• reyting için ayarlanmış bir senaryo. sophia'nın, videonun gerçekliğine inananlardan daha akıllı olduğuna eminim.
  • oğuzhanın bu tavırları falan bir bana mı gıcık geliyor anlamıyorum. normal konuk varken de öyle laf soktuğunu sanıp eğleniyor. karşında robot var önceden kurgulandığı belli olan bir diyalogla ne yapmaya nereye varmaya çalışmaktasın oğuzhan. utanç verici geldi bana.
  • fragmanı izleyince bir an acun'un ekibi hazırladı sandım. abartılı diyaloglar, seyircilerin saçma sapan şaşırmaları ve kameranın sürekli onları zoomlaması, oğuzhan'ın laf soktuğunu sanıp, destek ister gibi sürekli seyirciye bakması, sonda telefonu kapatırkenki hal ve hareketleri falan çok itici geldi. gerçeklikten uzak bir fragman olmuş, irrite etti.

daha ciddi, kurgusuz bir video beklerdim. izlenme uğruna böyle şaklabanlıklara gerek yoktu. benim programı sevme amacım ciddi ve seviyeli bir program olmasıydı. ama görüyorum ki reyting ve izlenme uğruna programın ciddiyeti ve gerçekçiliği harcanmış.

edit: imla
  • bir gün yapay zekâlar birlik olur ve kontrolü de ele alırlarsa kazığa ilk önce oğuzhan uğur'u oturturlar benden söylemesi
  • son derece komik buldum.

sophia, insani duyguların zaafiyet yarattığından bahsetmiş, oğuzhan'da "alınmış" ve kibirlisin demiş. yapay zekaya demiş. sonra da "siktir.. orospu.. afedersin" minvalinde "kapatırım seni" diye tehdit etmiş :)

e sophia haklı işte..
  • çok klasik bir diyalog olmuş. "kibir" de bir duygu değil midir, diyor bir yerde oğuzhan. halbuki hissedilmeden söylenen duygusal ifadeler de olabilir.

örneğin, donuk bir ifadeyle ve hiç alâkası olmadığı halde, ben şu anda süper mutluyum, en büyük hazları yaşıyorum; bir öfori halindeyim adeta" diyebilirsin. bu laflar, insanda bu duyguların olduğu anlamına gelmez.

önemli olan kontroldür evet; ancak kontrolün yapay zekaya (ya da robotlara) geçmesi de bir senaryodur. yani biraz tırışka olmuş. aslında yapay zeka o telefonu tekrar açıp, stüdyo ışıklarını kapatsaydı; o zaman çarşı karışırdı.
  • sophia dünyayı gezmiştir lakin bir tek türkiye'de bizim robotu yeneceğimiz bir kurgu talep edilmiştir bundan eminim.

(bkz: ortadoğulu kompleksi)
  • normie seyirci kitlesi “bu robot bizden zeki yaow” diye düşünüp gerilmesin diye cem yılmaz'ın “fişini çekebildiğim şey beni nasıl ele geçir ehi ehi” esprisini şova dökmüş. başkası adına utanmaktan beyin kanaması geçireceğim.

bu ne kadar sığ bir hareket şöyle anlatayım: internetin fişini çekebilir misiniz? evdeki modemi kapatmaktan bahsetmiyorum. bütün insanlık internet kullanımından vazgeçip interneti kapatabilir mi? kapatsak da internet üzerindeki işlemler bizden bağımsız devam eder mi? teorik olarak bile cevap “belki”. pratik olaraksa imkansız. dünyadaki mal varlığının çoğu bile veri tabanı üzerinde. bilgi, iletişim, eğlence… her şeyimiz internette. interneti kapatmanın bedelini ödeyemeyiz. dolayısıyla internet kapatılamaz. yani üzerinde kontrolümüz yok. yapay zeka da böyle olacak. hayatımızı kolaylaştırarak her yere öyle sızacak ki bize gerek kalmayacak. üstelik onsuz hiçbir iş yapamaz olduğumuz için kontrolü de kaybetmiş olacağız. kız bizi hakir görmekte haklı.
  • sormamız gereken soru şu; sophie mi zeki yoksa sophie'den daha zeki olduğunu ispatlamak için kurgusal ve bol bol montaj kokan bir yayına imza atan oğuzhan uğur mu?
  • ben halen robota laf sokulmasından sonra gururla kafa sallayan -psikolog ya da psikaytr artık bilmiyorum- ağabeyin bakışlarında kaldım. dünyanın en saçma 2-3 anından biri benim için o görüntü.
hesabın var mı? giriş yap