli helikopterimiz
    f… euro 2016 şampiyonası
    a… insansız hava aracımız
    h… milli savaş gemimiz
    a… yerli tankımız
    b… 2014 dünya kupası
    i… 2014 yılında unesco tarafından dünyaya
    tanıtılacak yazarımız
    h… 2014 yılında unesco tarafından dünyaya
    tanıtılacak bayan yazarımız
    m… 2014 yılında unesco tarafından dünyaya
    tanıtılacak minyatürcümüz
    b… ımf borcumuz ne zaman bitti
    e… 2013 dünya başkenti ilimiz
    m… 2015 expo fuarı nerede yapılacak
    i… türkiye’de 2014 yılı ne yılı olarak kutlanacak (ülke)
    a… türkiye’de 2015 yılı ne yılı olarak kutlanacak (ülke)
    f… uzaydan atlayan ilk adam
    k… ilk plastik paraya geçen ülke
    h… ilk eğitim uçağımız
    m… ilk nükleer santralimiz nereye kurulacak (şehir)
    s… ikinci nükleer santralimiz nereye kurulacak (şehir)
    b… petrol ve doğalgaz arama gemimiz
    a… zırhlı ve yüzebilen ilk dozerimiz (dünyada bir ilk)
    k… mayına dayanıklı ve pusuya karşı koruma sağlayan türkiye tarafından üretilen askeri zırhlı araç
    g… en eski mezar olarak kabul edilen urfa’ya bağlı bölge
    i… ordusu olmayan nato üyesi
    c… halkın ilk kez 2014 yılında doğrudan seçeceği kurum
    p… dünyanın ilk demokratik meclis binası – antik kent
    b… kyoto’nun yerine geçen iklim değişikliğiyle mücadele
    protokolü
    i… islam konferansı teşkilatı yeni sekreteri (2014)
    m… ab ismini hangi antlaşma ile almıştır
    b… ab merkezi
    i… dünya ekonomik formu nerede toplanır

cevaplar: atak – fransa – anka – heybiliada – altay – brezilya – ismail gaspıralı – halide edip adıvar – nasuh matrakçı – 2013 – eskişehir – milano – iran – avusturalya – felix baumgartner – kanada – hürkuş – mersin – sinop – barboros hayrettin paşa – azmim – kirpi – göbeklitepe – izlanda - cumhurbaşkanı – patara – bali – iyad medeni – maastricht – brüksel – isviçre…

edit: teşekkür eden arkadaşlara teşekkürü borç bilirim, fakat "bilgi paylaşma, rakip onlar" diyen arkadaşlara da bu sadece bir sınav demek isterim. hırsımınızın kurbanı olmayalım derim. hak eden, yeter ki çalmadan çalışıp da kazansın

edit:

o… (2014) anayasa mahkemesi kaç üyeden üyeden oluşacak
    n… 2014 yılında mayıs ayında kıbrıs barış gücüne atanan ilk kadın orgeneral kristin lund nerelidir
    c… türkiye’nin üyeliğe kabul edildiği isviçre bilim merkezi
    w… 2014 pulitzer ödülünü alan abd gazetesi
    t… 2014 pulitzer ödülünü alan ingiliz gazetesi
    t… ilk kadın başbakanımız
    u… 14 ocak 1990’da yıkılan berlin duvarı
    ö… basmacılık adı verilen mücadele nerede başlamıştır
    g… gorbaçov’un izlediği açıklık siyaseti (bkz: mihail gorbaçov)
    a… ermeni terör örgütü
    f… türk – yunan meselesi
    a… rum iç işleri bakanı yorgacis’in adayı yunanistan’a bağlama planı ve türkleri imha etme
    e… 2005 - 2014 islam konferansı teşkilatı genel sekreteri
    c… abd'nin başlattığı mekik diplomasisi mısır – israil dostluğu
    d… 2007 – 2013 arası uygulanan kalkınma planı

