• pek sevdiğimiz, yakından takip ettiğimiz, her çarsamba hahhuhaa biciminde kendisine tebrikler eylediğimiz candan karikaturist.

(bkz: penguen)
  • bu haftaki penguen'de yayımlanmış 4 karikatürüyle-özellikle red kit konulu olanla diyeyim-gönüllerde yer etmiş, güzel başlamış karikatürist. başarısı devamlı olur umarım.
  • masumiyeti simgeledigini düsündügüm uc tekerlekli bisikleti adının yanına artık ilistirmeyen cizerdir. bu sebeple dost meclislerinde elestirilere hedef olmakta ama kendisi bunlardan bihaber harıl harıl calısmaktadır.
  • umut sarıkaya ekolünü yavaş yavaş da olsa terk etmesi gereken penguen çizeri.
  • barış atar ve cem dinlenmiş'le beraber penguen dergisini sürükleyen, harika bir espri anlayışına sahip çizer.
  • sağlam espri üretiyor bu çocuk.
  • 30 temmuz 2009 tarihli penguen'de yer verdiği bir karikatürü, beni bir müddet düşünmeye ve sinirle karışık bir kederlenmeye sevk etmiştir..
    'şaka' olsun diye çizdiğini düşünmediğim bu karikatürü, çok naif ve köklü bir sosyolojik mesaj gizlemekte bünyesinde..
    günümüz gençliğinin, belki benim de, kimi olaylarda haklı olduğu halde neden sessiz kaldığını ve bu haksızlığa itiraz etmediğini/ edemediğini çok özet bir karikatürle anlatmıştır..
    kazanılan ve yitirilen çoğu karakteristik özelliklerin, ilk ve orta okul çağlarında aranması gerektiğine inananlardanım..
    bu nedenle mustafa satıcı'nın tespitini oldukça haklı ve acı buluyorum..

bahsi geçen karikatürde, masasında oturan gözlüklü bir öğretmen ile onun hemen yanıbaşındaki öğrencisi bulunmaktadır..
    üzgün haldeki öğrenci, " hocam kağıdımı görebilir miyim? " , diye soruyor; hocası da " hay hay, gel bakalım ama fazla vermişsem de notunu kırarım " diyor..
    evet, yabancısı olmadığımız bir sahnedir bu..
    bu sahnenin yol açtığı travma, karikatürün sağ alt köşesindeki kutucuğa yazılmış yazıda saklı: " ismet o günden sonra hayatı boyunca hiçbir şeye itiraz etmedi " ..
    malum cümle, sorgulama yetisinden muzdarip biz günümüz gençliğini yazık bir biçimde özetliyor..
  • (bkz: baltalı ilah)
  • genelde tarihten olaylar ve kişiler üzerine şeyler çizer. bir de köşesinin ismi yokmuş şimdi bunu yazmaya kalkıştığımda fark ettim.
  • penguendeki son zamanlarda en kaliteli esprileri yapan çizer. çizim tarzı nedense hep bana oturmamış gibi gelse de, alışacağım. o zaman daha çok güleceğim. çok kaliteli. cem dinlenmiş gibi "ille de solcuyum ben, acayip solum ulan, karikatürü bile soldan çizmeye başlıyorum" inadında değildir.
hesabın var mı? giriş yap