• ankara milletvekili murat emir ve yazarlar zirvesi neticesinde ortaya çıkan sonuç metninde, zirvede neler konuşulduğu ana hatlarıyla aktarılmıştır.

...

(22 ağustos 2015 cumartesi günü 15:00’da ankara 2. bölge cumhuriyet halk partisi milletvekili murat emir ile yapılan toplantımız, katılımcıların kendisini tanıtmasıyla başladı.)

anarax: mecliste 550 kişinin içindesiniz ve tüzüklere uymak zorundasınız ama bireysel olarak proje ortaya koyma niyetiniz var mıdır? tekrar mecliste olduğunuzu varsayarak soruyorum, bireysel olarak herhangi bir konuda yasa tasarısı hazırlamak gibi bir niyetiniz var mı?

murat emir: kendimi sosyal demokrat olarak tanımlıyorum chp’nin duruşunun dışında bir tutum belirlemem olası değil ama ben ne yapmak istiyorum ve nasıl bir vekillik hikayesi oluşturmak istiyorum diye kendime sorduğumda sağlığın temel bir hak olduğu ve sağlık hakkının piyasaya terk edilmediği bir sistem oluşturmak istiyorum. sağlık alanında ciddi sorunlar olduğunu görüyorum ve akp iktidarının büyük başarılar gibi topluma sunduğu, toplumun da özellikle akp iktidarının ilk yıllarında daha önceki sağlık sistemine kıyasla ağır sorunları olması yüzünden olumlu biçimde algıladığı duvara dayanmış bir sağlık politikası var.

sonunda: nerede kırıldı bu politikalar?

murat emir: sağlık alanını özelleştirdiler öncelikle küçük yatırımcılara sağlık yatırımları konusunda ulaştılar. sgk fiyatlarıyla, devlet hastaneleri kamu eliyle verirken özelden de bunu satın alabiliriz dediler, özel sektör açısından karlı bir durum olduğu için bu çok çekici geldi. ama bunun nitelikli biçimde bunun işletilemeyeceğini gözden kaçırdılar. tabipler odası da chp de bunu çok önceden biliyordu ve biz bunu söz konusu etmiştik. bu sistem, dünyada denenmiş ve çökmüş bir sistemdi. seçimlerden önce afişler astılar çözüm süreci başlattılar, istediğim her hastaneye gidiyorum diye reklamlar yaptılar ama türkiye’de istediği her hastaneye gidebilen kimse yok, nereye gitsem sordum. dar bir kesim bu olanağa sahip ve onlar bu hizmete ulaşırken kademe kademe kamu hastanelerinin içi boşaltıldı. hacettepe üniversitesi hastanesi şu anda hemşire bulamıyor. çok basit protezlerin bile ödenemeyeceği noktaya gelindi. yaklaşık 13 başlık altında para kesiliyor insanlarımızdan. hiç sıra beklemedik gittik hemen muayene olduk denilen sistemde makyajlanmış abartılmış kışkırtılmış bu sistem işlemiyor.

ankara’da beş tane özel hastane açılmış onların para kazanması için büyük hastanelerin, yani hacettepe’nin, numune’nin çökmesi lazım.
    sağlık bakanlığının şu andaki sistemi sscb’nin sistemini andırıyor. lösev vakfı bir vakıf hastanesi kuruyor, çok ciddi ve nitelikli bir hastane inşa ediyor ancak çivi çakmak için bile onay almanız gerekiyor, çok ciddi durdurmalara tabi bir sistem var. çocuklar onkoloji hastanelerinde tedavi olacak imkan bulamıyor çünkü bu hastaneye kadro vermiyorlar, “ben buna kadro verirsem bende doktor kalmaz” diye düşünüyorlar.

türkiye’de her şeyi devlet dağıtır, kimse para kazanmaz, yukarıdan aşağıya kimin ne yapacağı devlet sistemi tarafından belirlenir, kariyer bile. türkiye böyle bir ülkedir. muhalifseniz geminiz alabora olur. böyle hukuksuz, haksız bir düzenimiz var maalesef.

