• adamın her hali karizma dedirten halidir.
  • foto yanılmıyorsam trablusgarp'da çekilmiştir.

(bkz: atase)

edit: döneme ilişkin, askeri haritalar da içeren, türkçedeki en iyi -ve belki de tek spesifik- kaynak olarak;

1911-1912 osmanlı-italyan harbi ve kolağası mustafa kemal; haziran 1985-ankara, hazırlayan: atase; yayımlayan: kültür ve türizm bakanlığı, genel yayın no: 597/atatürk dizisi no: 20, baskı adedi: 10.000
  • yalarım

edit: bir fetiş nesnesi olarak değerlendirmek gerek. ben ironi olsun diye yalamıştım ama hoşuna gitmiş insanların
  • bu da ne denli kirlidir emin olamadım ama üstteki bağlantıdaki fotoğraftan ziyade şudur:
    http://galeri7.uludagsozluk.com/…ı-lider_333254.jpg

bu bildiğimiz baba bir full beard:
    http://galeri13.uludagsozluk.com/…ğrafı_1221849.jpg
  • her hali mi yakışıklı olur bir insanın sorusunun cevabıdır.
  • (bkz: gurban olurum)
  • karizma..
  • her hali karizmatik olan adam.
  • her zaman olduğu gibi yine karizma (yunanca doğuştan gelen) kelimesinin hakkını vererek insanı etkisi altına alan trablusgarp fotoğrafıdır. direnişi baltalayan arap komprador takımının başı olan ağanın "huzuruna" tek başına girip onu adamlarının yanında tehdit ederek hizaya çektiği şehirde çekilmiştir. mustafa kemal, buraya enver paşa ve ali fuat beyler gibi gönüllü olarak gelmiştir. mustafa kemal'in aynı yerde silah arkadaşı fuat (bolca) bey'in anılarında aktardığı biçimde söylersek burada kıyamet gibi bir şarapnel yağmurunun ortasında kalarak seken bir kaya parçası yoluyla gözünden yaralanmıştır. bu seken kaya parçası bir kireç taşıdır ve kuvvetle muhtemeldir ki gözünü vatanı için gönüllü olarak gittiği trablusgarp'ta kireç taşı yanığıyla kaybetmiştir. nitekim bazı fotoğraflarında belirginleşen sasiligi bu yaralanmanın bakiyesidir.
  • atatürk'ün hemen hemen tüm fotoğraflarını görmüşlüğüm var .umum içinde karizması, ayrı, farkedilir görünmesi dönemin fotoğrafçıları tarafından oluşturulan bir teknik sanırdım . bu kanatim , atatürk olmadan, ön plana çıkmadan önceki fotoğraflarını görünce değişti .net olan şu, adam gurup içinde direk farkediliyor , auramı dersiniz, karizmamı artık her ne ise... direkt ilk gözünüze spot gibi yansıyor .
    gençlik fotoğrafları çok yakışıklı . özellikle, suriye, filistin, trablus'da ki başka fotoğraflaını da gördüm,hepsi sakallı.sakal yakışıyor kendisine.bu günlerde ne deniyordu buna hııh ( lumbersexüel )
hesabın var mı? giriş yap