17– norveçli – cern – washington post – the guardion – tansu çiller- utanç duvarı – özbekistan – glasnost ve yeniden yapılanma ise perestroyko) - asala (ermenistan’ın kurtuluşu için ermeni gizli ordusu) - fır hattı (ege hava – uçuş bilgi)- akritas planı- kıbrıs barış harekatı bunun üzerine yapıldı - ekmeleddin ihsanoğlu – camp david antlaşması - dokuzuncu kalkınma planı

sinir içeren edit: hala "aman kpss kaçış ya" diyenler, bunlar çıkma ihtimali olan bir kaç soru. bize kapak hep zaten, amman size kapak olmasın

avrasya kolluk kuvvetleri: türkiye, azerbaycan, kırgızistan, moğolistan

a… 1974 kıbrıs barış harekatı üzerine türkiye’ye 90 milyon euro ceza kesen kurum
    e … 2014 mayıs türkiye askeri tatbikatı
    c… klasik batı müziğinin kurucusu, adına bugün kültür merkezi vardır. onuncu yıl marşının bestecisidir
    d… osmanlı’da ilk resmi müzik okulu
    m… müzik öğretmeni yetiştirme okulu
    o… nutuk hangi cümle ile başlar
    i… jön - türklerin siyasi teşekkürü
    ş… bayburt – hart isyanı
    t… mustafa kemal’i sis, ferda ve rücu adlı şiirleri ile etkileyen aydın
    c… halk - millet
    e… gençliğin atatürk'e cevabı hangi başlık ile başlar
    ç… muassırlaşma
    c… ulusal egemenlik – milli irade
    k… atatürk’ün devletçiliği

avrupa insan hakları mahkemesi – efes - cemal reşit rey – darülelhan - musiki muallim mektebi - 19 mayıs 1919’da samsun’a çıktım - ittihat ve terakki - şeyh eşref – tevfik fikret – cumhur - ey büyük ata – çağdaşlaşma - cumhuriyetçilik - karma ekonomi

ayrıca: bm genel sekreteri ban ki-mun, 2016 dünya insani yardım zirvesi'nin türkiye'de yapılacağını açıkladı( ilk defa düzenlenecek, istanbul'da o da)

kpss sonrası edit: 1 tane bile çıkmadı lan

edit: siz hala yazılı sınava mı çalışıyorsunuz. (soru işareti bile koymadım) öpüyorum cidden. gelen mesaja cevaben; ben teşekkür ederim okuduğumu paylaştığım için. ve size tavsiye; güncel bilgi diye çalıştığınız yerden soru çıkmaz. adamlar güncel kısmında yamulmuyorsam 2015 kpss'de "mesnevi kimin eseri" diye sordular. hea "benim güncelde eksiğim çok" diyen adama sesleniyorum.
  • 2011 mezunu sahsimin korkulu ruyasidir.

artik son olarak dusunuyorum. insanlarin dalga konusu olmak bir yana sevdigi insandan bile beklemedigi seyler gormesine neden oluyor. sgk prim borcu, dershane taksidi, ogrenim kredisi ve diger harcamalar ile yeterince yuk oluyorum aileme. telefonun ekrani kiriliyor babama soyleyemiyorum. allah ondan razi olsun hep destek oldu.

bunun gibi seyler beni mahvetti. kendime guvenim kalmadi, saclarim renklerinden sikilmis olsa gerek beyazlamaya basladi. askere ugurlayan, 6 sene gecirdigim, evlenecegim dedigim kiz daha askerde postayi koyup bir baska ogretmenle nisanlaniyor. sigara uzerine sigara, uyumaya izin vermeyen dusunceler. farkli sehir, arkadasizlik...

gecen sene sabah aksam calismalar alan sinavi sebebiyle sonuca varmadi. bir soruyla melegimi (meslegimi yazacaktim s harfi basmadi, ama kalsin oyle), meslegimi, gelecegimi, hayallerimi kaybettim. biktim artik net hesaplarindan, para hesaplarindan.

guzel sanatlara gidemedim, lisede lobicilik yapmama ragmen yabanci dil bolumu acilmadi, marmara halkla iliskiler, anadolu reklamcilik yerine sosyal bilgiler okumaya izmir` e geldim. kendimi gelistirmek yerine sevgilime harcadim tum zamanimi. arkadasimi arayacagima onu aradim, kitap fuari yerine onun yanina gittim, mezuniyetimi beklemedim onun yanina kactim. elde ne var simdi? kpss 2014. sizin ben belanizi... su an dipteyim sanirim. bugun canakkale` de depremi yasarken hayata ne kadar tutundugumu gordum. aldigim her nefes icin bile sorumlu hissederken ben sigaraya vuruyorum kendimi.

durumumuz yoktu okumadim kardes diyecekler icin ozet geceyim;

hayatimi siktin kpss, benim ve benim gibi binlerce gencin. bu sefer adi kpss 2014, seneye 15. bu kadar.

edit: destek olan guzel insanlara sonsuz tesekkurler.
  • az önce edindiğim bilgiye göre testmiş. testse kolay.
  • hakkında hiç bir bilgisi olmayıp b grubunda(mühendislikler ve düz memurluklar) şansını denemek isteyenler için bir kaç bilgi vermek istediğim sınav.