laranja: izninizle ben biraz partiyle ilgili soru soracağım. geçtiğimiz dönemde belediye başkanıydınız ve ben de uzun yıllardır partiyi yakından takip ediyorum. seçimlerden yirmi-yirmi beş gün öncesinde partiyi aradım, oyların kayıt altına alınmasındaki riski düzelten bir programımız olduğundan bahsettim, isterlerse gelip sayıyı alıp kaydedebileceğimizi söyledim. bir taraftan da oy ve ötesindeyiz ama chp’nin ihtiyacı olan okullarda biz gelelim müşahitlik yapalım şeklinde bir öneride de bulundum. ama her şey halloldu, yazılımı dışarıdan bir firmadan aldık dediler. ancak son seçimlerdeki oyların toplandığı merkezde müşahitlerinizin yarısı yoktu. belediye seçimlerinde çok büyük bir teknik hata var, chp müşahit sistemini kendi içinde kuramadığı için belediye seçimlerinde twitter ve whatsapp üzerinden oy pusulalarını istedi. bunu görünce genel seçimlerden önce biz de böyle bir veri sunabiliyoruz standart sapmasını minimum indirerek size bir hizmet verelim dedik. müşahitlerden gelen bilgileri çok seri toplarız dedik ama gerek görülmedi. standart sapmayla oy ve ötesi 2.2 ile hesaplarken, chp %9.7 çıkardı. bu chp’deki sayımda doğru bilginin geç geldiğini gösteren bir sapma. oy ve ötesi daha başarılı, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

murat emir: 2014 seçimlerinde ankara’nın birçok bölgesinde de ülke genelinde de oylara yeterince sahip çıkamadık. toplumun büyük bir kısmında oyların sayılmadığı boşa gittiği gibi bir algı var ve yersiz de değil. insan kaynağı sorunu var,iyi niyetligönüllü sorunumuz var, organizasyon sorunumuz var. ama 2015 seçimlerinde büyük oranda bitmişti bu sorun. burada asıl konuştuğumuz ıslak imzalı tutanakların alınması ve genel merkeze ulaştırılıp layıkıyla sayılması.
    erdal aksünger ilgilendi bu seçimlerde, oylarımız sayıldı sandıklarda da sorun çıkmadı. biz hazırlıklıydık toplasanız on tane görevli eksiği ya oldu ya olmadı. bu anlamda chp’de samimiyet sorunu var iyi niyet sorunu var özellikle insanları aktif olarak siyasete katma konusunda ciddi sorunlar var, gençler özellikle.
    chp’nin olanaklarının çarçur edilmesi gibi bir sıkıntı var.
    biz büyük bir partiyiz, örgütsel bir yapımız var örgüte girişler elbette açık olmalı ama kişiler belli bir kriteri karşılıyor olmalı. seçimlerden önce birçok girişimci oldu ama her ben yaparım diyeni de kabul edemeyecekleri aşikardır. lütfen yanlış anlamayın bunu şahsınıza yönelik söylemiyorum.

anarax: 29 ağustos’ta delege seçimi var yetmiş yaşında dede geliyor kırk yıldır partiliyim delege olacağım diyor, yıllarca bu şekilde devam etti, ben dört yıllık avukatım ama ben delege olamıyorum. bu partiyi dedelerden kurtaramıyoruz gibi bir sıkıntıları var.
    genç bir adamım ve kendi çabamla bir yerlere geldim, bu parti bana ilçe seçim kurulu üyeliğini verdi. eğer gerçekten inançlıysanız ve bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız mücadeleci olmak lazım. bu yüzden gençler olarak mücadele edelim.

