• tüm türk sporcularının kendine örnek alması gereken adam. adam gibi adam. bazı yanaşmalar gibi para için her şeyi yapmamıştır. her zaman çalışma ahlakı üst düzey olmuştur. atatürk'ün bahsettiği zeki, çevik, ahlaklı sporcudur. nba finali oynayan ilk, nba'de şampiyonluğu bulunan, nba'de all star olan tek türk'tür. kariyeri bir sakatlık sonrası bitince de abd'de kalmış, öyle herkesi kabul etmeyen utah şehrine düzgün kişiliğiyle kendini kabul ettirmiş, utah jazz'in elçisi olmuştur. iyi bir aile babasıdır, bunu instagram hesabından görebilirsiniz. iyi ki varsın be abi,düzgün karakterinin değerini bilmeyenler utansın.
  • enfes bir utah jazz taraftar pankartına ilham olmuştur:

"warriors
    didn't you get the memo?
    your defeat is going to okur"
  • kendisi her halükarda örnek bir sporcudur, türkiye'nin sayılı sporcularından biridir. 2001 sonrasındaki milli takımın kaos ortamında günah keçisi ilan edilen kişidir. yıllarca "milli takıma gelmedi .." yaftasını kesinlikle haksız şekilde yediğini düşünüyorum. oynadığı ve oynamadığı turnuvaları yazacağım ki daha net anlaşılsın.

oynadıkları;
    99 eurobasket
    2001 eurobasket
    2002 dünya şampiyonası
    2003 eurobasket
    2005 eurobasket
    2007 eurobasket

oyna(ya)madıkları;
    2006 dünya şampiyonası
    2009 eurobasket
    2010 dünya şampiyonası

daha sonraları erken yaşta kariyerini bitirecek olan bel sakatlığı yüzünden tanjevic'le ters düşmesi 2006 dünya şampiyonasında gerçekleşmiştir. aynı turnuva hidayet'te sakatlığını öne sürerek turnuvaya katılmamıştır ancak bunun kimse tarafından konuşulduğunu hatırlamıyorum. çünkü 1 yıl öncesinde 2005 avrupa şampiyonasında patlayan tartışmalarda mirsad'la birlikte medyanın önüne atılan kişi memo'dur. onca olaya rağmen socrates eylül sayısında mirsad için " beni sürekli rekabet etmeye zorlayıp oyunumu geliştirmiştir kişisel bir problemimiz olduğunu düşünmüyorum başka bir isimle de tartışma yaşayabilirdim sadece bir patlamaydı.." demiştir. diğer yandan ibrahim kutluay hakkında söylediklerini de daha önce yazmıştım. (bkz: #54456560)

2009'daki turnuvada kadroya çağrılmamıştır. daha sonraları kendisiyle konuşulduğu ve hazır olmadığını söylediği için bu kararı verdiklerini söyleseler de sürecin nasıl işlediği hakkında fazla bilgi verilmedi. ve son olarak türkiye'deki 2010 dünya şampiyonasına koşa koşa geliyordu bu adam isteyen arşive bakabilir. tüm sezon boyunca fiziğinin iyi durumda olduğunu, turnuvada oynayacağını söyledi ancak 2010 nba playoff'larının ilk maçında aşil tendonu koptu ve haliyle tüm yaz çöp oldu. sahalara ancak aralık ayında dönebildi. ama o turnuvada oynayamadığı için dahi eleştiri aldığını hala hatırlarım. o kadar ağır sakatlıktan sonra 4 ayda iyileşip nasıl oynayacaksa adam artık. dünya tarihinde yok öyle bir olay.

uzun lafın kısası "milli takıma gelmedi .." denilebilecek hepi topu 2 turnuva geçirmişliği var adamın. onların da basına ne derece doğru yansıtıldığı hala muamma. ama senelerdir dönen goygoy'un haddi hesabı yok. oynamak istemeyen adam diğer turnuvalara neden geldi peki ? milli takım içindeki performansına gelecek olursak da o jenerasyon'dan hangi isim harika bir milli takım performansına sahip ki ? dağın görünen tarafından fazlasına hakim olanlar için hidayet'in batırdığı maçları anlatmaya gerek olduğunu bile düşünmüyorum. o ekip 2001'den sonra komple takım olmayı beceremedi, takım olmaları becerilemedi. sahada oynayanından koçuna yöneticisine kadar tepeden tırnağa hatalı bir yönetim sergilendi. kendi hataları da pek tabi olmuştur ancak asla tek bir kişinin suçu değildi.

kariyeri ve karakteri ise muhalifliğinin çok daha önünde yer alacaktır her zaman. onca başardığı şeye rağmen kimseye yaranma kaygısı taşımayan bir adam memo.
  • https://www.youtube.com/watch?v=rip6u19684q