öncelikle sınavda sizin sorumlu olduğunuz iki bölüm var. bunlar genel kültür ve genel yetenek.

genel yetenekte matematik ve türkçe'den 30'ar soru var. türkçe'de soru dağılımları tam belli olmamakla beraber paragraf, dil bilgisi, yazım ve imla kuralları, noktalama işaretleri ve sözel mantık soruları var. 2013 sınavıyla birlikte anlatım bozuklukları çıkarıldı, bunun yerine sözel mantık soruluyor.
    matemetikte ise soru dağılımları kesin olmamakla birlikte temel kavramlar, mutlak değer, rasyonel sayılar, obeb/okek, üslü sayılar, köklü sayılar, bölme/bölünebilme, basit eşitsizlikler, çarpanlara ayırma, oran/orantı, tablo/grafik okuma, kümeler, işlem ve modüler aritmetik, problemler, permütasyon/kombinasyon/olasılık, sayısal mantık ve geometri soruları var. bazı seneler bazı soru tipleri sorulmuyor. o yüzden hepsine hakim olmak gerekiyor.

genel kültürde ise 27 tarih, 18 coğrafya, 9 anayasa ve 6 yakın tarih/genel kültür soruları var. tarihte anadolu selçuklu ve öncesi türk devletlerinde 3-4 soru, osmanlı devleti'nden 8-9 soru, atatürk ilke ve inkılaplarından 11-12 soru, çağdaş türk ve dünya tarihinden ise 3-4 soru çıkıyor. osmanlı devleti'nde duraklama öncesi siyasi tarihi kronolojik olarak bilmeye gerek yok, genel çerçevesiyle padişahlar ne yenilikler getirmiş bilmek gerek. duraklama ve yıkılış dönemlerinde ise bazı ıslahatları tarihleriyle bilmek gerekecek.
    coğrafya'da fiziki özelliklerle ilgili 7-8 soru, beşeri özelliklerle ilgili 3-4 soru, ekonomik özelliklerle ilgili ise 7-8 soru var.
    anayasa'da ise 3-4 soru genel hukuk, 3-4 soru anayasa, 3-4 soru da idare ile ilgili.
    son 6 soru ise tamamen şansınızla alakalı. güncel olduğu için ilginiz dahilinde sorular çıkarsa ne ala yaparsınız, değilse zaten kasmanıza gerek yok. emin değilseniz işaretlemeyin. sınava 114 soru üzerinden giriyor gibi düşünün bence. bu son 6 soruyu yaparsanız bonus kazanırsınız.

buradaki zor bölümler okumuş arkadaşlar için konuşuyorum, bu sınav okuduğunuz bölümdeki çoğu sınavdan daha kolay bir sınav. tek farkı buna sistemli çalışmak zorundasınız. henüz geç değil, 5 aydan fazla süre var. oturup bi sistem uydurun kendinize göre ve buna riayet edin. göreceksiniz başarı gelecek.

bol soru görmek kilit nokta, bi süre sonra aşina oluyorsunuz sorulara, basitçe cevaplayıp süreden de kazanıyorsunuz. bol bol denemeye girmek de avantajlı, çünkü kendinizi o ambiyansa alıştırmanız sizin yararınıza oluyor. kötü yapacaksanız da girin denemelere ya da evde kendiniz deneme çözün süreli ve tecrit edilmiş olarak. (telefonu, bilgisayarı kapatıp kendinizden uzaklaştırın)

umarım herkes emeğinin karşılığını alır.

edit: kpss b yazıp sadece mühendislik ve düz memurluk yazınca tepki geldi. tabii ki onlar haricinde bi sürü bölüm var. ben uzatmak istemedim.