baris unver: mücadelemi anlatmak istiyorum. mart ayında chp’ye üye olacağım dedim ve ceketimi giyip genel merkeze gittim. şevkle “ben chp ye üye olmaya geldim” dediğimde “online olarak üye olmanız gerekiyor” dediler. bu tavır karşısında çok şaşırdım, inat ettim ve geri dönmem dedim. sonra üst kata yolladılar beni ve üyelikleri, gidişatı anlattılar. danışmaya dönüp bu duruma kızdım. buraya kadar gelmiş birinin geri çevrilmemesi lazım dedim.
    bu sefer beni alt kata yönlendirdiler, orada gençlerin olduğunu söylediler ancak gittiğimde komple dede çıktı. o gün öyle geçti tüm katlara gittim geldim, ayrıca müşahit olmak istiyorum dedim, üye oldum kartım vardı. ama sonrasında müşahitlik konusunda hiç aranmadım o konuda hak veriyorum gülin’e müşahitler istenmiyor gibi bir durum var sanki, o kadar insan var biz kendimize yeteriz kafası mı dışarıdan adam almayalım kendi adamlarımızı kullanalım niyeti mi bilmiyoruz.

murat emir: bu tartışmayı şöyle yapsak daha verimli olur. gençlerin, genç akılların siyasete katılımında sorun var, chp siyasetine katılımda büyük sorun var bunu nasıl çözeceğimizi konuşmamız gerekiyor.
    chp’de yeni insanlarla onların bekledikleri düzeyde, onların bekledikleri olgunlukta verimli olabilecekleri bir alanda karşılaşamadığımız açık. bunun çözümü ne olabilir bunu tartışmamız gerekiyor.

ben ön seçime girdim tabanımız genç istiyordu, beni de genç saydılar (gülüşmeler) bizim partide gerçekten genç ve kadın arayışı vardı. kadın olduğu için seçilen çok arkadaşımız oldu seksen beş milletvekili önseçimle geldi tabanımızın buna değer verdiği açık ve bu da bir artı. 55-60 yaşlarında arkadaşımız partiye emek vermiş biri ama ona da yaşlısın diyorlar adam da onbeş yirmi yıldır siyaset yapma fırsatı vermediler ki diyor. haksızlıklar oluyor ama durum bu maalesef.

- deneyimi kendi içlerinde sağlayabilir ve gençleri parti içinde eğitebilirler.

murat emir: "arkadaşlar, gençler, kadınlar siyasette olsun demek bir şeydir", "ermeniler chp’de olsun" demek bir şeydir ama birisi ermeni diye ya da kadın diye oy alıyorsa ya da genç diye oy alıyorsa yanlıştır.

benim kastettiğim şu; türkiye siyasetinde kadınlara karşı da azınlıklara ve gençlere karşı da bariyerler olduğunu ve bu bariyerlerin haksızca olduğunu kaldırılmaları gerektiğini biliyorum ama tartarken niteliklere bakmak gerekiyor. kadın olmak oy vermemiz için yeterli olmasın. ya da ermeni olmak ya da başka bir şey olmak.

tulaywitch: ben de pozitif ayrımcılık istemiyorum, kadınları atıl bulunan yerlere yerleştirip süreçlere dahil etmiyorlar.

murat emir: kadını seçiyorsunuz ve hala erkek egemen etkiyle konuşuyor kadınlar. bu da üzücü bir şey. ben kocam olmadan yapamam edemem diyen insanlar var.

anarax: bir evrim var, yavaş olsa da bundan önceki seçimlere göre mecliste böyle bir durum var.
    benim bir gücüm olsa gençlik kolları başkanı olsam hepsini feshederdim. hepimiz bunu isteriz ama bunu yapabilecek dinamiklere sahip değiliz. devrim yapamıyorsak evrim yapacağız.

laranja: diğer partilerin pr çalışmalarını izlediniz mi? ali tarhanla çalıştı chp. son yıllarda gördüğüm en başarılı çalışmaydı.
    reklamlar ülkedeki insanların durumunu okumak için uygun veriler. genel anlamda baktığınızda küçük şehirlerde köylerde chp başarılı mıydı sizce?

bir de şöyle bir sorum olacak, biz de chp’ye girdiğimizde hiçbir ilgi yok acaba bundan mı kaybediyor chp? ya da mahallelere inip de muhtar seviyesine müftü ya da imam seviyesinde konuşulup chp’nin anlatılmaması mı nedeni bunun?