şu videoyu izledikten sonra underrated'in kralı olduğunu düşündüğüm, gelmiş geçmiş en iyi türk basketbolcularından.
  • ya utah'ı çok seviyor, ya jerry sloan'u. ya da şu iki yılda kazanacağı parayı başka bir takımından alamayacağını düşündü. yoksa, şu an takım içindeki rolü kabul edilebilir değil, ama ediyor.

bu takımda carlos boozer yokken sen vardın. all-star olduğun sezon, çakal carlos "sakatlıktan mustaribim" ayaklarında, kahverengi takım elbisesiyle kenarda takılırken, o sene ligin en güçlü ekipleri olan phoenix ve san antonio'ya karşı takımını sırtlayıp haftanın oyuncusu seçilen sendin, play-off'lara takımını taşıyan da. tim duncan'a karşı 31 sayı 11 ribaundu boozer yapmadı.

sonra ne oldu? boozer düzeldi. 4 numaradan 5'e kaydın. ve bu vakitten sonra sahadaki varlığın beşi oluşturan beşinci olmaktan öteye geçmedi. sen üç sayı çizgisi etrafında dolaştıkça boozer istatistiğe oynadı. o istatistik yaptıkça utah batırdı. tamam, adamın üst düzey bir alçak post oyunu var, peki başka? savunmada elini kaldırmaya tenezzül etmeyen bir soytarı için feda edildin göz göre göre.

şunları yazıyorum, çünkü bu muameleyi hak etmiyorsun. uğruna harcandığın adam beş para etmez. inan, millsap olsa şu isim bu kadar gam yemem. allah aşkına dön de geriye bir bak. bu, meksikadan fırlama çete lideri kılıklı carlos'un, hücumun bir numaralı opsiyonu olmasına rağmen utah'a kazandırdığı maç sayısı kaç? peki, senin kaç? kaan kural daha üç beş saat önce söyledi, bu adam winner falan değil. bu adam, ilk üç periyot istatistik yapıp sonra köşeye çekilen adam.

unutma, bu çakal carlos oyunun savunma tarafını tamamen yaradana bırakırken; sen, yao ming'in arkasında nasıl daha kalafatlı dururum diye götten ter akıtıyordun. sen alan açtıkça o gavat boş turnike bırakır oldu. ahh, jarron collins'le falan oynayacaktı bu carlos iti, o zaman görecektik ak götü, kara götü.

neyse, sadete geleyim. hücumda, derron williams'ı, carlos boozer'ı geçtim ronnie brewer'ın, kirilenko'nun bile arkasında kalıyorsun çoğu zaman. kalma. brian scalabrine değilsin sen. sikerim sistemini, jerry sloan'unu. top eline gelince koy götü, oyna postunu.
  • - nba'de nba şampiyonluğu tadan ilk türk oyuncu
    - nba'de haftanın oyuncusu seçilen ilk türk oyuncu
    - nba'de all-star payesini alan ilk türk oyuncu

bunlar yazılı olanlar. bir de son saniye kahramanlıkları, takımına kazandırdığı sayısız maç, üç senedir tek maçta bile oynamamazlık yapmaması, carlos boozer efendi yokken liderliği alıp, o dönünce istatistiklerinden feragat etmesi vs. vs.

bu arada detroit pistons'ta oynarken üçlük attığı için memo'yu oyundan alıp azarlayan larry brown işsiz kaldığı için evinde otururken, mehmet'in üçlükleriyle all-star payesini alması da çok manidar bir durum. nasıl seçildiğinin gerçekten önemi yok, tarih memo'yu all-star olarak yazacak, okur bundan sonra bir all-star saygısı görecek.

bu çocuğu hatırladın mı larry efendi?
  • an itibariyle kendi twitter hesabına reina'da vardar ovası çaldırdığını yazmış. güzel adam ya hep saygı duyardım şimdi sevmeye başlıyorum. boyun eğmeyen sporcu sevilmez mi?
  • nba'de şampiyonluk yaşamış, 1 kez all-star olan 1979 doğumlu emekli türk basketbolcu.

3 mükemmel çocuğu ve güzel eşiyle amerika'da yaşıyor.

kısaca adam hayallerimi yaşıyor. efendiliğine, duruşuna, karakterine hayranım. ailesiyle birlikte mutluluklar diliyorum.
  • ulu önder mustafa kemal atatürk'ün "ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim." sözündeki sporcu bizzat kendisidir. nba'deki oyunculuk kariyeri bitmiş olmasına rağmen çok sevilen ve saygı duyulan bir isim olduğu için önce utah jazz'da, şimdi de phoenix suns organizasyonunda görev alıyor. harika bir ailesi var, instagram'da takip etmekten en keyif aldığım insanların başında geliyor. adam mis gibi düzenini kurmuş, bir yerlere gelebilmek için kimseye yalakalık yapmak zorunda değil. abi seviyoruz seni, gururumuzsun.
hesabın var mı? giriş yap