guri kaite.
  • an itibariyle hazırlık aşamasında tarih çözmeye ara verdiğim sınavdır.

coğrafya hakkında dediğim özeti paylaşmak istiyorum: bir kere okuyup geçin isterseniz:

özet

ülkemizde dağlar:

en yaygın dağ çeşidi kıvrım dağları
    en yüksek dağlar doğu anadoludadır.
    kırık dağlar en yaygın egededir.
    en fazla volkanik dağ ise doğu ve iç anadolu bölgelerinde görülmektedir.

ovalar:

en yüksek ovalar doğu anadoludadır.
    en fazla delta ovası egededir.
    buna rağmen en büyük delta ovası çukurovadır.
    delta ovası bulunmayan deniz marmaradır.
    ülkemizde en yaygın ova çeşidi tektonik ovalardır.
    en büyük tektonik ova konya ovası
    en fazla karstik ova akdenizdir.zaten karstik dedik mi ister istemez akla akdeniz gelmektedir.

platolar:
    enbüyük ve en yüksek platolar tabi ki yükseltisinden dolayı doğu anadoludadır.
    en alçak plato ise çatalca-kocaeli'dir.
    en fazla plato iç anadoludadır.
    ülkemizdeki karstik platolar: taşeli,obruk ve teke platosudur.gördüğünüz gibi karstik dedik taşeli ve teke platosu akdenizdedir.birtek obruk platosunda tekledik sanırım obruk platosu konyadadır.

göller:
    en yüksek göller: çıldır-nemrut
    en fazla karstik göller tabiki akdeniz (karstik-akdeniz)
    en fazla doğal göl:yine akdeniz
    en fazla heyelan set:karadeniz (heyelan kelimesini de genel olarak* karadeniz ile duyarız buraya dikkat)
    en fazla volkanik set-gölü: doğu anadolu
    en fazla sınırları değişen göl: tuz gölü
    en az doğal göl: güney doğu
    en fazla kıyı set gölü: marmara
    taşımacılık yapılan göller: van, keban, atatürk

akarsular:

rejimi düzenli olanlar karadeniz
    sel rejimliler:iç anadolu
    en hızlı akanı:çoruh
    en fazla menderes oluşturan: ege akarsuları
    en az hidroelektrik potansiyel: marmara
    en fazla hidroelektrik potansiye: doğu anadolu bölgesindedir.
    doğal sınır oluşturan akarsular: aras-meriç-arpaçay
    dışarıda doğup ülkemizde dökülen akarsu: asi
    dışarıya dökülen akarsular:fırat, dicle, aras, çoruh, kura
    taşımacılık yapılan akarsu: bartın çayı'dır.
    en uzun akarsu: kızılırmak

erozyon-heyelan

en fazla heyelan:karadenizdir dedik.
    en fazla rüzgar erozyonu iç anadolu
    en fazla çığ olayı hakkaridedir.

kıyılar-denizler

ülkemizde en yaygın olanı "boyuna" kıyı tipidir.
    en yaygın falez: akdeniz-karadeniz
    en tuzlu deniz: akdeniz
    en az tuzlu deniz: karadeniz
    en uzun gerçek kıyı: ege
    ülkemizde görülmeyen kıyı tipleri: fiyord, skyer, haliç imiş.

aşırı ayrıntıya girmemek şartıyla eksik varsa memnuniyetle tamamlanabilir. allah duaya ihtiyacı olana zihin açıklığı versin.

12tmaferd adlı yazar arkadaşımızın verdiği bilgiyee dayanarak edit: biz nasıl unuturuz yahu? arkadaşlar meriç var. dışarıda doğarak ülkemize dökülen akarsu.
    bir de yine kendisinden aldığımız bilgiye göre zaten güneydoğu da hiç doğal göl olmadığını öğreniyoruz teşekkür edelim kendisine.
  • güncel bilgilerle katkım olsun istediğim sınav.

