• iki sebeple yapılabilir.
    birincisi, işsizlik nedeniyle. ikincisi, hiç ara vermeden bir üst seviyede eğitime başlamak nedeniyle. mesela lisans kredisini erteleyebilmek için hiç ara vermeden yüksek lisansa başlamak gerekir.
    ben işsizlik nedeniyle başvurmuştum. bir ay içerisinde yanıt geldi ve ertelendi. bu nedenle başvurabilmek için iki şart var. birincisi, eğer geri ödeme başladıysa düzenli ödüyor olmak. ikincisi, geri ödeme takviminin başlamasına bir ay kalmış olmak.
    geçen sene geri ödemenin ilk taksiti ekimin ilk günü başlıyordu. ilk taksit ödemesi başlamasından önce en erken bir ay önce erteleme başvurusu yapılabiliyor. ben de eylülün ilk günü e devletten başvurdum. eylülün son haftası onaylandı.
    bu sene de eylülün ilk haftası başvurmuştum. ama bugün 1 ekim. ve hala onaylanmadı. ben de 4441961 çağrı merkezini aradım. artık ilk taksit ödeme zamanı başladığı için, ve erteleme başvurum hala onaylanmadığı için ilk taksiti ödemek zorundaymışım.
    ben de sordum: diyelim ki erteleme başvurum bugün onaylandı, ben ilk taksiti o halde ödeyecek miyim?
    el cevab: evet. çünkü erteleme başvurusu bugün onaylanırsa, erteleme işlemi gelecek ayın taksidinden itibaren başlar. yani erteleme başvurusu onaylansa da onaylanmasa da ilk taksit ödenmek zorunda.

ilk taksit yaklaşık 700 tl. ben de bir yıl boyunca harçlığımdan tasarruf edip üç lira beş lira ödemiştim ziraat bankası atmsinden. böylece ilk taksitten sadece 50 tl civarında kalmıştı.
    yarın bu 50 tlyi de ödersem ilk taksit tamamlanmış olacak.
    umarım ikinci taksit ödemesi başlamadan erteleme başvurum onaylanır.
  • 7 gündür e-devletteki sistem çalışmadığı için erteleme başvuru yapılamıyor. bu nasıl iştir?

edit: 10 haziran'da başvuru sistemi açıldı.
  • 1 ay 5 gün önce bu talepte bulundum ama bu sırada 2 aydır taksit ödenmemiş oldu. vergi dairesine devredilir mi yoksa erteleme talebi olduğu için devredilmez mi bilgisi olan yesillendirirse cok sevinirim. bir türlü cevap gelmeyen taleptir.
  • ödememe durumunda 1 sene yasal işlem yapılmıyor. güzide ülkemizde sürekli bir vergi affı olduğu için de 1 sene içinde bir vergi affı ile yapılandırılırsa faiz de ödenmiyor. çok kasmanıza gerek yok yani ödemeyin bi süre. tanım: çok gerekli olmayan başvuru.
  • haziran'da yaptığım başvuru henüz sonuçlanmadı. hayır bir de bir senelik parayı da total borcuma ekliyorlar borcu ertelediğim için ama 3. taksidi ödeyeceğim 10 gün içinde. bir devlet kurumu gene mis gibi çalışıyor ellerine sağlık.

aralık sonu editi: 6 aydır ses seda yok.
  • 07.08.2019 tarihli erteleme başvuruma hala cevap verilmediği gibi bir de faiz işletmişler. çüş artık.
    işsizlerin sahip olduğu haktı.
  • erteleme başvuru yaptığım halde ertelemele durumuyla alakalı herhangi bir bilgiye ulaşamadığım gibi bir de sanki erteleme olmamış gibi gecikme faizleri işlemeye başlamış. bu konuda bilgisi olan yeşillendirirse sevinirim.

