169 entry daha
  • madde madde anlatayım.

uzun zamandır yükselen gastronomi trendiyle birlikte mutfakta çalışmaya meraklı geniş bir kitle oluştu.

bu kitlenin içinde üniversitelerin aşçılık ya da gastronomi bölümleriyle zaman kaybetmek istemeyen, hemen mutfağa girip şef olma hayali kuran bir güruh var.

msa'nın istediği, bu arkadaşların hayallerindeki mesleğe geçiş yapmak için gözden çıkardıkları bütçenin tamamı. çünkü bu bir hayal ve bu hayale ulaşmak isteyenlerin bu konuda eli çok açık.

msa'cığımın bu parayı almak için tek yapması gereken bünyesinde profesyonel mutfak illüzyonu oluşturması. bu ilüzyon içerisinde mesajı da öğrencilerine veriyor: bizim sizi şef yapma gibi bir iddiamız yok, elinize bıçağı verir, temel teknikleri gösterir sonra piyasaya salarız ama güzel yere salarız kıps ;) diyor.

devlet dairesinde ya da plazada "ay ben burda çok mobing görüyorum en iyisi gidip hayalimdeki gibi pasta yapayım" diyen pelinsu ve meriçlere saç ve tırnak kontrolünden sonra temel sosları gösteriyor ve bu arkadaşların profesyonel mutfağa girdikten 5 gün sonra götünü tutarak restorandan kaçışını izliyor.

meğerse profesyonel mutfaklarda şefler tırnak kontrolü yapmıyormuş =)

alt tarafı bir yemek kursu işte. üstteki meslektaşım fazla ciddiye almış.
  • gidip de "kötü" diyenini duymadığım/görmediğim fakat gidip şef olarak çıktığını da görmediğim profesyonel aşçılık kursu.

yani ben özel kursa gideyim, çıkınca da oooh girerim bir otele/restorana aşçı olurum fikriniz varsa koşarak uzaklaşın çünkü meslek olarak devam ettirmek istediğiniz noktada mutfağa en alttan giriş yapıyor olacaksınız. yamak olarak evet.

istanbul'un en iyisi diyebilirim. eğitimi en iyisi, kursu bitiren öğrencileri gönderdiği mutfaklar en iyisi, hocaları (şefleri) en iyisi, mutfak ekipmanları en iyisi, bu kadar en iyisi arasında haliyle arkadaşım ücreti de en iyisi.

fakat zaten msa'ya giden kişi de esnaf çocuğu olmuyor haliyle. büyük kısmı hobi, zaman geçirmek, mutfakta kendini geliştirmek için gidiyor. küçük bir kısım meslek edinmek ve sektörde tırmanmak için gidiyor. msa'nın mucize yaratamayacağını bilip, kendi yeteneği ve hevesi doğrultusunda doğru yerden başlamak avantajı cebinde başarılı da olabiliyor.
  • meslektaşlarımda oluşturduğu agrasyonu anlayamıyorum. eğer birey bu mesleğe uygunsa msa veya başka bir baz eğitim kurumu vesile olur. içinde yoksa neye yarar. 20 yıldır aynı otelde aşçıbaşı olup da hala kötü türk mutfağı ve lezzetsiz mezelerden büfe kurup, kaldıran bir sürü meslektaş tanıyorum. msa gibi kurumlar sadece arabanın ilk alınan benzini. haliyle bahşişsiz alınmaz ilk benzin. nereye gideceğinize siz karar verirsiniz.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap