• armada'nın bölgedeki yetersizliğini kapatacağına inanılan alışveriş merkezi.

-----

24 ekim açılış editi: efendim öncelikle saat pm 1:00'da vatandaşı çağıranların hepsinin ta.... gözlerinden öpüyorum. içeride vip'ler hugo boss'u sömürmekten çıkamadılar, iki saat sonra anca girebildi isteyen. başbakan açılış konuşmasında her zamanki gibi 90'lardaki zihniyete saydırmaktan başka birşey yapmadı.
    avm'ye gelince ankara'da ilk kez açılacak mağaza falan diye göz boyadılar ama doğru dürüst birşey açılmadı. ne biliyim en azından gucci, prada, louis vuitton bekliyordum. lüks mağazalar; harvey nichols, burberry, hugo boss, armani jeans, diesel, just cavalli, max mara, gant, g-star raw vb. gibi çoğunun ankara'da var olduğu açılması gereksiz markaları içeriyor. apple premium reseller her zamanki gibi kuytu köşelerden en saçma yeri kiralamış. avm'nin en güzel taraflarından biri podyum katı dedikleri konya yoluna oldukça yakın olan midpoint, big chefs, mezzaluna vb. restoranları içermesi. buradaki havuzun altı cam. yani, avm'nin içinden yukarıya bakınca güneş ışınlarının suda kırılarak güzel bir görüntü oluşturduğu görülüyor. birkaç katlı harvey nichols'ın yapılması en mantıksız şeydi. çünkü halihazırda kentpark'ta kocaman bir mağazası mevcut. istanbul'da bile bir tane var bu mağazadan. ama eğer department store'da shop in shop olayını birçok marka için yapacaklarsa orayı yıkarlar, on numara bir mağaza olacaktır burası. onun dışında yeni diye bahsettikleri mağazaların ne kadar iş yapacağı tartışılır. örneğin aldo iyi bir marka olmasına rağmen panora'da da kapanmıştı. armada ile kıyaslarsak, armada'nın eski halini beş kere cebinden çıkartır. yeni haline göre mağazalar olarak önde olsa da restoran açısından başa baş diyebiliriz. yoksa starbucks, özsüt, cart curt her yerde mevcut.

kısaca next level adı gibi, avm'nin bir sonraki hali falan değildir. ben yine de aç gözlü ankara halkını doyuracağını sanmıyorum. iyi gezmeler.

-----

20 adet markanın ankara'da ilk kez mağazası olacak. kesinleşen iki marka;
    (bkz: armani jeans)
    (bkz: alberto guardiani)

açılması beklenen diğer markalar arasında moschino, 7 for all mankind, gianfranco ferre, iceberg, emporio armani vb mevcut.

güncel bilgilere göre açılacak markaları belirtilmiş avm*
  • hangi markanın yetersizliğini kapatacak onu bilmem de hali hazırda zaten çok yoğun nerdeyse hep kilit vaziyetteki trafiği misli misli yetersiz kılacak, anasını ağlatacak olan alışveriş merkezi.
  • şehrin göbeğinde yeterince sıkıntı yokmuş gibi açılacak avm. hayır armada'nın bölgedeki yetersizliği ne anasını satayım, ankara dediğin adım başı avm olmuş zaten. 10 km öteye gitmeden 4-5 tane avm ile daha karşılaşıyorsun. ondan sonra derdin odtü arazisi oluyor işte.
    bir de toki mucizesi tabi burası, belirtmezsek olmaz, hani toplu konut idaresi olan. anlaşılan o ki pasifik inşaat ve armani'nin de yardımına koşmuşlar, canlarım benim yaa. dere yatağında ev yaptırmamışlardır onlara sanırım!
  • eskişehir yolunda mantar gibi türeyen avm'lerin en yenisi. ankara'da moda oldu. 25-30 katlı bir binayı eskişehir yolu üzerine dikiyorsunuz. altına 2-3 katlı bir avm konduruyorsunuz. oldu bitti.

sonra vay efendim eskişehir yolu artık bu kadar çok aracı kaldırmıyor. yeni yollar yapmamız lazım. melih efendi için bahane çok.
  • yanında bulunan jw marriot ankara ile beraber eskişehir yolu üzerine karabasan gibi çökecek yapı. çok kasvetli lan bu binalar. isengardda yaşıyoruz sanki!
  • ankara'nın (özellikle de eskişehir yolunun) avm'lerle imtihanının next level'ı. 3. yılımı tamamlamaya yaklaştığım ankara'da şimdiye kadar ankamall, cepa ve optimum'a gitmiş biri olarak, bunların arasında hiçbir fark olmadığını söyleyebilirim. bu durumda bu kadar alışveriş merkezi talebi nerden çıkıyor?

(bkz: ankaralıların alışveriş merkezleriyle imtihanı)
  • kısaltmasının "next level avm" değil "next level am" olması gereken merkezdir. buradan bütün alışveriş merkezlerine sesleniyorum, bakın bitişik yazdım alışveriş kelimesinin baş harfi a'dır, a ve v değildir. alışveriş merkezinin kısaltması avm değil am'dır, size de yakışan budur. "next level am'a hoş geldiniz." tabelanızı görür gibiyim, ha benim koçlarım ağaç kestirip yol açtınız amda da çığır açacaksınız.

not: cinsiyetçi değilim, keşke kısaltması yapraklı bişeyler olsaydı o zaman çok daha güzel şeyler yazardım.
  • yanına açılacak but our princess is in another castle isimli alışveriş merkezi ile bütünlük sağlayacak ankara'ya renk getirecek avm.
hesabın var mı? giriş yap