• her boşluğa sağına soluna bakmadan pat diye atlamalarıdır. sonra da motorcuları fark edin diye bas bas bağırmalarıdır.
    edit1:imla
    edit2: mesajla uyaran arkadaş eklememi istedi; "yol olmadığında fütursuzca kaldırıma atlamaları"
    edit3: ara sokaklarda yayaların arasından zikzak çizerek hayvan gibi gitmelerini de eklememi istedi bir arkadaş.
    edit4: ters şeritten gidip yol vermedin diye bozuk atmalarını da ekleyelim.
  • her ne kadar motosikletlilerin çoğu kabul etmese de, haklı ve geçerli sebeplerdir.

yılın 8-9 ayı her gün işe motosikletle gidip gelen bir motosiklet kullanıcısı olarak yazıyorum. istanbul'da yaşıyorum. evim anadolu yakasında, iş yerim avrupa yakasında.

motosiklet sürücüleri için zaten kurallar konusunda belli başlı esneklikler ve denetime tabi tutulmayan hususlar var. emniyet şeridi kullanma, hız sınırlarını aşma, şerit dışı sürüş, plakası olmayan motosikletler, kasksız kullanan motosikletçiler ve artçıları, motosikletlerin ruhsata işlenmeden şeklinin/renginin ve bütünlüğünün değiştirilmesi gibi konular zaten büyük oranda denetim dışı. ama bizim motosikletli arkadaşlarımıza bakıyoruz, bunlara rağmen yetinemiyorlar. o kadar ayrıcalıklı hissediyorlar ki kendilerini, aşağıda saydığım maddeleri sanki hakmış gibi görüyorlar.

1-istedikleri herhangi bir yere motosikletlerini park etmek
    2-kaldırımı yol haline getirmek
    3-kaldırımda konvoy oluşturmak
    4-kaldırımda yürüyen yayalara korna çalmak
    5-trafik ışıklarına uymamak
    6-yan aynaları kullanmamak hatta o kadar gereksiz bulmak ki, aynalar içe katlanmış bir şekilde trafikte yol almak
    7-trafiğin akış yönünün tersine yol almak
    8-dünya üzerindeki herkes ve her araç kendisine yol vermek zorundaymışçasına korna çalmak
    9-sigara içerek motosiklet kullanmak
    10-bir elde telefonla konuşarak motosiklet kullanmak
    11-bir elde telefonla uğraşarak/yazarak/ekranına bakarak motosiklet kullanmak
    12- araçları aşırı yakından takip etmek

bu listeye yazmayı unuttuğum eksikler olabilir, ama katiyen fazla ya da abartı bir madde maalesef yoktur. üstelik tüm bunlardan bir motosiklet sürücüsü olarak rahatsızlık duyuyorum. yani herhangi bir empati eksikliğinden bahsedilemez. her gün kullandığım güzergahta, yolun dar olmasından ve trafik yoğunluğundan dolayı trafiğe de takılan ender motosikletlilerden olduğumu da belirteyim. otomobillerin 1 saatte geçtiği bir yolda ben trafiğe takılıp en fazla 5 ya da 10 dakika etkilenirken, o kadar dahi beklemeye tahammülü olmayan motorlu arkadaşlar kaldırımlarda vızır vızır yol yapıyorlar.

şunu bir kere aklınıza sokun arkadaşlar: motosikletle kaldırıma çıkıp ordan sürmek ciddi derecede saygısızlık, kabalık, hayvanlıktır. kaldırımda motosiklet sürmenin hiç bir açıklaması veya mazereti olamaz. trafik ışıklarına uymama konusunda motosiklet-otomobil ayrımı yapılamaz. belki motosikletlerin emniyet şeridini kullanmaları gibi kimseye ve hiç bir şeye -neredeyse- etkisi olmayan konularda müsamaha gösteriliyor olabilir fakat bu gibi iyi niyetli uygulamaları kendine hak gören motorcu haddini aşıyor demektir.

