2069 entry daha
  • baş ettiğinizi sanırsınız ama çöküntüye uğrayan siz olursunuz. narsist için sadece bir avsınız. etinden, sütünden egosunu besleyeceği bir av.

hayatımı nasıl daha berbat hâle getirebilirim deneyi yapmak istemiyorsanız arkanıza bile bakmadan uzaklaşın.

narsist, anne - baba gibi uzaklaşamayacağınızı düşündüğünüz biriyse de mesafeli olmayı deneyebilirsiniz. zira konunun uzmanları da bu görüşte.
  • arkana bakmadan koşarak kaçmak…
  • direk açıklama yapmadan siktir edin. bu insanlar hatalı defolu insanlar. hayatınızın içine etmeleri onlar için hobi gibidir. ondan dolayı siktir tuşuna basıp devam edin.
  • yoksaymak. ne uğraşacağım gitsin tedavi olsun bana ne?
  • kaçmak?
  • hayatınızdan silmek. bu kadar.
  • yaptığının birebir aynısını yapmak. en büyük hata, "böyle yapmana çok kırıldım çünkü xyz" diye konuşmaya çalışmak olur çünkü sizi aslında kırılmadığınıza veya kırıldıysanız da bunun çok saçma olduğuna, zaten hep onu böyle "kırıldım" diyerek üzdüğünüze yüzde yüz ikna eder, onun da hatalı olabileceğine dair en ufak kuşkunuz kalmaz.

özür ve pişmanlık beklediğiniz her konuşmanın sonu, sizin ondan özür dilemenizle biter.
    çünkü bu kişiler duygusal empatiden yoksun ve manipülasyon yeteneklerini hayal bile edemezsiniz.

bilişsel anlamda empati yetenekleri çok iyidir aslında.
    yani kim neyi neden, ne amaçla yapmış, beklentileri nedir, ne duymak istiyor, bunları adeta hayran kalınacak düzeyde iyi anlarlar.
    sizi en çok neyin kıracağını ve nasıl kıracağını açık bir kitap gibi okuyabilirler.
    ama sizin hissedeceğiniz duyguların küçük de olsa bir parçasını dahi hissetmezler.

yani sizi üzecek olmaları onlara herhangi bir şey hissettirmez.
    sadece çok üzücü bir durum olduğunu bilirler, bir fact gibi.

bu yüzden kendi perspektifinizi ona açıklamaya çalışarak falan bir şey elde edemezsiniz.
    aksine zeytinyağı gibi üste çıkar ve kendi yaptığı her şeyi sanki siz yapıyorsunuz gibi hissettirir size.

flörtöz davranmasından rahatsız olduğunuzu mu söylediniz?
    kendinizi onu aldatmıyor olduğunuza ikna ederken bulursunuz.

düşüncesizliğinden, bencilliğinden mi rahatsızsınız?
    kendinizi 500 yıl önce ona karşı yaptığınız ufacık bir hata yüzünden özür dilerken bulursunuz.

en favori cümleleri "sen beni bununla nasıl suçlarsın?", "benim böyle bir olduğumu nasıl düşünürsün?" ve "bunu konuşuyor olmamız bile bana hakaret!" tir.

o yüzden, flörtöz davranmasından rahatsızsanız bunun çözümü karşı cins sineğe bile selam vermeyecek hale gelmek değil.
    sen de flörtöz ol.

seni flörtöz olmakla mı suçladı?
    "bana güvenmiyor olmana inanamıyorum beni çok incittin" de.
    ancak o zaman sizin nasıl hissettiğinizi hissedebilir.

bu arada bunun misilleme olduğunu da gayet iyi bilir.
    ama bunu asla dile getirmez çünkü o zaman kabul etmiş olur.
    siz de sakın "e hani geçen sen de bilmemkime öyle yaptın?" şeklinde dile getirmeyin.
    "inanamıyorum, ilişkimiz bu hale mi geldi, sen onu yaptın ben bunu yaptım diye birbirimizin davranışlarını mi hesaplıyoruz" bıdı bıdı bıdı diye kafa s.ker, hiç gerek yok.