86. oscar ödülleri listesi:

-en iyi film: 12 years a slave (12 yıllık esaret) yönetmen: steve mcqueen
    -en iyi kadın oyuncu: cate blanchett (blue jasmine-mavi yasemin)
    -en iyi erkek oyuncu: matthew mcconaughey (dallas buyers club-sınırsızlar kulübü) yönetmen: jean-marc valle
    -en iyi yönetmen: alfonso cuaron (gravity-yerçekimi)

nobel ödülleri:

-2013 nobel barış ödülü'nü kimyasal silahların yasaklanması örgütü (opcw) kazandı.
    -2013 nobel fizik ödülü'nü ''tanrı parçacığı'' olarak bilinen ''higgs bozonu'' teoremini ortaya atan ingiliz fizikçi peter higgs ile belçikalı fizikçi françoise englert'e verildi.
    -2013 nobel edebiyat ödülü kanadalı yazar alice munro'ya verildi.
    -2013 nobel kimya ödülü martin karplus, michael levitt ve arieh warshel'e verildi.
    -2013 nobel tıp ödülü james e. rothman, randy w. schekman ile c. südhof'a verildi.

cannes film festivali:

-altın palmiye ödülünü nuri bilge ceylan'ın yönetmeliğini yaptığı ''kış uykusu'' filmi kazandı.
    -bu yılki cannes film festivali'nin açılış filmi, grace kelly'nin yaşamının anlatıldığı ''grace of monaco'' olarak belirlendi.
    -cannes film festivali'nin afişinde italyan aktör marcello mastroianni'nin fotoğrafı bulunuyor.

diğer ödüller:

-avrupa'nın en iyi müzesi ödülü, orhan pamuk'un ''masumiyet müzesi'' aldı.
    -avrupa konseyi 2014 müze ödülüne layık görülen müzemiz bayburt baksı müzesi'dir.
    -ocak 2014'te fransa cumhurbaşkanı hollande, sanatçı candan erçetin'e sanat ve edebiyat nişanı verdi.

vefatlar:

-nobel ödüllü kolombiyalı yazar "gabriel jose garcia marquez" 18 nisan 2014'te öldü. "yüzyıllık yalnızlık" kitabıyla 1982 nobel edebiyat ödülünü kazanmıştı.
    -ırk ayrımcılığına karşı mücadelesiyle iz bırakan güney afrika'nın eski devlet başkanı "nelson mandela" aralık 2013'te hayata veda etti.
    -olimpiyat oyunları'nda eskrim dalında türkiye'yi temsil eden ilk kadın olma ünvanını elde eden ve aynı zamanda hitit alfabesi'ni çözümleyen ilk kişi olarak tarihe geçen arkeolog "prof. dr. halet çambel" ocak 2014'te 97 yaşında hayatını kaybetti.
    -israil'in eski başbakanlarından biri olan ve filistin sorununun büyümesinde aktif rolü olan "ariel sharon" tedavi gördüğü hastaneden ocak 2014'te 85 yaşında hayatını kaybetti.

diğer:

-nasa tarafından dünya'ya benzediği söylenen gezegene ''kepler-186f'' adı verildi.
    -ay'a araç gönderen üçüncü ülke ''çin''dir.
    -güneş sisteminin dışında, sistemin en büyük gezegeni olan jüpiter'den 11 kat daha büyük olan bir gezegen keşfedildi ve "hd 106906 b" ismi verildi.
    -uydusu olmayan gezegenler merkür ve venüs'tür.
    -tüik mart 2014'te açıkladığı yaşlılık raporuna göre 2012 yılında dünyanın en yaşlı nüfus oranına sahip ülkeler japonya, almanya, italya'dır.
    -nisan 2014'te hakkari çukurca'dan ırak'a açılan yeni sınır kapımızın ismi üzümlü sınır kapısı'dır.
    -ulusal matem günlerinde, kanunen türk bayrağının yarıya indirilmediği iki yer vardır. "tbmm" ve 10 kasım hariç, anıtkabir'de bayraklar yarıya indirilmez.
    -en uzun süre cumhurbaşkanlığı yapan kişi mustafa kemal atatürk'tür.
    -en kısa süre cumhurbaşkanlığı yapan kişi turgut özal'dır.
    -dünyanın en yüksek binası 828 metrelik uzunluğu ile dubai'de bulunan "burj khalifa"dır.
    -dünyanın en yüksek şelalesi "angel-venezuela"dır.
    -dünyanın en büyük nehri nil nehri'dir.
    -dünyamıza en yakın gezegen mars'tır.
    -en sıcak gezegen venüs'tür.
hesabın var mı? giriş yap