murat emir: sorunun cevabı kendi içinde anlattığınız şeylerin hepsi birer sebep. chp her düzeyde, toplumun mikro düzeydeki dişlilerinin arasında girebilse zaten biz de “onlarız” ama nedense biraz yukarıda duruyormuşuz gibi bir tutum sergilenince iletişim az oluyor. bu iletişimin artması lazım bunun için aklın artması samimiyet ve kararlılıkla enerjinin artması lazım, bunun yerleşmesi lazım. toplumda büyük bir kutuplaşma var. beni götürün kazan’a orada oturayım beş gün ama bir kişinin oyunu alırım çünkü kopmuş orada zaten. temel sorunun oradaki ayrışma olduğunu anlatmaya çalışıyorum köy kahvesine gidip oturunca buradan üç tane oy alırız diyerek çıkmıyorsunuz en azından bizim samimi insanlar olduğumuzu ve çalıştığımızı görmüş oluyorlar.

laranja: chp seçimlerden beş sene önce başlamıyor ama iletişim çabasına son dört ayda başlıyor.

murat emir: ben yarın kazan’a gidiyorum, iki hafta önce de oradaydım.
    biz önseçimle geldik önseçim bu konuda çok önemli partinizin tabanıyla iletişim kuruyorsunuz, söz veriyorsunuz geleceğim diyorsunuz bir şekilde iletişiminiz oluyor ama büyük bir yalancı değilseniz sözünüzü de tutuyorsunuz atanmış olsanız umursamazlar altı ayda bir gidin ama seçimle gidince neredesin derler insanlar, önseçim bu yüzden bir mesafedir.

ben twitter’a geç başladım medyayla iletişimim çok iyi değil. ancak bunun gerekliliği ortada. adım murat emir metin şeklinde geçiyor. halbukibir ikinci ismim yok. medyada öyle yer alıyor bazı karışıklıklar, bi yerde başlayan hata yüzünden.

- seçmeni çok büyütüyorsunuz konuşma tarzından bile bunu çıkartmak mümkün bu ülkede allah satıyor, allah razı olsun. kemal kılıçdaroğlu sağ seçmen üslubuna yakınlaştırınca bile sempati kazandı.

murat emir: siyasi hat darken özgürlükleri savunmaktan söz ediyorum hala türbanla ilgili sıkıntıları temizlemeye çalışıyoruz, herkesin hakkının savunduğumuzun görülmesi gerek. bizim olduğumuz toplulukta başörtülü kadın az ama gelirse çok rahat eder kimse olumsuz bakmaz. hepimiz hoş karşılarız. chp bu anlamda öyle bir siyaset götürmüyor.

tulaywitch: kronik bir chp’liyim ama isteyerek severek oyumu atmıyorum terör konusunda chp’nin ölü taklidi yapması iki taraftan da oy devşirme amaçlı mı?

murat emir: ölü taklidi değil, chp öteden beridir terör sorunu konusunda bir sorun yaşıyor. chp’nin kendi tarihsel köklerinden getirdiği bu soruna karşı çok ciddi duyarlılığı ve çözümü var.shp’ninkürt raporu var elimizde üzerinden 25 sene geçmiş olsa da güncelliğini koruyor, öteden beridir bizim nerede durduğumuz bellidir. cumhuriyet’i kuran parti olarak bu bayrağın altında milli birliğimizi koruyarak, sorunu meşru zeminlerde meşru muhataplarla tartışmak gerekir.
    çözüm süreci diye bir şey yaptılar ama ne olduğunu bilmiyoruz, gelin anlatın diyoruz yok diyorlar, bizi de dahil edin diyoruz yok, kürt tarafı chp’yi kemalizm’i ülkeye dayatan taraf olarak görür. masayı kim devirdi, nereden devirdi bilmiyoruz ama bu süreç bir tane adamın tek başına iktidar olma arzusu yüzünden işlemiyor.
    bu sorunu çözersek biz çözeriz. türkiye’nin canı yanan insanları bunu çözer, eşitlik temelinde, özgürlük temelinde, misakı milli sınırları içinde herkesin katkı vereceği meşru bir çözüm gerek ve asla uyku falan yok. biz barışın yanındayız. insanlar öldüğü zaman varlığımızı gösteriyoruz ayrım gözetmeden diğer yolların çıkmaz olduğunu gösteriyoruz. toplumda bunu çözerse chp çözer yaklaşımı yavaş yavaş oluşuyor.

