• (bkz: söbü)
  • bikini de bu kafadan çıkmıştır. ezdirmem. *
  • olaylara teknik ve mekanik bakınca eşimin bana kimi zaman alaylı bir şekilde "mühendis kafası işte noolacak!" şeklinde sarf ettiği sıfat tamlaması.

işyerinde teknik konular, imalat hattı, kalite, ürün, istatistik, problemler, çözümler, hesaplamalar, süreç analizleri falan gibi konularla sık sık uğraşınca evde de sorunlara benzer yaklaşımlarla sınai çözümler üretir, sorunlara bu şekilde öneriler verir hale geliyor insan bir süre sonra. bu çözümlerin tabi ki estetik, duygu ve insan tarafları biraz zayıf olabiliyor doğal olarak.

bir nev'i "teknik odun" olma durumunu yansıtır bu kafa.
  • geçenlerde katıldığım bir etkinlikte bozuk olan maketin kolunu, yanından geçen her kişinin düzeltmeye çalışmasıyla gözlemlediğim kafadır. çünkü katılımcıların hepsi mühendisti.
  • hayattaki her şeyi denkleme koyarak çözmeye çalışan kafa..

formüldeki bilinmeyenler arttıkça kasan, parantez içindekileri yapmadan diğerine başlamayan şahaneli dimağ sahibi kişilerdir..

lakin hayat öyle işlemez.. pi'yi 3 alamazsın ve o virgülden sonra gelen sonsuzluk seni yer bitirir..
  • mantık kafası. her olaya mantıkla yaklaşan, çözümleme yapmaya çalışan kafa. o kafa benim kafa.
  • buralara yazılar yazmamızı mümkün kılan kafadır.
  • ne yazik ki basarili bir ust duzey yonetici olabilmek icin kisinin siyrilmasi ve aşmasi gereken kafa. cogu muhendis bu kafanin çok sahane bir sey oldugu yanilgisina kapilip kendilerini asamadiginda sirket dunyasinda bir yerlerde takilip ilerleyemiyor en azindan iyi sirketlerde.
  • "lakin hayat öyle işlemez.. pi'yi 3 alamazsın ve..."

hiçbir mühendis pi'yi 3 almaz. hatta 3,14 bile almaz. pi'yi pi alır. atıp tutmayalım.
  • her şeyi kanıtlama derdindeler. 2 mühendis yan yana gelirse yarra yediniz. kaçın.

geçen ben bunlardan iki tanesine denk geldim. eleman konuşmanın bir bölümünde bana şöyle dedi, "kardeşim karşında boş adamlar yok, hemen anlarız ne demek istediğini, karşında zaman makinesinin icat edilemeyeceğini kanıtlamış adamlar oturuyor." o da taşşaktaydı gerçi de frekansı yakalayamazsanız. zor.
hesabın var mı? giriş yap