• içinde fazla diyalog geçmeyen, yer yer bayık bir film.
 • bir dokümanter tadında, minimum diyalog içeren, ve 1937-38 yıllarında japonların işgali sonrası 50.000'den fazla çinliyi asker, sivil, kadın, erkek demeden öldürmelerini gayet grafik bir dille anlatan çarpıcı çin filmi.

  çinlilerin steven spielberg'i diye adlandırılan chuan lu tarafından 2009 yılında çekilmiş. siyah-beyaz olması olayları daha da etkileyici kılıyor.

  filmin imdb'de kayıtlı adı "nanjing! nanjing!". ingilizce adı ise "city of life and death". asya, asya-pasifik ve san sebastian film festivallerinde en iyi sinematografi ödülünü almış.

  aynı olayları başka bir gözle anlatan ve bu filmi seyrettikten sonra aralarında bir ilişki kurabildiğim diğer film için (bkz: john rabe)

  (bkz: nanking katliamı)

  edit. bilgi eklendi
 • nanking katliamı ile ilgili 2009 çin yapımı bir film. rahatsız edici filmlerden. savaş durumununda siviller ve özellikle kadınların durumuna odaklanmış. bir yandan yerinizde duramayıp bu "insanlık onuru" denen şeyi düşüne-duruyorsunuz diğer yandan insan insanın kurdu mu gerçekten diyorsunuz, sonra her mazlum zalim oluyor diyerek gözünüzün önüne tibet'te yaşananlar geliyor. (bkz: 26 haziran 2009 guangdong uygur katliamı)

  --- spoiler ---
  filmin sonunda kafasına sıkan japon asker ile nedense hunger filminde kenara çekilip ağlayan polis arasında bir benzerlik kurdum. gerçi filmin önemli bir karakteridir bu asker hungerdaki ufak ayrıntı tersine. diyebiliriz ki bu ayrıntı büyümüş kocaman olup askerin kafasında ur olmuştur adeta. insanın aklına hep aynı soru geliyor; işkenceyi yapanın da "insan" oluşu. ama primo levi'nin sorusu ile "bunlar da mı insan?"

  --- spoiler ---
 • orjinal adı city of life and death olan ve çin'in başarılı yönetmenlerinden biri olarak anılan lu chuan'ın hakikate açılmış bir göz gibi nerdeyse hiç yorumsuz çektiği film. japon askerlerinin 1937'de çin'in nanjing şehrinde sivil halka ettiği zulüm, diğer savaş hikayelerinden farklı değil. evet, savaş kan, ölüm ve gözyaşıdır ve orada "yaşamak ölmekten zordur". galip taraftayken bile, vicdanının gözlerini bağlamayanlar mağluba reva görülen eziyeti taşıyamaz. film bunu da gösteriyor.
 • öncesinde bu internet videosunu (bkz: #10730550) seyrederseniz bu film daha dehşetli ve etkili olacak. evli ve kız çocuğu olan birisi olarak tırnaklarımı yedim izlerken sinirden, barış zamanında yaşadığımız için şükrettim sürekli.
 • 2009'da altın istiridye'yi kazanmış filmdir.
 • "nanking tecavüzü" gerçeğini anlatan vurucu bir film.

  olayları gereksiz dramatikliklere girmeden, tarafsız kalarak aktarması filmi oldukça çarpıcı kılmakta. bu filme zaman zaman* ulusal kanal'da denk gelmek mümkündür.
 • dün gece bir kez daha denk geldiğim ve yeniden izlediğim film. insanlık için savaştan daha kötü birşey varsa, onun savaş sonrası dönem olduğunu çarpıcı bir şekilde anlatan bir filmdir. savaş kelimesini ağzından düşürmeyenlerin en az bir kere seyretmesi gerekir. xiaodouzi isimli çocuğu film boyunca takip ettim ve tüm film boyunca başına birşey gelmese bari diye endişelenip durdum. bir insan en çirkin şartlarda dahi bu kadar mı güzel gülümseyebilir...
 • bir ince kırmızı hat / tarrence mallik havası vardı...etkileyici ama tam vuruşu tamamlayamamış havası...sadece bir savaş sahnesi olmasına rağmen gayet akıcıydı...yine suratımıza savaşın acımasız yönünü bir tokat gibi vuran bir film...karakterin birine daha çok odaklanmış olsaydı ve filmi bu eksende devam ettirseydi yönetmen daha iyi bir final olabilirdi bence...müzik konusu da eksikti...dram sahnelerinde daha çarpıcı bir müzik olsaydı keşke...yine de dram/savaş kategorisinde izlenilesi...
hesabın var mı? giriş yap