• eskiden ne kadar pis oldugunuzu gosterir. nedendir bilinmez ama bir toren seklinde pazar gunleri anne sinirli bir sekilde eline gelen herseyi bir daha yikar, banyoya girilir, daha gunes batmadan isik acilir; ki igrenc bir duygudur, banyodan cikilir, kardesl/abla ile kavga edilir, sonra "olacak o kadar" izlenir ailecek, gulunur. ne aciklidir bunlar simdi dusununce, biraz da ic kararticidir. (bkz: anılar)
  • şofben, kombi, güneş enerjisi kavramlarının daha hayatımıza dahil olmadığı günlerden kalma bir alışkanlıktır... odunlu termosifon yakılır, sıcakken aile tüm üyeleri teker teker banyoya girilirdi... daha otomatik çamaşır makineleri de zuhur etmediğinden, su halen sıcakken anne merdaneli makine ile çamaşırları yıkar, tüm ev çamaşır kokardı...
  • haftasonunun bittigini okulun basladigini mujdelerdi. bir anda bir huzun kaplardı insanı. daha sonra parliament 'in sundugu pazar gecesi sinemasi'nin baslamasiyla bu surec tescillenirdi. pazar gecesi sinemasi cok nadir olarak bitirilirdi. anne gelir "haydi yataga, yarin okul var" derdi. baba izlerdi ama filmi. icin icin gıcık olunurdu...
  • birde yakılan sobanın banyoda birisi varken patlaması durumu var ki aman diyorum. 2 soba patlatmışlığımız vardı ama allahtan o esnada içerde kimse yoktu. aslında müthiş bir duyguydu buz gibi olan banyo soba tarafından ısıtılır ve siz o sıcak ortamda sımsıcak sular dökerek yıkanırsınız. tabi her pazar ablayla kavga edilir ve nedense aile her defasında onu destekler sonunda saatler süren yıkanma seansından sonra sıra bana geldiğinde sıcak suyun kalmadığını anlayıp ablayı öldürmek isterdim. hiç anlamadım ve hala da anlamam bir insan 1 saat boyunca banyoda ne yapar. neymiş efendim onun saçları uzunmuş. rapunzel sanki mübarek.

hafta içi çok ekstrem bir durum olmayınca zaten yakılmazdı o soba. anca bitlenmeniz gerekirdi. bu nedenle mecburdu herkes pazar günlerine. şimdi haftada iki gün yıkanana bile pis deniyor enteresan.
  • pazar günleri huzursuzluğunun ertesi günün pazartesi olması dışında bir başka nedeniydi bu banyo yapma hadisesi. banyodan çıkıp uykulu uykulu bizimkiler seyredilir sora saçlar kurutulur sora yatılırdı.
  • termosifonu yakmisken camasiri da banyoyu da aradan cikariverme tavri. hergun camasir yikanmiyorsa hergun banyo yapmanin da alemi yoktur, daha dogrusu bu bir eziyettir, musrifliktir.
  • buyudugum topraklarda hic onemi olmayan bir hadisedir zira haftanin en az dort gunu yagmur yagdigindan, yagmur yagdigi icin biz de yikanmis sayiliyorduk.
    bir de ihtiyacimiz olmazdi her gun yikanmaya zira hava temiz, su temiz....

(cuma mesai sonu sayiklamalaridir, kayitlardan cikarilabilir.)
hesabın var mı? giriş yap