• #157179262 nolu entryde hala abartıldığını düşünüyorum diyor. önce şu uydu fotoğrafına bak görsel sonra abartılıp abartılmadığına karar var. ülkede gece elektrik yok elektrik, birleşmiş milletler yiyeceği içeceği bırakın, her yıl düzenli olarak ülkeye kadınlar için ped gönderiyor, ülkede regl dönemlerinde kadınlara ped sağlanamıyor.

“bu hep abartılıyor abi yhaa” tayfası hiç değişmiyor. ülke yokluktan kırılıyor, adamlar beslenememekten 15 yılda 2 cm kısalmış hala “bu lanet olası kapitalistler popüler kültür için hep kötü göstermeye çalışıyor yha”.
  • ülke o kadar kapalı kutu ki, 1 sayfa bile entry girilmemiş.
  • 1974 senesinde isveç'ten 1000 tane volvo araba sipariş etmişler, araçlar gelmiş fakat parasını bugüne dek hala ödememişler. tarihteki en büyük araba hırsızlığı olarak kayıtlarda yer alıyor.
  • devlet televizyonunu canlı izlemek için .

ara ara açıp anlamsızca izliyorum. şu sıralar kim jong un ve kız kardeşi kim yo jong çok yanyana görünüyor. bi gün aniden kim jong un ölür yerine kız kardeşi geçerse şaşırmam.
  • aslı kuzey kore demokratik halk cumhuriyeti olan ülke. isminin dalga geçmek amacıyla konulduğunu düşündüğüm demokrasinin olmadığı bir dombili deli tarafından yönetilen diktatörlük. aşağı yukarı 26 milyon insanın o dombili ve ailesi karşısında hiçbir hakkının olmadığı bir ülke. ama amerikayla mücadele ediyor ayağına şu diktayı savunanını bile gördüm.
  • youtube'dan acentelerle gidip gördükleri, devlet tarafından tahsis edilmiş görevlilerin sadece pyongyang'daki belirli bölgeleri gösterip propaganda yaptıkları ülkedir. akademik çalışmalar ve hakkında yazılan araştırmalar, ayrıca kendilerinin yaptığı yönetmen kaçırıp propaganda filmleri çektirmek gibi aktiviteler ile öğrendiğimiz kadarıyla etnik milliyetçi bir devlettir. propagandaları ve çıkarılan metinler imparatorluk japonya'sının propagandalarına aşırı benzerlik taşımaktadır.
    anayasasından komünizme dair söylemleri çıkarmalarının üstünden uzun süre geçmiştir. juche adlı devlet ideolojisi seküler din diyebileceğimiz, kişilik kültünü içinde barındıran bir ülkedir.
    güney kore'yi "saf koreliliği" kirlettiği için çokça eleştirmişlerdir. işçiler üretim araçlarına sahip olmadığı, işyeri demokrasisi gibi mefhumlar bulunmadığı için sosyalist diyemeyiz. aslında bir refah devleti de denemez, zira 20. yüzyılın sonunda bile kıtlıklarla boğuşmuşlardır, bunda elbet ambargoların da payı vardır.
    hakkında söylenen bazı şeyler abartı olsa dahi, her şey "kapitalist, emperyalist güçlerin" kara propagandası değildir.
    ülkeden kaçanların çoğu çin üzerinden bunu gerçekleştirmekle beraber, dışarıdaki hayata uyum sağlayamayarak geri dönmektedirler.
    internet değil intranet vardır, bu intranete erişim ise pyongyang'daki partinin güvendiği aileler ile sınırlanmıştır.
    üç kuşak öteden atası bir aristokrat dahi olsa hala parti tarafından ayrımcılığa uğrayabilmektedirler.
  • yönetim sistemi sosyalizm olup da diktatörlük/hanedanlık haline gelmemiş bir ülke bulunmamasından mütevellit kuzey kore de bir hanedan diktası ile yönetilen sosyalist bir ülkedir.

fidel abimiz 50 sene hüküm sürüp de koltuğunu biraderine bırakırken komünist oluyor da bizim tombalak kim jong mu ruh hastası oldu şimdi. sistemin özü böyle güzel kardeşim, stalin diktatör mü değildi yoksa komünist mi değildi? bak daha pol pot denen orospu çocuğuna geçmedim henüz.
  • efendim bu ülke diktatörlük değil diktatörlükte bile az da olsa muhalif hareketler olur. burada halk resmen açık hava hapishanesinde yaşıyor. yurtdışına gitmek normal bir insan için imkansız. çünkü yasak. internet kısıtlı girilebilen siteler de devlet kontrolünde. televizyon sadece devlet televizyonu. akıl alır gibi değil.
  • squid game adli diziyi usb ile ülkeye getiren öğrenci müebbet cezaya çarptırılmış. sonu belli işte. çoğaltıp sattığı için diğer izleyenlerde araştırılıyormuş. dünya delilerin elinde, kalanlarda esirler.
    hala kuzey kore savunan avanak dolu memleket!haber
  • anayasasi cok guzelmis,ozgurlukcuymus.
    hic kuzey koreli turist gordun mu(seyahat ozgurlugu), hic bir kuzey korelinin internettiki yorumunu gordun ya da chat yaptin mi(internet ozgurlugu) .2020 yilinda isid kafasindaki fanatiklerinin savundugu ulke.
    ne tek parti askiymis,herseyin tek kisiye bagli olunca birseye benzemeyecegini uygulamali goruyor gidiyor uzaklardaki rezillikleri a haber gibi pazarliyor.
hesabın var mı? giriş yap