• babasının yanında çalışıyordur.
  • mezun olur olmaz kamu kuruluşunda mühendis olarak atanmışsa istemesine gerek yoktur. ayın onbeşinde hesabına yatacaktır.
  • ancak geçinebilecektir. aklı varsa daha fazla istesin. ağlamayana emzik yok, daha azına razı oldukça, daha azına çalışılacak insan heeep bulunur çünkü. yok mu odanız filan bi şeyiniz? bi konuşun bence konuyu. yarasın...
  • askerlikten yırtmak için trabzonda umumba ateşeliği yapan ibnelerden farkı olan adamdır. en azından geleceğe dair tek endişesi askerliği değil.
  • geçenlerde tanıştığım insan türü.

m(müdür): x bey iş tecrübeniz var mı?
    x: hayır ama teknik üniversiteden mezun olduğum için her şeye hazırlıklıyım
    m: peki hangi alanda çalışmayı hedefliyorsunuz?
    x: ben proje üretmeyi tasarlıyorum şu an, belki şimdilik küçük işlere de bakabilirim.
    m: maaş beklentiniz?
    x: en 3500 zaten aşağısına çalışmam kesinlikle
    m: peki arazi ekibiyle sizi sahaya gönderelim biraz deneyim olsun
    x: ben yönetiyorum değil mi ekibi?

sonuç: 1. gün sonunda anlaşıldı ki çocuk mezun olduğu okuldan sadece diploma almış. en ufak bir bilgi kırıntısı yada mesleki terminolojide geçen basit bir kelimeden bile haberi olmadan o diplomayı ona veren çok değerli teknik üniversite hocalarına da buradan selam eder, mezun ettikleri çocukların iş yaşamında seri şekilde göt edilmesine olan katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunarız.
  • bizim okulda çok var bunlardan, staj için de işbu maaş için de thy teknikte torpil bulup girerler.
  • bu adama laf edenlere yaklasik 1600 euro'dan bahsettigimizi hatirlatmak gerekiyor sanirim... bir de adamin muhendis oldugunu. universiteden mezun olmus insan 1500-1600 euro'ya full-time calisir mi yahu?
  • ilk işe girerken babama ne kadar maaş isteyeyim demiştim sen 5000 lira iste 3000 verirlerse kabul et demişti. sonuçta 400 liraya çalışmaya başladım. bu arkadaşın babasıyla benim babam muhtemelen bir şekilde tanışıyorlardır. sonu da muhtemelen benim gibi olmuştur.

dip not: sonumu merak eden arkadaşlar üzülmesinler sektör değiştirdim.
hesabın var mı? giriş yap