edit: erteleme olmuş. 16bin tl borç 20bin liraya çıktı. keşke ertelemeseydim. ertelemeyip vergi dairesine gitseydi 1 yılda bu kadar faiz işlemezdi. yani borç ertelemenin ne manası kaldı anlamış değilim.
  • benim de yanıt alamadığım başvurudur. iki ay olacak başvuralı. bu aralar acil nakit sıkıntısındaki devletimiz cebimize gözünü dikti anlaşılan. kimden ne koparsak kardır diye mi düşünüyorlar bilmiyorum. benden koparıyorlar mesela. bi sıkıntı çıkmasın diye zar zor ödüyorum işsiz olmama rağmen.
  • e-devlet'ten y.lisans için öğrenci belgesi alabilmeme rağmen "yüksek lisans bilgisi bulunamadı" uyarısı vererek ertelemeye izin vermeyen hizmet.

ek: kyk'ya mi gitmem lazım napicam bu başlıkta niye az entry var. herkes borçlar silinir diye mi bekliyor?

edit: düzeldi, başvurumu yaptım bekliyorum şimdi.

5 ağustos 2020 editi: yüksek lisans sebebi ile ertelemeye başvurmuştum 5 aydır sonuçlanmadı. ödeme tarihim geldi ve faiz işlemeye başlayınca kyk iletişim hattını aradım. başvurumu ödeme tarihi öncesinde yaptığım için şu anda işlenen faizler başvuru sonuçlanınca geri alınacakmış. kyk'nın bu alanda çalışması var dedi muhtemelen koronadan dolayı olabilir. böyle bekliyorum evde, bakalım.

18 eylül editi: 6.5 ay sonra borç erteleme talebime cevap geldi olumlu sonuçlanmış. borcum yeniden hesaplanıyor görünüyor ne kadar borçlandım bilmiyorum.
    edit bilmem kaç : borcum 2 yıl ertelendi.
  • bizim zamanımızda bu başvuru dilekçe ile yapılıyordu ve işsiz olup başvuran herkesin borcu 1 yıl erteleniyordu. sonra başvuruyu e-devlet'e aldılar. fakat anladığım kadarıyla bu başvuru tamamen göstermelik. yani borç erteleme hakkı falan tanınmıyor.

kardeşim işsiz ve haziran ayında geri ödemesi başlıyordu. erteleme başvurusu yapmasını söyledim. ödemelerin başlamasına son 1 ay kala başvurulabileceğini öğrendik. son 1 ay kala başvurdu. ödemelerin başlama tarihinin üstünden aylar geçti. faiz işliyor. başvuru ise hala beklemede...

eğer bu hak gerçekten tanınacak olsa, e-devlet üzerinden başvuran kişiyi sistem otomatik olarak sgk kontrolü yapar ve işsizse borcu erteler. yani benim görüşüm, borç erteleme başvurusu tamamen kandırmaca.

ayrıca yıllardır işsizlere tanınan bu hakkı işlevsiz hale getiren hükümetin, borçların tamamını sileceğine bir beklenti var. bu beklentiye girenler kusura bakmasın ama hayal aleminde yaşıyor.

ekleme: 4441961 nolu numarayı arayıp durumu anlattık. telefondaki öğrenci temsilcisi, hiçbir öğrencinin başvurusunun sonuçlanmadığını, yani genel bir durum olduğunu, başvurularda geri ödeme başlama tarihine son 1 ay kala dikkate alındığı, bu tarihlerde işsiz olunması durumunda, faiz işlese dahi başvurunun kabul edilmesi halinde, başvuru tarihinden itibaren ödeme planının ertelenmiş şekilde güncelleneceğini söyledi. ne zaman açıklanabileceğini sorduğumuzda ise belirsiz olduğunu söyledi.

ekleme 2: bir yazardan gelen mesaj üzerine kontrol ettik. 24 ocakta erteleme kabul edilmiş.

ekleme 3: aynı soru ile gelen mesajlar üzerine yazıyorum. erteleme öncesi 22 bin tl olan borç, yaklaşık 27 bin tl olarak ertelendi. bu durumda ertelemenin mantıklı olup olmaması konusunda kararsızım. bana kalırsa eğer çalışıyor ve ödeyebilecek durumdaysanız keyfi erteleme yapmayıp ödemeye başlayın. tünelin ucu bombok bir yere çıktı.
hesabın var mı? giriş yap