• sıkı müslüman anneannemin şerrinden tırsıp bu konularda ser verip sır vermeyen dedem yüzünden sürekli araştırdığım, merak ettiğim insanlar grubu. tüm masonlar olmasa da en azından o dönemde pek çok masonun mistik ve spritüel olaylarla yakından ilgili olduğu bellidir. örneğin dedem bir masondu ve masonların dışında ruh ve madde denilen bir gruba bağlıymış ; pek çok arkadaşıyla beraber evlerde celseler düzenleyip bir medyum aracılığıyla farklı isimlerle anılan bir varlıktan (?) mesaj alırlarmış .o dönemdeki, öncesinde ve sonrasındaki tüm celselerin birleşiminden yayımlanan sadıklar planı (ruhsal tebliğler)adlı kitap hayli ilgi çekicidir mesela. (tabii o yıllarda ben portakalda vitamin dahi değildim) bana dedemden bu konuyla ilgili kalan tek hatıra orijinal üstatlığa yükselme belgesi.tek başına bu belge bile grubun sembolik ve ezoterik kökenli bir kardeşlik olduğunu gösterir nitelikte.
    tasvir etmek gerekirse belgenin her iki yanında birer sütun resmi var . birinin üzerinde j harfi diğerinde b harfi çiziktirilmiş üzerlerinde de birer nar resmi. en üstte evrenin ulu mimarı şerefine yazmakta ve hemen altında a l g d g a de ı un gibi bir şeyler yazıyor.üç tarafında yine türkçe özgürlük, eşitlik ve kardeşlik yazmakta. bunların altında bir göz ve büyük harflerle türkiye büyük mahfili yazıyor onun altında da hem türkçe hem fransızca olmak üzere tam olarak
    “türkiye büyük mason mahfili xxx xxxxx in istanbul vadisinde (niye vadiyse) bulunan muhterem özgür mahfilinin muntazam üyesi olduğunu ve 21 kasım 1972 tarihinde üstad derecesinin kendisine verildiğini onaylar ve dünyadaki bütün mahfillerle muntazam masonların kendisini böylece tanımalarını ve gerekli
    kardeşliği göstermelerini rica eder
    büyük üstad..imza” bulunmakta.
    en altta da (inanılmaz ama gerçek) bir kitap ve üzerinde çapraz şeklinde iki kemikle kurukafa ve bir takım cetveller kum saatleri falan var.
    bu kağıt parçası bana hep tarot destelerindeki sembolik resimleri hatırlatıyor. bence masonlar kesinlikle sadece ekonomik bir grup değil . sonradan işler paraya endekslenmiş olsa da o insanların aydın ve zamanlarına göre çok cesur şeyleri irdeleyen insanlar olduklarını düşünüyorum. anneanneme sorulsa hepsi kaçıkmış siyah takım elbise hay huy bir yerde toplanan akşam elde fincanlar öcü böcü çağıran bir grup kaçıkmış. bende fazla ucuz korku filmi seyrettiğim için bir gün bu kağıt sayesinde bana bir şeyler olacağı ve bir anda ortalığı fireball ve şimşek manyağı yaptıktan sonra dünyayı yıkıp yerine daha süperini yapacağımı umuyor ve bekliyorum.
  • hiç alakasız bir perşembe günü galatasaray'da onlarca takım elbiseli adamı yürürken görürseniz anlayın ki onlar masondur.
  • üstedit: bir yazarın başlık altındaki yazısına cevaben yazmıştım ancak kendisi entry'i silmiş.

türkiye'de üye olmak aksine çok zordur. türkiye'deki masonluk tamamen elitist bir kurumdur. türkiye'de üye olmak kolay diyen gitsin ingiltere, amerika masonluğuna baksın. yoldan geçeni üye yapıyorlar. arabalarda sık sık gönye-pergel logosu görürsünüz. amerikan masonluğunda adam gibi kıyafet kuralı bile yoktur. masonluk laçkalaşmıştır.

amerika'da masonluğun en üst derecesi olan 3. dereceye 9 ayda çıkabiliyorken türkiye'de her derecede 1 sene geçirmeniz ve her derecede tez yazmanız gerekmektedir... biraz redditte freemasonry subreddit'ini okursanız amerika'daki masonların dahi "lütfen bu kadar hızlı üstad mason olmayın, derecelerde daha uzun vakit geçirin" dedikleri yorumları görebilirsiniz. ayrıca aynı subreddit'te her gün en az bir kişi "ben de kardeş oldum" diye post paylaşır.

deli saçması anti-masonik kaynakları okuyana kadar çevrenizdeki masonlarla oturup sohbet ederseniz belli zeka seviyesinin üstünde insanların toplandığı bir kurum olduğunu da anlayabilirsiniz.
  • üzerinde ''g'' harfi olan, ortasındaki pergele, gönyeye benzer tuhaf şekiller bulunduran tuhaf bir sembolleri olan topluluk. bu sembolü bir de ''brotherly love'' yazan haliyle görmüştüm. ''g'' harfi yerine ''brotherly love '' yazıyordu.