insanların acı çektiği her yerde yanlarında olurum. chp milletvekiliyim hiç ayrım gözetmem ama orada pkk bayrağı olacak mı hdp olayı domine edecek mi bunu önemserim. istanbul’da bir barış toplantısı yapıldı demirtaş konuştu, demirtaş konuşuyorsa chp de konuşur. kürtler de temel hakları noktasında haklarını veren herkesi hdp’li olarak görmek istiyorlar ama buna gerek yok.

- bağımsız kürdistan istiyorlar buna ne diyorsunuz?

murat emir: isteyebilirler, o kadar. biz de bağımsız türkiye istiyoruz.

geçen güdül’e gittik şehit cenazesine, mhp’li adamlar ama orada asla siyaset yapmıyoruz. ama aile siyaset konuşmak istiyor acısı var, bir vekille konuşmuş olmak istiyor, diyorlar ki bu mhp’den hiçbir şey olmaz. chp bu bayrağı tartıştırmıyor,chp’nin durduğu yer misakı millidir. biz bu sınırı tartıştırmıyoruz bölünme üzerinden konuşmuyoruz. kürtlerin hakları var ve bunları isteyenlerin susturulmasından yana da değiliz.

sapiokk: genel seçimlerde çok iyi propaganda starejisi yapıldı. vaatler ve politikalar harikaydı. peki 1 kasım seçimlerinde nasıl bir strateji uygulanacak?

murat emir: propagandaya izin vermeyeceğiz, alttan hdp’yi desteklemedik, saldırmadık da,zaten biz kimseye saldırmayız. bizim işimiz akp iktidarıyla, bu ülkeyi uçurumun kenarına getirdiler. biz hdp’yi desteklemeyiz ama çok rahatsız olduğumuzu da söyleyemem. özellikle ikinci bölgelerdeki çalışmalarda, batıkent gibi bölgelerde daha özenli davrandık. bu bölgelerde oldukça fazla bulunduk, bu bölgelerde stratejik oy kullanmanıza gerek yok, hdp barajı zaten geçiyor şeklinde bilgilendirme yaptık. bu şekilde oy verirseniz bir sosyal demokrat arkadaşın vekil seçilmesini önlemiş olursunuz diye belirttik.
    burada yapılan en önemli iş ön seçimdir. ysk’nınne yönde görüş vereceği de önemli. bu ön seçimle nispeten taban taleplerinin hoşuna giden, daha solda duran, halkın içinden adaylar çıkma fırsatı oldu; bu hamle hdp’ye yönelik kayışı durdurmaya yönelik bir hamleydi.

baris unver: en yakın rakibinizle aranızdaki farkı ciddi bir şekilde artırmak için parti olarak kısa ve uzun vadeli planınız var mıdır?

murat emir: üye sayısı önemli, çünkü bir aile oluyor oluşturuyorsunuz, bu anlamda üyelik kolay artık. genel başkan gelmeden üye olamamıştım ben. artık internetten bile olabiliyorsunuz. bence seçme seçilme hakkı söz konusu olduğunda nitelikli üyelik önemli. aksi halde başka türlü bir kast sistemi oluşuyor.
    tıp doktoruyum ben ve doktorlar dünyada işini sürdürmek için kredisini belli bir düzeyde tutmak zorundalar. oy vermenin kuralı iki saat ders dinlemek olsa üyelerin yarıdan çoğu gelmez.

xavininarapasi: neden milletvekili oldunuz?

murat emir: ben başından beri siyasete meraklıydım. birinci neden zaten siyaset, mecliste siyaset yapmak demek yasamaya dahil olmak demek bu anlamda öteden beri bir ilgim vardı.