onun yaptığını aynaladığınız zaman zaten o davranışın bir anda kesildiğini göreceksiniz.

asla alttan almayın.
    asla özür dilemeyin.
    sürekli kaybetme korkusunu canlı tutun.
    çünkü ancak o kişiyi kaybedecekleri noktada düzeliyorlar.
    tabii ki bu kalıcı değil ve ara ara sizi cepte misiniz diye yoklayacaktır.

saygısızlık olabilir, kavga çıkarabilir, bir şekilde sınırlarınızı test eder.
    tolere mi ettiniz?
    bir sonrakinde bir tık daha arttırır.
    giderek sınırları genişletir.

saygısızlık yaptığı zaman kavga etmeyin, iletişimden yoksun bırakın.
    hiç cevap vermeyin, en olmadı "peki", "tamam" gibi tek cümlelik cevaplar verin.
    kaşımaya devam ederse cevap vermeyin.
    yüzyüzeyseniz bir bahane uydurup ortamı terk edin.
    "sen x yaptığın için gidiyorum!" diye bir malzeme vermeyin eline.
    yarım saat sonra kendinizi onun kalması için yalvarırken bulursunuz.

"başım/karnım ağrıyor", "çok yorgunum" vs...
    bunlar yeterli.
    "bahane uyduruyorsun" derse de "neye istersen ona inan" dersiniz olur biter.

bu arada ciddi manada tehlikeli narsistler gizli oluyor bence.
    yani açık açık kendini öven biri olmaz.
    onun yerine sürekli kendini gereğinden fazla alçakgönüllü göstermeye çalışır.
    örneğin çok büyük bir başarı elde eder, ama iltifat ettiğinizde "estağfurullah, yok canım, ben hiçbir şey yapmadım ki" falan der.
    dışarıdan nasıl algılandığı en önemli şeydir.
    bir sürü başka şey de var ama şimdi gerçekten uzun uzun anlatmak istemiyorum.

şu entrydeki her şeyin neredeyse tamamını yaşadım, abartısız.
    (bkz: bir kadını tamamen ele geçirmenin yolları/@baseskool)
    bunları ciddi anlamda hayatımı mahveden 2 yıllık ilişki yaşamış biri olarak yazıyorum.
    (o ilişki bitti tabii ki)

ne yazık ki onca terapi, onca kitap, onca farkındalık...
    hâlâ narsist insanlara çekim duyuyorum.
    insan bunu seçemiyor.
    o yüzden ya bu diyardan gidecektim, ya da bu deveyi güdecektim.

şimdi en azından deveyi gütmeyi öğrendim.
  • maalesef ki yok. biz psikolog ya da terapist değiliz onları tedavi etmemiz mümkün değil. tam aksini bizim ruh sağlığımız bozulur.

tek yol o kişileri sonsuza kadar hayatımızdan çıkarmak. kaldı ki bu bile mümkün değil kene gibi yapışıp kalıyorlar ve bir şekilde geri dönüyorlar allah kahretsin ki.

benim ortaokuldan başlayan öyle bir arkadaşlığım vardı, lisede farklı okullara gittik bitirmeye çalıştım kız yine gelip yapıştı, üniversite de kurtulmaya çalıştım olmadı. hayatı bana zindan ediyordu, beni sürekli yalnızlaştırmaya ve özgüvenimi bile isteye kırmaya çalışıyordu. bense sadece psikolojisi kötü durumda olduğu için onu yalnız bırakırsam çok kötü bir şey yapmış gibi olurum diye düşünüyordum. halbuki yeni kurbanlar buluyorlar bu durumda.

yani benim ki sadece bir arkadaşlık iken bile bu kadar yıprattıysa, aile bireyleri ya da eşi, sevgilisi böyle olan insanların yerinde aslaa olmak istemem.
  • bence sağlam bir dayak ama maalesef bugünün dünyasında iyi bir çözümden mahrum kalıyoruz.
  • narsiste karşı siz de narsist olursanız kendi kendine sizden uzaklaşacaktır.

kaçmak sizi kurtarmaz arkadaşlar, narsist gelir yine sizi bulur.
156 entry daha
hesabın var mı? giriş yap