show tv idi sanırım, bir haber yapmıştı, "kaldırımlarda motosikletli terörü" diye. aman allahım, sosyal medyada motosikletli arkadaşlar nasıl tepki nasıl tepki! "ben yaz kış hava şartlarına maruz kalıyorsam, o kadar da kaldırımdan giderim" diyenler mi, "sen arabanın içinde klimayla serin serin giderken ben güneşin altında motor üstündeyim" diyenler mi, "trafiğe takılmamak için motora biniyoruz" diyenler mi, "vay terörist demişsiniz, kaldırıma park eden otomobilleri görmüyorsunuz" diyenler mi, ne ararsanız var ama, "arkadaşlar kaldırımdan sürmek yanlıştır" diyen yok. sürekli tekrara düştüğümden eminim, defalarca kez yazılmıştır, söylenmiştir ama arkadaşlar, siz daha kaldırımdaki yayaya, önünüzdeki motosikletli arkadaşınıza saygı göstermiyorsunuz, kimden neyin saygısını bekleyeceksiniz?! toplumda yavaş da olsa bir motosikletli hassasiyeti gelişiyorken, inanılmaz antipatik bir topluluk olma yolunda hızla gidiyor motosikletliler.

not: motosikletliler de toplum ortalamasının dışında değerlendirilmemelidir. toplum budur. "aralara giriyorsunuz!" diye konuşan neredeyse tüm otomobil sürücüleri, fırsat gördükleri ve araçlarının sığdığı her boşluğa, her araya zaten girmektedirler. kaldırıma çıkabilseler, en önce otomobil sürücülerinin de çıkacağından eminim. zırvalamam bu kadar.
  • kaldirimdan yayalarin ustune surerek gitmeleri. isine gelince ben motorlu tasitim bana saygi gosterin, isine gelince kaldirima cik insanlarin uzerine surup korna calarak dat dat dat diye git.

motorlu tasitsan kaldirimda isin ne arkadaşim?
  • kıskançlıkmış. sıkışan trafikte aradan sıyrılıp yoluna devam etmesiymiş.
    a be geri zekalı belki de o "aradan sıyrılma" halin bir sorundur, kural ihlalidir, otomobil kullanıcısını tedirgin eden davranışlarından bir diğeridir. tabi canım kıskanıyoruz. adam gibi kullan canımı ye. ama öyle olmuyor durgun trafikte bile sağdan, soldan, ortadan tepeden nereden olduğunu bile anlayamadığım bin yoldan motorlu sürücüler çıkıyor. her seferinde kafam allak bullak oluyor, tedirgin oluyorum. sana çarparsam bana bir şey olmayacak diye seni önemsemediğimi mi sanıyorsun. gerizekalı herif benim canım çıkıyor her önüme kırdığında. tüh allah belasını versin ya hafifçe dokunsaydım devrilip gidecekti. belki benim çarpmamla birşey olmayacaktı ama arkadan gelen araba çiğneyip geçecekti. ben sadece kendimi düşünmüyorum, seni de düşünüyorum. bu trafik denen nanede neler yaşanabileceğini tüm bakış açılarıyla gördüm. gerekli dersleri çıkardım.

22 yıllık şoförüm. 28 yıldır bisiklet, 26 yıldır motorsiklet kullanırım. 1969 model java'dan tut rus motorlarına, peugeot'dan mz'e suzuki'ye kadar her tür motorum oldu. senin o ikiteker üzerindeyken aklına gelen her bok benim de aklıma geldi. hiç merak etme. ben kararımı adam gibi otomobil-motosiklet-bisiklet kullanmaktan yana verdim. sana da aynısını tavsiye ederim.

kudurturmuş, sensin kuduran!

edit: küfür etme diye uyarıldım. haklı. kaldırıyorum.
  • yaptıkları yüzlerce trafik ihlalinden dolayı olabilir. bazıları:

1. sıradan bir araç gibi hareket etmeleri gerekirken şerit aralardan geçerek ve aniden çıkarak trafik güvenliğini tehlikeye atmaları,
    2. kırmızı ışıkta geçmeleri,
    3. kaldırımlara çıkmaları,
    4. genel olarak trafik kurallarını ihlal etmeleri,
    5. hız limitini hiçe sayarak düz yolda aşırı hız yapmaları; kendilerini ve diğerlerinin güvenliğini tehdit etmeleri ve bunu yaparken bonus olarak aşırı gürültü çıkarmaları...