1717'de kurulmuş, herkesin bildiği çok gizli (!) örgütlerden biri. gizemli işler çevirmeleri ile ünlülerdir. aslında diğer herkesin bildiği çok gizli örgütlere** kıyasla, biraz daha gizli durumdadır masonlar, onlar hakkında çok az şey biliniyor. belki de haklarında çok şey biliniyor ancak insana hepsi söylenti gibi geliyor.

bana göre biraz tuhaf tipler.

masonlukta üç derece varmış mesela. üçüncü derecede mason olan kişiye ''efendi mason'' derlermiş.

üyesi olmak için 18 yaş sınırı var... ayrıca mevcut bir üyenin de size referans olması gerekli. hatta bazı durumlarda, üyeliğe kabul edilmeniz için sizden üç referans bile isteyebilirler. bu üç referansı verecek kişilerde mason olmalı haliyle, yani mevcut üyelerden referans almak gerekiyor. zengin ya da fakir olmakla pek ilgili değil yani...

bir de kadınların üye olması pek mümkün değil sanırım. kadınların üye olmasına izin verilmiyor diye biliyorum.

velhasıl başta da dediğim gibi tuhaf tipler, benim fikrime göre... gönyeyle olsun, çekülle olsun, pergelle olsun bir bağlantıları var ama nedir o kadarını bilemeyeceğim...
    gizemli...

(bkz: freemasons)
  • uluslararası bi örgütün elemanlarına verilen ad, dini temelleri var. garip tipler. genelde birbirlerine destek oluyolar. gönye, çekül gibi ikonları, tuhaf ritüelleri var.

biraderleri locaya kabul ederken, değişik törenler yapıyorlar. gizli kamera ile çekilen bir görüntüde görülen o ki, töreni yöneten kişi "bilginin ışığı yansın" gibi bişey söyleyince florasanlar fitın fitin diye yanıyorlar. çok enteresan.
  • iyi mala vururlar.
    (bkz: mala)
  • "ben çok iyi bildiğim ve tanıdığım masonluğu salahiyetlerini kullanarak hem de kendi rızalarıyla yasak ettirdim. localarını kapattırdım. beni sevenler ve kararlarıma değer verenler bu gayemi yaşatmalıdırlar."

(bkz: mustafa kemal atatürk)
  • buradaki dinci kardeşlerimizin ısrarla anlamak istemedikleri şey şu: masonluk içerisinde sembol olarak masonlara özgü çok az sembol vardır; gönye pergel gibi ya da g harfi gibi ama bunun dışındaki yüzlerce sembol başka inisiyatik ezoterik kuruluşların da kullandığı sembollerdir; masonlara özgü değildir, işte o meşhur göz de böyledir. dinci kardeşlerimiz belki inanmak istemeyecektir ama yine de son bir kez söyleyeyim, o gözün masonluktaki anlamı tanrının ya da insanın vicdanının, insanı, yaptığı her şeyde sürekli olarak izledigidir. kalkıp da hicbir mason buna biz bütün dünyayı izliyoruz hacı demez, diyemez çünkü komik olur.

neyse, şöyle bitireyim, türkiye'de masonluğa karşı önyargının altında çok kuvvetli bir anti semitizm yani yahudi düşmanlığı yatar. burada ayrıca masonluğu siyonizmin bir parçası olarak görmek gibi komik ve çok hatalı bir görüşün de payı vardır. bu nedenle masonlar bu önyargıları hicbir zaman kiramayacaklarini bildikleri için bu beyhude çabaya hiç girmezler, mesele bundan ibarettir.

edit: birşey beni rahatsız ediyor; kendisini dini bütün birer suser olarak tanımlayan kişilerin, entry'lerinde sürekli olarak "siktim, soktum" muhabbeti yapması size de ters gelmiyor mu? hz. muhammed değil mi "islam güzel ahlaktır" diyen? ne anladım ben böyle müslümanlıktan?
  • erkeklere ayrıcalıklı davranan, kadınları bir takım nedenlerden dolayı kendine denk görmeyen diğer kuruluşlara olmayan saygım gibi bunlara da saygım ve inancım yoktur.
  • tersten okuyunca nosam oluyor.

no sam.

yani sam'e hayır.

bu da amerikancı olduklarını iddia edene qapaq olsun.
hesabın var mı? giriş yap