- neyi değiştirmek istiyorsunuz?

sağlık alanında herkese erişilebilir nitelikli ücretsiz sağlık hizmeti istiyorum.

yine genel konuşacağım, ben hiçbir şeyin hele hele bu kadar büyük bir ülkede bir kişinin sadece bir projeyle bir şeyleri değiştirebileceğine inanmıyorum. ben şu anda şehir hastaneleri üzerinde çalışıyorum, ihalelerde nasıl saçmaladıklarından tutun danıştay kararlarını yönetmeliklerle nasıl düzelttiklerine kadar her şey var burada.kamu hastaneciliğini mutlaka güçlendirmek lazım buna dönük projeler üretmek lazım bugün yapacağımız bambaşka bir noktadan bu sağlık sisteminin temelini eleştirmek.
    ben şunları değiştirmek için siyasete girdim lafı iddialı bir laf ama hayatımın her zamanında söyleyecek sözüm olduğuna inanıyordum örgütlü siyaset içinde bunu yapmanın iyi bir noktası vekillikti.
    ben sosyal demokratım. bu anlamda evrensel sosyal demokrasi ilkeleri ne söylüyorsa detaylandırabiliriz,bunun türkiye’de olmasına yönelik çalışmalar yapıyorum ve yapacağım.

baris unver: gençlik kolları dışında bir yöntemle bunu yapmanın bir yolu var mı, tavsiyeniz nedir?

murat emir: orada bir kriter, bir kapı olacak.geçilmesi gereken bir eşik olacak, eşikten sonra önün açılacak. kariyer anlamında değil belki ama örgütlülük içerisinde neler yapacağını bulmak iyi bir adım.
    örgütlülüğün sorunu bu, orada bunu buluyor olması gerekiyor gençlerin. chp’de siyaset yapmak istiyorsa örgüte girmesi lazım ama genel merkeze girmekle olmuyor bu. o da bir katkı ama eğer siyaset yapma niyetiniz varsa hangi ilçedeyseniz oradan başlamak mümkün.

van damme: chp’nin seçim reklamlarında ekonomik anlamda durumu anlattığını gördük. tarım politikası ne olacak? tarımdan zarar ediyoruz çünkü. ayrıca turizm alanında memlekete gelen her turistte beş dolar zarar ediyoruz. özellikle turizm politikasında ne yapılacak?

murat emir: seçim konusunun vardığı noktanın anlaşılabilir olması çok önemli. turizmle ilgili sorunları çözeceğiz demenin karşılığı nedir?
    turizmde bir sorun var, kıyılarınızı olağanüstü şekilde talan etmişsiniz, çevrelemişsiniz kapatmışsınız, bizim insanımız orada asgari ücretle çalışıyor. turizm gelirleri bize dönmüyor. kirlilik ve doğayı kaybetme konusunda çalışmalar yapılabilir.
    tarımda ise halkın algısı şu: dervişin uyguladığı reçeteler sonucu türkiye tarımda üretmeyen ve ithal eden bir konuma düşmüştür. her yıl trakya büyüklüğünde bir alanı kaybediyoruz, geriye giden bir tarım var ve her türlü girdi dövizle yapılıyor. cumhurbaşkanı et fiyatlarını düşürün diyor, herkes birbirine bakıyor. hayvancılık bitmiş, mera bitmiş.
    chp’nin tavrı ortada, üretim desteklenecek. tarım girdileri düşecek.
    üretim aşamasının desteklenmesi, tarım borsalarının köylünün emeğiyle köylüye dönmesi, aracının kaldırılması, üretimin planlanması gerekiyor.

bunları yapmak için hain olmamak lazım. bu ülke kendine yetecek bir ülke. amerika’nın apple gibi bir markası var ama tarımsal üretimde de en önde. burada tekstille, pamukla, bulgurla, nohutla uğraşmayın dediler. ülkede öyle bir hava estirdiler.
    fransa, ispanya, hollanda hepsine bakalım gelişse de tarımsal üretimden vazgeçen bir tane ülke yok.

sonunda: mültecilerle ilgili ne yapılacak peki,suriyelileri evlerine geri gönderme meselesi gerçekleşecek mi?