daha da sayarım ama türkiye'de genelde yapılanlar bunlar.
  • bazen de her şeyi en iyi ben bilirim, sinyal verirken bana soracaksınız göt kalkıklığındandır. tabii motorcu kardeşlerimi anlıyorum çok iyi, türkiye gibi trafiğin hindistan'dan biraz daha düzenli olduğu bir ülkede motorsiklet kullanmak zor ama kabul etmek gerekir ki kendilerinde de ağır bir kezbanlık var. hatta ve hatta trafikte kendilerine hakim olan psikoloji de net olarak sözlükte de dalga geçilen herkes beni sikmek istiyor ile aynıdır.
  • motorcuların trafikte bir araç gibi davranmaması. evet benim motorculara sinirlenme sebebim sadece bu. ne kıskanıyorum ne haset duyuyorum. korkmasam belki motordan binerdim. düşersem ölürüm diye korkuyorum. neyse konumuz bu değil konuya dönelim:
    evet motorcular trafikte bir araç gibi davranmıyor. örneğin arabayı ele alalım. araba denen araç bir alan kaplıyor belli kurallara uyuyor fiziksel olarak yapamadığı için iki araba arasındaki 10 cmden gecmeye çalışmıyor. şeridinde kalıyor vs.ama ben daha hiç normal takip mesafesi kullanan, şerit değiştirme kurallarına uyan ya da araç gibi davranan motorcu görmedim. kırmızıda beklersin gelir seninle diğer araba arasından vıjıt diye basar gider. yav evet aynaları kontrol etmeliyim ama sende o iki araç arasından geçemezsin.bu kadar basit. motorcular trafikte saygı görmek istiyorsa araç gibi davranacaklar. nitekim motorlarda arabalarda birer araç.
    zorunlu ekleme: trafikte her kim ki bir motorcuyu sıkıştırmış kötü davranmışsa şerefsizdir. beğenmiyorsanız ve karşıdaki size uymuyorsa bile saygı duyacaksınız. ben motorcuları düşündüğümden kızıyorum onlara. siz saygı duyun
    edit: imla
  • ikiyüzlülük

trafik kuralları gayet açıkça motorların da diğer araçlar gibi şerit de hareket etmesini belirtirken bunlar istedikleri her yerde istedikleri her şeyi yapabilecekleri inancına sahiplerdir. ama olur da biri kendilerini sıkıştırıp araç muamelesi göstermezse ortalığı ayağa kaldırırlar.
    motorlu kuryeler

kaldırım, bisiklet yolu, emniyet şeridi, ters şerit hepsi çok normaldir bunlar için.
    mağdur edebiyatı

her zaman mağdurdurlar. haksız oldukları açıkça trafik kurallarını ihlal ettikleri belliyse bile.
    orospu çocuğu dayanışması

peşin edit:şimdi adam gibi motosiklet kullanan sözlükçüler baya kızacak. hatta bana laf sokan tonla entry girecek buraya ama önemli değil. eğer trafik kurallarına uyarak insan gibi trafikte seyrediyorsanız diğer maddelerde olduğu gibi bu klasmanın da dışında olan nadir motorculardansınız. keşke sizin gibiler çoğalsa da trafik bir nebze olsun çekilir hale gelse. ama okuyup anlamadan trafikte orospu çocukluğu yapan motorcuları savunuyorsanız da kusura bakmayın bu kategorinin flamacısınız.

neyse peşin editi verdikten sonra anlatmak istediğimi açıklayayım, motorcular arasında çok enteresan bir dayanışma var. örneğin yolda bir motorcuyla diyelim bir otomobil sürücüsü tartışıyor. yoldan geçen başka bir motorcunun gelip de otomobil sürücüsüne kafa tutması hatta kavga çıkarması çok doğal bu ülkede. olayı görmesine ya da diğer motor sürücüsünü tanımasına hiç gerek yok. sonuçta motor dayanışması işin içinde motor varsa o haklıdır kesin. diğer sürücü haksızdır. bu kadar basit. örnek mi? buyrun.