murat emir: yeryüzü hepimizindir bu insanlar yurtlarından koparılmışlar ülkemize sığınmışlar. bu insanları burada finanse etmek zor. dünya ülkelerinin dikkatini çekmek, kaynak getirmek, kamplar inşa etmek vb. gereklilikler var. bu şekilde siyasi rant için vatandaşlık vermek,suriye’yi karıştırmak çok kötü. yapılacak çok şey var ama gerisingeri göndermek değil yöntem.
    bu bizim dünya görüşümüze uygun değil bu faşizm. insan bizim için en değerli varlıktır. tabiyetinin neresi olduğu önemsiz.

baris unver: akp duygulara oynarken chpmantığa oynuyor; neomarketing. ama ilkel beyne oynayan daha avantajlı oluyor.

murat emir: o fikirleri bende okudum, burada önemli olan şu: bildiğimiz şeyi pazarlamak gerekiyor ama o şeyi siyasal açıdan içeriksizleştirdiğiniz zaman geride bir şey kalmıyor.
    buradaki risk siyasal içeriksizleştirme, popülizm bir yere kadar kabul edilebilir ama herşey bununla olmaz. deterjan satar gibi parti satılır düşüncesi yanlıştır. bu anlamda bizim kampanyanın yanlışları da çoktu. özellikle sosyal demokrat bir parti açısından bu çok önemlidir. son noktada partimizin geniş halk yığınlarına, ezilenlere, dışlanmışlara hitap etmesi önemlidir. biz böyle bir partinin tabanı olarak siyaset yapıyoruz. bizim bıçkın delikanlılara ihtiyacımız olamaz. dolu, hazırlıklı, dürüst, temiz insanlara ihtiyacımız var.

zirve 3 saat olarak planlanmış, soru-cevap tadındaki prototip de genel sohbet havasına evrildiği için tek başına yazma işini götüren kalemdefter olağanüstü çaba ile ekleyebildiği kısımları dahil etmiştir. metinin toparlanması noktasında da neolacakbenimbuhalim’e sonsuz teşekkürler, zira okuduğunuz bu metin iki yazar sayesinde oluşturuldu.

3. zirvede görüşmek üzere!
  • ters manyel yapmış... anlayana tabi *
  • burada her gün chp’ye sövenlerin derdinin ne olduğunu bir kez daha gösteren adam.

istediğiniz kadar havlayın durun, her zaman en sonunda gerçekler ortaya çıkar.
  • şuan habertürk'te nagehan alçı ve galip ensarioğlu'na hukuk dersi veren chp'li siyasetçi.

nagehan alçı ciyaklamalarıyla üste çıkmaya çalışsa da, murat bey hiç aman vermiyor.

kendisini ilk defa görüyorum tanımam etmem ama, haktan vazgeçmeyen, gerçekleri söylemekten korkmayan bir yapısı var.
  • an itibari habertürk’te nagihan alçı’yı tokatlamaktadır. bu gerizekalıya hukuk dersi vermiş ve bütün hukuksuzlukları, yüzüne çarpmıştır.

hukuk katledilerek hadi chp biz yenildik bidaha diyerek seçim olmaz.
  • oh yahu habertürk’teki yayında biraz olsun rahatlattı.

yahu günlerdir birileri çıksın da pat pat gerçekleri vursun diye bekliyorum. oy nasıl sayılır, nasıl birleştirilir, geçersiz oy nedir bilmeyen adamlar günlerdir ampır ampır konuşuyor. saçlarım ağardı, tırnak kalmadı elimde. ağzına sağlık.
  • https://twitter.com/…era/status/1311575987478433793

paylaştığı belgeyle herkesi uyandırmıştır. teşekkür edilesidir.
  • milletin vekili tabirini hak eden nadir insanlardandır.
    halkın kandırılmasına göz yummamış, gerçekleri ifşa ederek hükümeti itirafa zorlamıştır.
    gerçek bir doktor gerçek bir vekil.
    var olsun .
  • bu gün katıldığı kübra par programında neden chp ye oy vermemem gerektiğini göstermiş y-chp ankara milletvekili.
  • gösterdiği belgeyle pandemide vaka sayılarının gizlendiğini ispatlayan milletvekili.

https://twitter.com/…tatus/1311367078876676100?s=19
hesabın var mı? giriş yap