yaklaşık 2 ay önce sıkışık trafikte sol şeritte dakikada 1 metre ilerlemeye çalışırken arkadan çılgınlar gibi bir korna duymaya başladım. artık alıştığım için 2 şerit ortasından ilerlemeye çalışan bir motor olduğunu anlayıp sağ aynaya baktım. benim yanımdaki araç neredeyse şerit çizgisi üzerinde gitti için geçemediği için el kol hareketleri yapan motorcuyu gördüm. baktım orta şeritteki bayan sürücü anlamadı olayı ben biraz daha sola kayarak yol açtım. açtığım gibi arabanın arka tarafına birinin vurduğunu duydum. bu ortadan geçmeye çalışan motorcuyla beraber daha da fantezi peşinde koşan bir mal, benim sol tarafımdan bariyer ile aramdan geçmeye çalışıyormuş. ben sola kaydığım için yolunu kapamışım o yüzden arabayı yumrukluyor.
    arabadan indiğim gibi bir baktım arkamdan bir şerefsiz kasklı daha geliyor. az önce insanlık yapıp ortada yol açıp geçmesine izin verdiğim orospu çocuğunun ta kendisi. ben daha diğerine ulaşamadan bu herif bağıra çağıra üstüme geldi beni itlemeye çalıştı. yok motorculara dikkat etmiyormuşum da öldürmek istiyor muşum da bilmem ne. yaklaşık 2 dakika ona yol verdiğimi trafik kurallarına aykırı davrananın kendisi olduğunu anlatmaya çalıştıktan sonra aniden gelen ilk yumruğu geç farkettim ve kafaya darbeyi yedim. hemen arkasından diğeri de üstüme çullandı. yerde debelenirken açık olan kapıdan elimi koltuk altına sakladığım 3x70+35 lik favori kablomu buldum. trafik üstüne aldığım darbelerin siniriyle araya bir taksi şöförü girene kadar ikisini de bayağı morarttım. sinirimi alamadım arabama yumruk atan 1 numaralı orospu çocuğunun motoruna da devirip birkaç vurdum. daha sonra ilerde olası mahkemeye verme falan olabilir diye taksicinin numarasını aldım böyle bir durumda tankıklık yapabileceğini söyledi. bir şirket aracında orta yaşlı bir bey vardı o da kartını verip dava durumunda kendisini arayabileceğimi söyleyince bindim arabama trafiğin stresini atmış olarak yoluma devam ettim.

o zamandan beri de şerit arasında giden motorculara yol vermiyorum. şeridinde git canımı ye. he 2 araç arasından ben geçerim diye götüne güveniyorsan da buyur geç. ama olur da şerit ortasında giderken dar gelip geçemiyorsan deli gibi arkamdan korna öttürme. çünkü sinirlerim zıplıyor
  • kaldırım, ters yön demeden bam güm kullanmalarıdır.
  • şimdi hem araç hem motor kullanan biri olarak gözlemlerimi yazayım efendim. şimdi bu motorcu camiası temelde ikiye ayrılıyor. biri motoru kurallara uygun kullanmaya çalışıp, elitist bir modda takılanlar. hepsi saray soylusu gibi takılıyorlar. onlar için motorculuk en hakikii duygu. kameraya sürüşlerini çekiyorlar akşam analiz ediyorlar. ekipmanları tam eğitim alınmadan motora binilmesine karşılar vb. altlarına maddi duruma göre görece iyi motorlar var.
    bir de apaçi tayfa var. bunlarda ekipman ve eğitim yok. kuryeler bir nebze ama özellikle dandik restoranların dağıtım elemanları, kenar mahalle apaçileri hep burada. altlarında ya dandik scooter var, yada devasa motorlar var kask dirsekte, aynalar kapalı altlarındaki motor 300 e vuruyor. bunların sayısı fazla ve motor kazalarında en çok bunlar ölüyor.
    trafikte hayvanlık yapanlar da bunlar. araba kullanırken de motor kullanırken de bunlardan çekiniyorum en çok.
    insanlar aslında ikinci gruba gıcıklar. ama forumlarda sözlükte aktif olanlar birinci grup. haliyle herkes birbirini başkasının hareketi üzerinden eleştiriyor. motorcu taksiciye, trafik magandasına uyuz. araba kullanan dağıtım elemanına sinirli birbirine giydiriyor habire. magandanın ve apaçinin olaydan haberi yok. aynen devam.
hesabın var mı? giriş yap